Працівники закарпатської міліції роблять чимало, щоб протистояти напливу таких злочинів. У вечірній час посилюється патрулювання вулиць великих населених пунктів області, і кожен може звернутися по допомогу до працівника міліції в критичній ситуації. Все-таки досить часто потерпілі розплачуються за власну легковажність і довірливість, сприяючи скоєнню таких кримінальних злочинів. Отож варто постійно дотримуватися рекомендацій, за допомогою яких можна перешкодити зловмиснику вчинити злочин.
Насамперед, уникайте безлюдних, неосвітлених місць. У пізню пору краще ходити там, де більший рух автотранспорту, є перехожі. Тримайтесь у такий час ближче до тротуару і йдіть назустріч руху транспорту. Коли бачите, що до вас наближається група агресивних підлітків, краще перейти на інший бік вулиці, адже від раптового нападу вберегтися надзвичайно важко. Частина грабіжників нападає тільки на жінок, щоб вирвати в них сумочку. Тому у вечірній час треба носити її на ремінці через плече, притискаючи під пахвою.
Коли на вас напали, голосно кличте на допомогу. Носіть із собою свисток і не соромтеся скористатися ним на випадок небезпеки. Коли бачите, що грабунку вам не уникнути і ви не можете чинити надійного опору злочинцеві, віддайте те, що у вас вимагають. При цьому все-таки зверніть увагу на особливі прикмети злочинця і повідомте про все в міліцію.
Намагайтеся не виходити ввечері на вулицю в нетверезому стані. Не заводьте в такий час випадкових знайомств, особливо коли вам пропонують випивку. Не розказуйте незнайомцям те, що повинні знати тільки друзі та родичі. Не запрошуйте невідомого до власної квартири.
Не показуйте, де мешкаєте, — інколи цим можуть скористатися. Сідаючи в таксі чи випадковий автомобіль, зверніть увагу на його номерний знак. Не показуйте водію, що у вас в гаманці значна сума грошей. Узагалі ввечері не ходіть поодинці. Коли все-таки треба пізно повертатися, зателефонуйте рідним чи знайомим, щоб вони зустріли вас у під’їзді, поблизу будинку чи на зупинці.
Коли все ж у безлюдному місці ви натрапили на групу молодиків і бачите, що ті шукають «привід», аби зачепити вас, не давайте себе спровокувати. Уникайте необдуманих кроків чи зневажливих висловлювань на адресу хуліганів. Залишайтеся спокійними, об’єктивними і, за можливості, холоднокровними. Краще виглядати боягузом в очах такої зграї, яка прагне пригод і явно має перевагу, ніж бути побитим або пограбованим. Після такого випадку заявіть про злочинців у міліцію.
Існує безліч способів захисту від нападників на вулиці, у парку чи під’їзді. Найдоступніший засіб самооборони — аерозольні балончики, що містять речовини, які подразнюють очі та дихальні шляхи. Запам’ятайте, що час їхньої дії — максимум 10-12 хвилин, і що ці речовини взагалі не діють на тварин та вкрай слабо — на людей, у яких з певних причин (алкоголь, наркотики, індивідуальні особливості, психічні розлади) знижена чутливість до болю. Застосовувати такі засоби треба з урахуванням вітру і лише у великих приміщеннях. Не користуйтеся балончиком, скажімо, у ліфті. Запам’ятайте, що його можна застосувати лише на відстані двох метрів, ураховуючи витягнуту руку. Захиститися можна і за допомогою газового револьвера.
Коли таких засобів захисту у вас немає, використовуйте ті, що під рукою. Наприклад, запалену сигарету, ручку або олівець, в’язку ключів, парасольку, щітку для волосся тощо. Пам’ятайте, що ці засоби треба застосовувати ефективно або не застосовувати зовсім.
ВЗГ УМВС України в Закарпатській області