Журнал Science назвав головні наукові прориви десятиліття

Авторитетний журнал Science підбив підсумки року і десятиріччя. До найважливіших наукових подій 2010-го увійшло створення “квантової машини”, розшифровка генома неандертальця і значні успіхи профілактики ВІЛ.

Оскільки цей рік завершує перше десятиліття нового століття, Science склав список “перших проривів науки” в XXI столітті.

До списку найважливіших робіт останніх 10 років знову увійшли генетичні дослідження. Вчені визначили, яка частина генома відповідає за кодування білків, а також функції інших його ділянок.

Наші знання про Всесвіт в XXI столітті також розширилися. Людина отримала нові уявлення про складові світу матерії, темної матерії і темної енергії. Може бути, що у найближчі 10 років або навіть менше вчені нарешті “побачать” і самі частинки темної матерії.

Крім того, за ці 10 років палеобіологи виявили “живі” біомолекули – ДНК і колаген – в частинках древніх рослин, останках людей і тварин. Так генетика підключилася до досліджень в галузі археології, палеонтології та еволюції.

Великі успіхів досягла астрономія. Вдалося з’ясувати, що Марс колись був досить багатий водою, щоб на ньому виникло життя.

На сьогодні відомо більше півтисячі планет, придатних для життя
Вражаючими темпами розвиваються пошуки екзопланет – планет за межами Сонячної системи. Якщо в 2000 році відомо було всього 26 таких небесних тіл, то на сьогодні вже 502.

Також вчені змогли перепрограмувати роботу клітин, вивчили геном мікробів (виявилося, що 90% клітин в людському тілі – бактеріальні). І ще: тепер, завдяки роботі сотень науковців і такої ж кількості комп’ютерів, одна-єдина обчислювальна машина здатна за тиждень розшифрувати ДНК трьох осіб.

Науковцям вдалося детальніше вивчити запальні процеси в людському організмі, створити метаматеріали (навіть “плащі-невидимки” у певних діапазонах довжин хвиль), сфотографувати “перші миті життя Всесвіту після Великого вибуху”, а також прояснити тенденції зміну клімату Землі.

“Якщо десятиліття тому ми говорили про потепління клімату з великим сумнівом, то тепер потепління стало фактом, і вся справа в тому, що, найімовірніше, воно стало наслідком людської діяльності, при цьому малоймовірно, що природа здатна самостійно відновити втрачену рівновагу”, – пише американський журнал.

У класифікації-2010 на першому місці – “квантова машина” вчених з Каліфорнійського університету. Вперше, пише Science,” предмет, збудований людиною, рухається не за законами класичної механіки, а за законами квантової механіки”, в цьому предметі атоми і частки постійно рухаються і можуть перебувати у двох різних місцях одночасно.

Журнал Science і його видавець, некомерційне співтовариство AAAS, визнали створення рукотворного квантового пристрої відкриттям року.

Наступним у списку найважливіших наукових досягнень року стоїть створення бактерії з повністю синтетичним геномом колективом скандально відомого вченого Крейга Вентера. Дослідники вважають, що в майбутньому синтетичний геном принесе користь при створенні нових видів біопалива, ліків та інших хімічних речовин.

Вчені розшифрували геном неандертальця
Генетики досягли значного успіху в розшифровці генома неандертальця. Докладному вивченню піддалися три самки неандертальця, що жили на території сучасної Хорватії в період 38-44 тис. років тому. Нові методи дослідження дозволили вченим провести пряме порівняння генетики неандертальців і сучасних людей.

Досягли в цьому році успіхів і фахівці з профілактики ВІЛ. Вагінальний гель, що містить противірусний препарат тенофовір, дозволив скоротити заражуваність тестової групи жінок у Африці на 39%, а превентивна пероральне застосування препарату профілаксіс призвело до зниження заражуваність ВІЛ на 43,8% у групі чоловіків.

Редакція журналу також відзначила важливість низки теоретичних досліджень. У цьому році були значно удосконалені розрахункові методи молекулярної динаміки, які необхідні для моделювання руху білків. Крім того, був створено “квантовий симулятор”, який дозволяє візуалізувати квантові експерименти.

Крім того, цього року біологи визнали, що дослідження на мишах, які “увійшли в моду”, є недосконалими: горезвісний лабораторний щур є куди більш досконалою моделлю для випробування дії препаратів на людський організм.

admin