Головні новини Пенсійної реформи

Головна причина реформи: працюючий народ не в змозі прогодувати пенсіонерів, незважаючи на те, що юрособи відраховують кожен місяць в Пенсійний фонд 37% з кожної нарахованої зарплати, а працюючі – ще по 2%. Щоб пенсій вистачило всім і платили їх вчасно, з держбюджету йдуть постійні дотації (в середньому приблизно 2 млрд на місяць). І з цим треба щось робити: або збільшувати податки, або зменшувати «армію» пенсіонерів, підвищуючи пенсійний вік, а також скорочувати розмір пенсій тим, хто вийде на них за новим законом.

Головні зміни реформи: жінок хочуть відправляти на пенсію, як і чоловіків, у 60 років. Але не з 2011 року, як вимагає МВФ для видачі нам чергового траншу кредиту, а поступово, додаючи по півроку щороку, починаючи з 1 лютого 2011 року. Це найбільш спірний момент реформи. У багатьох країнах пенсії починають платити пізніше, ніж у нас, а пенсійний вік для чоловіків і жінок однаковий: в Словаччині – 62 роки, у Німеччині, Швеції, Японії – 65, в США – 67… Щоправда, українці у відповідь кажуть: «Тоді підвищіть нам тривалість життя».

24 грудня відповідального за реформу віце-прем’єра Сергія Тігіпка заслухають у Раді. Як роз’яснила нам нардеп Ірина Горіна (ПР), потім законопроект винесуть на всенародне обговорення, а голосування за нього пройде обов’язково до 31 січня – до цього часу його повинні ухвалити хоча б у першому читанні. Горіна визнала, що пропозиції радикальні і напевно в проекті відбудуться зміни, але ключові моменти (пенсійний вік для жінок, збільшений трудовий стаж), швидше за все, залишаться. На думку депутата Наталії Королевської (БЮТ), треба вводити ще й інший розрахунок пенсій: «Людей хочуть змусити працювати більше, але їхня пенсія від цього не збільшиться. А треба якомога швидше перейти з солідарної на накопичувальну систему виплати пенсій, як зробили в Польщі, Грузії».

Пенсійна реформа: десять головних новинок

1. Пенсійний вік для жінок хочуть підвищити з 55 до 60 років. Зростання почнеться з лютого 2011 року на півроку щорічно і триватиме до 2020 року. Торкнеться жінок, народжених після 31 січня 1956 року. Народжені з 1 лютого по 31 липня 1956 підуть на пенсію в 55 років і 6 місяців, з 1 серпня 1956-го по 31 січня 1957-го – в 56 років, а з 1 серпня 1960 року і пізніше – вже у 60. Чоловіки, як і зараз, будуть йти на пенсію в 60.

2. Максимальний розмір пенсії хочуть встановити на рівні 12 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність (з 1 січня – 9000 грн.). Зараз «стелі» немає в принципі.

3. Спецпенсії тим, хто має право дострокового виходу на пенсію (військові, міліція, СБУ) хочуть виплачувати лише при досягненні загальновстановленого пенсійного віку (60 років), тобто піти раніше можеш, але гроші при цьому отримувати не будеш. Термін вислуги для такої пенсії буде підвищуватися на 1 рік щорічно, починаючи з 1 лютого 2011 року і закінчуючи 1 лютого 2015-го. Наприклад, якщо офіцер виходить на пенсію до 31 січня 2011 року, йому треба прослужити мінімум 20 років, з 1 лютого 2011 року – 21 рік, з 1 лютого 2015 року – 25 років.

4. Мінімальний стаж для одержання соціальної пенсії за віком (50% мінімальної) хочуть підвищити з 5 до 15 років.

5. Мінімальний стаж (з якого сплачено внески до Пенсійного фонду) для призначення пенсії за віком хочуть підвищити з 20 до 30 років для жінок і з 25 до 35 років для чоловіків.

6. Для чоловіків граничний вік перебування на держслужбі пропонують підвищити з 60 до 62 років, для жінок – з 55 до 60 років.

7. Працюючим пенсіонерам пропонують не виплачувати надбавки до пенсії за понаднормовий стаж (плюс 1% до пенсії за кожен додатково відпрацьований рік: понад 30 років для жінок і 35 років для чоловіків) і доплати до прожиткового мінімуму при його збільшенні.

8. Бюджетникам при виході на пенсію пропонують одноразово виплачувати матдопомогу у розмірі 10 місячних пенсій.

9. Призначення пенсій пропонують проводити тільки з заробітку (не враховуючи, наприклад, матдопомога) і лише за даними персоніфікованого обліку (ведеться з липня 2000 року), – зараз враховують і зарплату до 2000 року. Розмір середньої зарплати по країні, який впливає на розмір пенсії, буде визначатися за 3 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (зараз – за 1 останній рік).

10. Пропонують ввести накопичувальну систему обов’язкового державного пенсійного страхування, але тільки тоді, коли бюджет Пенсійного фонду стане бездефіцитним – раніше повідомлялося, що дефіцит ПФ Кабмін планує усунути з 2013 року. Суть: у кожного працівника, в якого на дату введення системи буде менше 35 років, з’явиться персональний рахунок, куди роботодавець щомісяця буде переводити частину нарахувань на його зарплату (спочатку 2%, з щорічним підвищенням на 1% – до 7%). Виходить, хто більше заробляє, у того буде більша персональна добавка до пенсії. Зараз всі 37% нарахувань йдуть в «загальний казан» ПФ.

Газета «Сегодня»

admin