Свідоцтво про ліцензію Закарпатської обласної кредитної спілки "Централь-Старт" анульовано!

Спілка, яку з самого початку очолювала лікар за професією Маріанна Джанда, завжди лідирувала за відсотковими ставками. Ще три роки тому, коли прибутки на вклади фізичних осіб у банках знизилися до 16-17% річних, грошові внески вкладників “Централь-Старту” мали дохідність, вищу на десять відсотків. Дехто щомісяця знімав свої прибутки, а більшість залишала їх у спілці для подальшого накопичення. Спілчани не завдавали собі клопоту, під які такі програми вкладаються їхні гроші, чим підкріплюються шалені відсотки і хто ними оперує. Раз на рік заспокійливий звіт про роботу керівництва зачитувала голова правління, а спостережна рада спілки з усім погоджувалася. Так тривало до 2008-го, коли вперше не провели зборів за підсумками діяльності в 2007-му. У жовтні кредитну спілку переповнили вкладники, але виявилося, що віддавати спілці немає чого. Її активи … щезли.

Одразу члени спілки згадали про закритість інформації про обіг коштів, відсутність належним чином оформлених договорів (гроші частини вкладників не обліковувалися і не проходили через банк). Про те, кому видати кредит і які нарахувати відсотки, вирішувало не правління спілки, а особисто голова цього органу.

Виходів із глухого кута шукали на багатьох зборах кредитівки. Їхні учасники відкрито звинувачували М. Джанду в пограбуванні спілки. Вона на останніх зборах у травні заявила, що “в КС налічується 220 вкладників, загальна сума їхніх вкладів становить 4,7 млн грн. Пасиви КС дорівнюють активам. У арифметиці спілки все сходиться, а заяви про розкрадання коштів – наклеп”.

За даними голови спостережної ради Анатолія Костюка, в “Централь-Старт” – близько 700 вкладників, загальна сума їхніх вкладів становить понад 28 млн грн. За його підрахунками, зокрема, М. Джанда позичила у спілки 3,2 млн грн. Водночас пан Костюк підкреслює, що повністю оволодіти ситуацією в спілці спостережній раді не вдалося. Її члени вивчали фінансовий стан за оригіналами договорів, принесеними самими спілчанами, оскільки доступитися до документації М. Джанда не дозволила. “На вимоги ради ні голова правління, ні голова кредитного комітету не надали нам жодної інформації про розміщення залучених коштів членів спілки”.

Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27 травня цього року інформація про Закарпатську обласну кредитну спілку “Централь-Старт” вилучена з Держреєстру фінансових установ, а її свідоцтво про реєстрацію анульоване. Підставою стало “систематичне невиконання заходів впливу, застосованих Держфінпослуг до кредитної спілки”. М. Джанда не уточнила кореспонденту “УК”, яку суму грошей на сьогодні спілка винна своїм вкладникам. Натомість, вона повідомила, що має домовленості з серйозними людьми в Києві, звідки гроші почнуть перераховувати спілчанам у найближчі дні”. Проте… Маріанна Іванівна відмовилася назвати точну дату повернення коштів, а також цих “серйозних людей”.

Василь Бедзір, Урядовий кур’єр

admin