39, або Яночка та інші (ВІДЕО, ФОТО)

“Ну і як тепер спати?!”, – зітхаючи, спитала Оленка, уже сідаючи за кермо, аби їхати назад, до Ужгорода. Трьома автівками дружньою компанією (хоч частина із нас познайомилася між собою лишень під час завантаження пакунків для Батьова) ми вирушили у цю невеличку експедицію, котра мала стати своєрідною крапкою у проекті Ужгородського Миколайчика. Ми везли пральний порошок, памперси, дитячу білизну і взуття – саме у цьому зараз найбільші потреби притулку, сказав телефоном директор Василь Цогла. Ці покупки вдалося здійснити за кошти, котрі були зібрані на благодійному аукціоні і залишилися опісля надання адресної допомоги ужгородським діткам. Звісно, продовжуючи вже постійну акцію Ужгородського прес-клубу, зібрали ще чимало речей для мешканців притулку. Але подарунки не стали головним предметом уваги під час цього візиту…


Те, що діти матимуть нові колготки, чобітки та спатимуть у чистому, звісно, добре… Але ніщо – ані іграшки, ані солодощі, ані речі – не замінять їм справжньої теплоти: обіймів, прочитаної на ніч казки, ніжних материнських пальців, котрі турботливо заплітають косички, чи міцних татових рук, дбайливо покладних на плечі – себто, постійної уваги рідних…


…Старші – уважно і дещо напружено розглядають, неохоче спілкуються, менші – туляться до дівчат, демонструють їм свої нехитрі іграшки, тим часом хлопчаки прагнуть потриматися за штатив та з цікавістю заглядають в об’єктив гостей-мужчин… Хоч у цих дітей і замало дитинства, вони залишаються малечею. Щоправда, їм бракує дозвілля, відповідного їх віку, особливо – в пору, коли про ігри просто неба не йдеться, а ще – розвиваючих занять. Це – чи не головний висновок з цієї подорожі. Окрім, звісно, думок про матерів, котрі народжують сімох, не маючи наміру перейматися жодною дитиною…









…Дитинство – час для ігор і розвитку… Отже, ми всі разом захопилися ідеєю облаштування хоча б наразі невеличкого спортивного кутку в актовій залі притулку – доки в них нема спортивного залу, згодилася б шведська стінка з кількома снарядами і матами… В ігрову кімнату для найменших потрібен палас, а ще лампи, котрі можна спускати і підіймати. Ще – це у дужках – не зайвими будуть подушки, врешті і матраци, щоправда, потрібні спеціальні… Тим часом я знову згадую про книжки, котрі б заохотили їх читати. Врешті – вчитися читати! Так, деякі з мешканців Батьова у свої кільканадцять не знають грамоти, хоч і досконало вивчили розклад руху на залізниці… Книжки, пазли, розвиваючі ігри, зрештою – фільми, мультики і музика, відповідна віку… Мене особисто чи не найбільше вразила під час відвідин притулку майже повна відсутність книжок… А Олена – представник благодійної організації та наша нова знайома, з котрою нас звела власне ця поїздка до Батьова – захоплена думкою про швейну машинку (дівчата-підлітки показували нам своє рукоділля – вміють і шити, і вишивати)… Думаємо і про навчальні програми для комп’ютера і звісно, саму “машину”…




…Олена Фриндак має намір долучати голландську благодійну організацію “Help Україна”, з якою співпрацює. В котрусь з найближчих обідніх перерв ми з Оленкою Желтвай, звісно, підемо купувати нитки і все інше потрібне для вишивання – журнали і роздруківки зі схемами уже підібрані. Я уже опікуюся збором книжок, в Оленки є чудові ідеї щодо урізноманітнення дозвілля “батівської” малечі… Врешті, для дітей вже зібрана частина нового вантажу… Стараннями Ганнусі, котра розпочала кампанію допомоги притулку, про “дитячий конвеєр” знають, і малеча вже регулярно радіє гостям… Так, спасибі й підприємцям, які по-особливому ставилися до клієнтів, котрі здійснюють покупки на такі потреби і завдяки яким за наявний бюджет вдалося привезти більше і білизни, і гігієнічних засобів^ потішила і пані, в котрої я купувала взуття для малечі – сьогодні вона передзвонила і сказала, що має в презент Батьову ящик кросівок і капців… Так, пакунки з подарунками, тим паче, такими потрібними – це добре… Я з нетерпінням очікую на повернення до Ужгорода Ганнусі, аби про все їй розповісти-прозвітувати та й просто поговорити на “батівські” та “навколо-батівські” теми. Але найбільше мене здатна потішити звістка, що двоє сиріт – Сашко і Оленка, котрі після смерті дідуся-опікуна опинилися у притулку – вже оселилися у новій родині: їх під опіку бере ужгородка, саме триває оформлення документів…










…Дорогою ми з Оленою згадували Яночку, голубооке дитинча, у 4 рочки менше за дворічне – одне з сімох від матері-зозулі… Моя подруга – молода мама – відтак написала повідомлення: зізналася, що після безсонної ночі нарешті відповіла сама собі на питання, чи змогла б виховувати дитину, котру не сама народила – “так!”… Знаю, що всі інші учасники поїздки теж немало думають на теми, котрі виринають у Батьові.


…У кожному разі, ми туди повернемося. Знаємо, що їх буде вже не 39 – на “дитячому конвеєрі” постійно відбуваються ротації… Ми не побачимо когось із тих, з ким встигли познайомитися, але дізнаємося про долі інших. Діти змінюються, але Батьово – дитячий заклад, котрий викликає дорослі емоції та думки – лишається… Отже (а, так, певно, хтось при цих словах вже всміхнеться) – далі буде…

Алла Хаятова, Закарпаття онлайн.БЛОГИ

clipnews