У ярмарку взяли участь ветерани та кращі працівники підприємств, які мають великий досвід роботи: кухарі У.Деяк, К.Катран, пекар-кондитер І.Кут, кравці М.Беца, Є.Бірікі.
Директор професійного ліцею сфери послуг Марія Муска розповідала про традиції ліцею, майстрів виробничого навчання, успіхи своїх учнів, дала характеристику кожній із професій, які готує ліцей, назвала майстрів-викладачів, наставників робітничих професій.
Виступ директора супроводжувався показом моделей одягу, пошитих випускниками, виставкою кулінарних та кондитерських виробів, виготовлених їхніми руками.
Діти представили свої альбоми виробничої практики, яку вони проходили в ресторанах та оздоровчих комплексах.
Майстри виробничого навчання ліцею сфери послуг говорили про вибір професії як про вибір трудового життєвого шляху, вибір сфери прикладання своїх сил, знань та умінь. Разом з тим, і відповідної роботи, і спільноти людей, нею об’єднаних.
Обрати професію – означає обрати шлях засвоєння певної системи знань і практичних навичок, шлях реалізації своїх здібностей, природних нахилів, інших особистісних якостей та їх подальшого формування у процесі навчання чи трудової діяльності.
Йшлося також про те, що професія кухаря вимагає від працівника певних індивідуально-психологічних якостей. Кухар повинен мати хороший загальний інтелект, добре розвинені дотик та нюх. Особисті якості: добросовісність, ввічливість, охайність, комунікабельність.
В усі часи люди користувалися одягом, виготовлення якого пов’язано з професією швачки. Вона є однією із найдавніших і водночас найсучаснішою, найнеобхіднішою людям професією. Стиль одягу – це своєрідне дзеркало тієї чи іншої епохи, яке дозволяє судити про культуру та економіку будь-якої країни на той період. Зміна форм і вдосконалення одягу відбуваються на кожному етапі розвитку людського суспільства. Робота швачки найбільш підходить для інтровертів. Саме інтроверти легше пристосовуються до монотонної роботи.
Професія швачки висуває певні вимоги до особистісних якостей працівника, такі як: дисциплінованість відповідальність, самостійність, наполегливість.
Розповіді доповнювали учні ліцею, які навчаються за професією швачки, кравця.
Представник заводу „Укран-Абітекс” – наставник молодого покоління на виробництві. Він застерігав молодь, як визначити ту професію, яка, по-перше, потрібна людям, державі, по-друге, може бути доступною і посильною для вас у майбутньому, по-третє, обумовить матеріальне забезпечення і моральне задоволення від праці. Не вірте, що є професії «погані» і «хороші», «цікаві» і «нецікаві», «легкі» і «важкі». Оцінка професії залежить не стільки від характеру роботи, скільки від того, як до неї ставиться людина, наскільки професія відповідає її запитам і можливостям.
Ще довго не розходилися викладачі, наставники. Зібралося засідання «круглого столу», на якому обговорювали важливі проблеми. Зачепили тему професійної майстерності. Зупинилися на професії сантехніка, яка теж актуальна на сучасному ринку праці. Хороший майстер – професіонал. Він своєю працею піднімає престиж професії. Хорошого майстра шукають, до нього стоять у черзі, йому добре платять – це і є престижність професії. Хороший сантехнік може працювати на виробництві або започаткувати власну справу. Директор Берегівського ліцею сфери послуг Марія Муска наголосила, що їхній навчальний заклад готовий вчити спеціалістів сантехніків, малярів, фахівців будівельного профілю.
Безумовно, захід був потрібний як дітям, так і роботодавцям. Ярмарок робітничих професій не пройде безслідно. Яскравий приклад наставників дасть можливість дітям замислитись про те, що кар’єрний ріст можливий від робітничої професії до вищої спеціальності.
Існує погляд на професію, як на вибір постійного, на все життя, заняття. Така позиція хибна, бо не враховує, що людина має здібності і прагне накопичувати спеціальні знання і навички у різних сферах діяльності. Кращим інженером, наприклад, буде той, хто пройшов школу робітничої майстерності.
Що можна побажати випускникам? Якщо вибір уже зроблено, поміркуйте:
– чи ознайомилися ви з професіограмою обраної професії?
– чи існує запасний варіант на випадок непередбачених перешкод на шляху здобуття обраної професії?
– чи маєте інформацію про мережу навчальних закладів Закарпаття?
– чи підтверджується Ваш вибір формулою «ХОЧУ – МОЖУ – ТРЕБА»?
– чи ознайомилися з можливостями та умовами здобуття професії на курсах за направленням служби зайнятості?
– чи знаєте, які спеціальності користуються попитом у вашому місті, районі?
– чи знаєте, як шукати роботу?
Наталія Шитєва, начальник відділу активної підтримки Берегівського міськрайонного центру зайнятості