Підписано Грантовий контракт для реалізації природоохоронного проекту на Закарпатті

Про це повідомили у Державній екологічній інспекції в Закарпатській області.

Ще в 2009 році було відкрито конкурс на подання заявок по Програмі прикордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП 2007-2013 рр., основною ціллю якої є інтенсифікація та поглиблення співробітництва між Закарпатською, Івано-Франківською та Чернівецькою областями України і прийнятними та додатковими регіонами Угорщини, Румунії та Словаччини.

За згодою Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та підтримки Закарпатської обласної державної адміністрації, Закарпатської обласної ради в рамках цієї програми по пріоритету 2. Покращення якості навколишнього середовища. Захід 2.1. Охорона навколишнього середовища, стале використання та управління природними ресурсами Державною екологічною інспекцією в Закарпатській області був поданий проект: Попередження погіршення якості води та розробка заходів по усуненню забруднення у Великому Бичкові в українсько-угорському співробітництві/Water quality damage prevention and elaboration of remediation measures at Velikiy Bychkiv in Ukrainian-Hungarian Cooperation.

Проект отримав позитивну оцінку та рішення про присудження гранту. Загальний затверджений бюджет проекту складає біля 430 тисяч євро, з них 90% за рахунок коштів Європейського Союзу.
Виконавцями проекту є: Верхньо-Тисянська інспекція з охорони навколишнього природного середовища та водного господарства (м. Ньіредьхаза/Угорщина) – головний партнер, Державна екологічна інспекція в Закарпатській області (м.Ужгород/Україна) – партнер 1 та Великобичківська селищна рада (смт.В.Бичків, Рахівський район/Україна) – партнер 2.

Проект направлений на додаткове, більш повне, вивчення характеру та ступеню розповсюдження забруднення на території колишнього Великобичківського лісохімкомбінату як по площі, так і по глибині (поверхневі та підземні води, ґрунти), розробку заходів щодо зменшення негативного впливу на довкілля та пропозицій по проведенню робіт з очистки забрудненої території. Цей проект сприятиме вирішенню існуючих екологічних проблем регіону Верхньої Тиси та розвитку транскордонної співпраці країн-членів Карпатського Єврорегіону в області охорони довкілля та природи.

Питання щодо екологічної ситуації, пов’язаної з колишнім Великобичківським ЛХК неодноразово розглядалося на найвищому рівні, зокрема на розширеному спільному засіданні колегій Мінприроди України та Закарпатської облдержадміністрації 22 вересня 2006 року. Було прийнято рішення „Організувати проведення досліджень впливу на стан навколишнього природного середовища і здоров’я людей підприємств Закарпатської області, що ліквідовані, та розробити заходи щодо санації забруднених внаслідок їх діяльності територій, зокрема території колишнього Великобичківського лісохімкомбітану (п.3.1. Рішення №12 від 22.09.2006р.).

На його виконання Інспекцією з 2006 року проводиться систематичний моніторинг впливу колишнього В.Бичківського ЛХК на стан довкілля. Результати аналітичних досліджень свідчать про забруднення земельних ресурсів, поверхневих вод та води у забивних колодязях у дворогосподарствах приватної житлової забудови. Забруднення органічними сполуками фіксується на відстані 350 м від території хімкомбінату. Крім того, до цього часу проходить процес вимивання органічних забруднень з ґрунту в потічок, який протікає через територію підприємства і впадає в р. Шопурку та здійснює негативний вплив на якісний склад води в ріці Тиса.

Частина населення смт. В.Бичкова для господарсько-питних потреб використовує воду, що постачається з локального берегового водозабору з р. Тиса. Розповсюдження забруднення підземних вод в сторону р. Тиса та вимивання органічних забруднень з території колишнього Великобичківського ЛХК становить загрозу для можливості використання р. Тиса в районі В.Бичкова як джерела господарсько-питного водопостачання населення.
Всі ці дослідження протягом останніх п’яти років проводилися Інспекцією і лягли в основу спільного українсько-угорського проекту.

Днями відбулася перша настановча робоча зустріч партнерів проекту, на якій було обговорено організаційні питання, в тому числі щодо менеджменту проекту, засобів та термінів обміну інформацією, а також питання підготовки оголошення тендерів на проведення робіт, передбачених проектом.

admin