Юрій Фущич поставив перед учасниками колегії конкретні завдання. Він коротко охарактеризував ситуацію, що склалася на ринку праці Закарпаття, зазначивши, що в 2010 році вона стабілізувалася. За допомогою в працевлаштуванні в центри зайнятості звернулося 32,4 тис. осіб. Усього ж у службі зайнятості отримували послуги 45,5 тис. осіб.
За останніми даними вибіркових обстежень населення з питань економічної активності, за 9 місяців 2010 року чисельність зайнятого населення у віці 15-70 років у Закарпатській області склала 535,5 тис. осіб та у порівнянні з відповідним періодом 2009 року зросла на 7,4 тис. осіб. Рівень зайнятості населення також зріс до 58,1%, хоча поки що є нижчим від рівня зайнятості в Україні (58,9%).
Рівень безробіття (за методологією Міжнародної організації праці) серед економічно активного населення області у 2010 році знизився на 1 відсотковий пункт і склав 8,9% (середній по Україні 8%).
За останніми даними Держкомстату України, середньооблікова чисельність найманих працівників у листопаді 2010 року становила 200,7 тис. осіб.
На 2010 рік підприємствами області планувалося вивільнення 5,4 тис. осіб. Фактично ж з початку року, згідно з поданими списками, було вивільнено (за ст. 40 п.1 КЗпП України) 1254 особи (23,4% від запланованих обсягів).
Про призупинення відтоку найманих працівників також свідчить і стабілізація кількості діючих договорів між найманими працівниками та фізичними особами-підприємцями, зареєстрованими у центрах зайнятості на рівні 21 тис. одиниць.
За даними головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, упродовж 2010 року на нових робочих місцях отримали роботу 21,7 тис. осіб, що на 11,5 % більше від обсягів минулого року.
Майже половина робочих місць створюється завдяки фізичним особам – підприємцям, які укладають трудові угоди з найманими працівниками. Позитивним є те, що кількість зареєстрованих центрами зайнятості трудових договорів у 2010 році більша, ніж розірваних, тоді як у 2009 році було навпаки.
Кількість вільних робочих місць, заявлених роботодавцями області протягом 2010 року, склала 22,6 тис. одиниць. Рівень їх укомплектування за направленням служби зайнятості становив 77,1%.
До центрів зайнятості за допомогою у сприянні укомплектувати кадрами вільні робочі місця звернулося 5346 роботодавців, що на 245 більше (5%), ніж протягом 2009 року.
У посткризовій ситуації одним із основних завдань служби зайнятості є максимальне охоплення послугами роботодавців, які володіють вакансіями та оперативне заповнення цих вакансій, якісними кадрами.
Для розширення кола роботодавців, що подаватимуть вакансії, кількості та якості самих вакансій, директор Закарпатського обласного центру зайнятості Юрій Фущич доручив директорам базових центрів зайнятості поліпшити залучення до співпраці на партнерських засадах усіх ринкоутворюючих підприємств області.
Торік активними заходами було охоплено 28,5 тис. незайнятих осіб або 62,6 відсотка із тих, які скористалися послугами служби зайнятості. 19518 осіб були працевлаштовані (рівень працевлаштування – 42,9%).
Негативні наслідки фінансово-економічної кризи особливо дошкульно вдарили по соціально незахищених верствах населення: молоді, особах передпенсійного віку, інвалідах. Кількість вакансій у 2010 році у цілому залишилась на рівні 2009 року і статистично на одну вакансію претендувало по двоє безробітних.
Перешкоджає ефективному працевлаштуванню проблема транспортної доступності населення, яке проживає у віддаленій сільській та гірській місцевості, адже більшість вакантних місць концентруються в адміністративних центрах районів області. Не завжди роботодавці організовують довіз працівників до роботи. Таке практикують тільки великі підприємства. Як наслідок – зменшення працевлаштування безробітних, які звертаються до служби зайнятості у пошуках роботи.
Питання працевлаштування молоді, особливо неповнолітньої, завжди було складним і вимагало особливої уваги та пошуків оптимальних рішень.
На обліку у службі зайнятості торік перебували 445 осіб з інвалідністю. 135 осіб з інвалідністю працевлаштовані за сприянням служби зайнятості. Найкраще у даному напрямку спрацював Воловецький районний центр зайнятості, у якому працевлаштована кожна друга особа з обмеженими фізичними можливостями, а також Міжгірський, Свалявський, Тячівський та Ужгородський центри зайнятості.
30 таких осіб працевлаштовані з наданням дотації роботодавцю з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Шляхом отримання виплати допомоги по безробіттю одноразово розпочали підприємницьку діяльність 12 інвалідів.
Однією з ефективних форм зайнятості населення є залучення безробітних до підприємництва, у тому числі шляхом одноразової виплати допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю.
У 2010 році одноразову виплату допомоги по безробіттю для зайняття підпри­^ємницькою діяльністю отримали 348 безробітних, із них: 194 особи віком до 35 років, 169 жінок, 12 інвалідів.
Із 348 безробітних, які взяли одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності, 180 осіб навчалися на курсах цільового призначення за напрямом „Підприємець-початківець” на базі Закарпатського державного університету.
Найбільш масовими є організація підприємницької діяльності з роздрібної торгівлі та громадського харчування (209 осіб), бухгалтерські, юридичні та інші послуги (122 особи).
Після прийняття правлінням Фонду рішення про можливе фінансування на 2010 рік, обласна служба зайнятості розгорнула широкомасштабну роз’яснювальну роботу з питань надання роботодавцям допомоги у формі дотації за відповідними договорами. У 2010 році центрами зайнятості працевлаштовані шляхом надання дотації 1662 особи, тобто найбільше за всі роки з моменту надання відповідних послуг роботодавцям. Завдяки цілеспрямованій роботі наших фахівців із роботодавцями, копіткій роботі щодо підбору персоналу роботодавцям, якісній роботі комісій по розгляду питань надання роботодавцям дотацій питома вага працевлаштованих соціально незахищених верств населення та безробітних громадян, у яких тривалість безробіття становить понад 6 місяців, складає 67,6%.
Торік тимчасовою роботою було забезпечено 4628 осіб. Збільшилася кількість працевлаштованих осіб після участі в громадських роботах із 592 осіб до 978 (21,1%).
Отже, на 2011 рік пріоритетами щодо підвищення результативності співпраці з роботодавцями є підтримка середнього та малого бізнесу шляхом працевлаштування безробітних з наданням роботодавцям дотації, підтримка незайнятого населення сіл шляхом організації та проведення оплачуваних громадських робіт, розширення кола роботодавців – подавачів інформації про вакантні робочі місця, збільшення кількості отриманих від роботодавців вакансій до рівня не менше, як на 15 відсотків від кількості отриманих у 2010 році.
2010 рік для обласної служби зайнятості відзначився активізацією заходів, спрямованих на удосконалення та досягнення позитивної динаміки надання соціальних послуг незайнятому населенню та роботодавцям.
У результаті злагодженої роботи всіх структурних підрозділів на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації було укладено 1107 договорів, за якими направлено 4228 безробітних.
В організації професійного навчання безробітних перевага надавалося найбільш ефективним формам навчання, які гарантують результативність – працевлаштування безробітних у максимально короткі терміни. На 1 січня 2011 року досягнуто найвищого рівня працевлаштування безробітних, які пройшли професійне навчання за направленням служби зайнятості – 84,8 відсотка.
Першочергове завдання – задоволення поточної потреби роботодавців у кваліфікованих робітниках шляхом професійного навчання. Обсяги навчання на замовлення роботодавців становлять 63 відсотки.
У 2011 році служба зайнятості також організовуватиме навчання безробітних на конкретне замовлення роботодавців на вільних робочих місцях та вакансіях, сприятиме розвитку туристичної галузі шляхом організації професійного навчання за відповідними професіями.
Спеціалісти служби зайнятості забезпечували ефективність та якість профорієнтаційних послуг незайнятим громадянам, надавши не менше ніж 50% профконсультаційних послуг до загальної кількості профорієнтаційних послуг, активізовували роботу щодо надання профконсультаційних послуг соціально незахищеним верствам населення, у т.ч. безробітній молоді та інвалідам^ пропагували робітничі професії серед шкільної молоді, співпрацювали з працівниками освіти та батьками.
Профорієнтаційна робота впливає на психологічні установки людини, формує адекватне ставлення до економічної ситуації і пошуку своєї роботи у нових умовах. У 2010 році було забезпечено якісне і змістовне наповнення семінарів, які проводяться центрами зайнятості. Про що свідчить рівень працевлаштування після відвідування цих семінарів.
Найбільш актуальними серед усіх групових профорієнтаційних послуг і надалі залишаються семінари з техніки пошуку роботи. Власне така форма профорієнтаційної роботи дає змогу безробітним, котрі опинилися у складних життєвих обставинах, знайти шляхи виходу з особистісної та професійної кризи, сформувати адекватне ставлення до економічної ситуації та пошуку свого місця на сучасному ринку праці.
Наступний пріоритетний напрям – це профілактична робота з учнівською молоддю. Саме вона запобігатиме зростанню безробіття у післякризові роки, формуватиме потенціал трудових ресурсів області на майбутнє.
Результатом широкомасштабної інформаційно-роз’яснювальної кампанії серед учнівської молоді, батьків учнів, працівників освіти стало охоплення профорієнтаційними послугами близько 63,5 тис. учнів та студентів, серед яких 56,3 тис. – учні загальноосвітніх шкіл.
Започатковано профорієнтаційну роботу з учнівською молоддю у літніх оздоровчих таборах, до яких залучено близько 5,4 тис. дітей молодших класів.
Наступне завдання у роботі зі школярами – створення банків даних випускників, які не працевлаштовані та не навчаються.
Фахівці служби зайнятості забезпечуватимуть індивідуальний підхід до проблем конкретної людини щодо визначення шляхів її працевлаштування та психологічної підтримки. До речі, цього року учні 7-10 класів всіх шкіл будуть забезпечені профорієнтаційними щоденниками.
На колегії також виступили: директор Ужгородського міського центру зайнятості Сергій Олексіюк, директор Виноградівського районного центру зайнятості Ярослав Кормош, начальник відділу організації надання послуг роботодавцям обласного центру зайнятості Петро Фолтин, заступник директора Рахівського районного центру зайнятості Тетяна Семенюк, директор Міжгірського районного центру зайнятості Михайло Штелень, заступник директора-начальник фінансово-аналітичного відділу обласного центру зайнятості Магдалина Жилюк.
Державну службу зайнятості очікують зміни, пов’язані з її модернізацією у зв’язку із запровадженням єдиного соціального внеску, можливим напливом вивільнених працівників. Можливі і інші непередбачувані виклики сьогодення вимагатимуть від фахівців високого професіоналізму, виявів розуміння до потреб клієнтів служби зайнятості і вимогливості до себе.
Ольга Синкулич, заступник начальника відділу організаційної роботи, зв’язків з громадськістю та ЗМІ обласного центру зайнятості