Антигерой-рятівник

Справа в тому, що відразу після призначення багато хто перелякався. Навіть ТВК уже поміняла свою думку щодо перерахунків голосів і перевиборів на деяких округах і визнала переможцями балогівських «єдиноцентристів». Оторопіли й закарпатські «регіонали», яки мали намір протистояти команді Балозі.

Експерти пояснюють, що з входженням Балоги в уряд центральна влада має намір зробити своєю найзахіднішу область України. Мовляв, відтепер центр дасть команду закарпатським регіоналам дружити з балогівцями і створювати більшості у всіх радах. Крім того, Янукович сподівається, що депутати від «Єдиного центру» у Верховій Раді ввійдуть у коаліцію більшості, що дасть «регіоналам» змогу вільніше вести розмови з партнерами-комуністами, а в ідеальному випадку ще підтягнути трохи «тушок» і навіть створити конституційну більшість у 300 депутатів.

Це те, що на слуху. Що ж насправді. Насправді ж ситуація така, що Балозі нема з чого тішитися. Його прибирають. Почався спуск по кар’єрній драбині, найвищою точкою якої була посада секретаря президента Ющенка. Балога починав із мера Мукачева, потім став губернатором, потім уже очолював Міністерство з надзвичайних ситуацій при Єханурові та Ющенку, потім став секретарем президента і ось почався зворотний відлік. Балогу використають, витруть об нього ноги, а потім узагалі забудуть. Майже в такий самий спосіб «регіоналам» вдалося опустити рейтинг Тігіпка, всього лише запросивши його в уряд. Для Балоги політичне життя закінчується. «Регіоналам» він стане не потрібним, а решта політиків людині, яка встигла за коротку політичну кар’єру потусуватися з купою політичних сил і всіх успішно кинути, і руку не подадуть.

І навіть його рідна партія «Єдиний центр» незабаром просто розформується. Адже Балога цю виборчу кампанію вів на опозиційній риториці. Він лаяв владу й уряд, але відразу після виборів сам увійшов до цієї влади. Тому ті, хто не просто був куплений за 150 гривень, а щиро ще вірив у гасла партії, тепер повністю розчаруються.

Що стосується Закарпаття, то важко повірити, що навіть вказівка губернаторові Ледиді з Києва дружити з Балогою щось змінить. Важко уявити, щоб після того як балогівці купили місця в радах своїм представникам, кинувши багатьох елітних «регіоналів», залишивши їх за бортом рад, була якась щира дружба між цими політичними силами.

Ну і нарешті. Присутність Балоги в уряді не тільки тимчасова, а й виключно номінальна. Балога нічого не буде вирішувати і ні на що не зможе впливати. В самому уряді Януковича Балогу зустріли більш ніж холодно. Не має він підтримки і в секретаріаті президента. Секретар президента Льовочкін хоч і вітає призначення Балоги, але в той же час його заступниця Герман не терпить Балогу. Більше того, син Герман, який займав посаду заступника міністра МНС, уже пішов у відставку, бо ніколи не зміг би працювати під Балогою. У Верховній Раді також як серед «регіоналів», так і литвинівців і комуністів, які складають парламентську більшість, ставлення до Балоги та його фракції здебільшого негативне. І якби не було змін до Конституції і посаду міністра МНС потрібно було би затверджувати парламентом, то Балога б не пройшов.

Та що там казати, в парламентській фракції «Єдиний центр» був тільки один інтелігентний та освічений депутат — Леся Оробець. Але відразу після призначення Балоги міністром вона написала заяву про вихід як з фракції, так і з партії.

Тому цілком очевидно, що багато хто з закарпатських чиновників дарма налякалися і подалися в балогівські лапи. Балога тимчасовий. Пророкують, що міністром він протримається щонайдовше до весни. Наступна сходинка на кар’єрному спуску — одна з посад обласного рівня. А потім йому ще треба буде дуже постаратися, щоб здобути хоча б якесь чиновницьке крісло в Мукачівській міськраді.

КОМЕНТАРІ
Сергій Ратушняк: «Призначення кримінального символу на високу державну посаду це вирок сучасній Україні. Це безперспективність проекту під назвою держава Україна.
А всі сподівання спільноти на покарання Балоги за тотальне злочинне скуповування бюлетенів на виборах, що призвело до нелегітимності влади, виявилися дитячою наївністю.
Особливого присмаку додає цій події поливання брудом із боку Балоги самого Президента України. За флот, мову тощо… Прощай, ненароджена Україно. Хоча навряд чи це сильно турбує бидло, що коштує 150 грн. за 5 років використання».

Нестор Шуфрич, екс-міністр МНС: «Що би не говорив Віктор Балога, але саме з ним досягнули
домовленості — замість входження депутатів-нунсівців із партії «Єдиний центр» у парламентську більшість їм буде надано кілька крісел. Перше, що вони попросили, було МНС»

Віктор Небоженко, експерт-політолог, керівник соціологічної служби «Український барометр»: «Саме це місце — посада голови МНС — якесь нещасливе для політиків. Ми до цих пір пам’ятаємо, як перспективний, талановитий Шуфрич втратив владу буквально на рівному місці. Глава МНС України це така посада, на яку легко призначають і з якої так само легко знімають. Крім того, я думаю, що зараз рівень конфлікту між різними керівниками настільки гострий, що доводиться розбавляти їх людьми з інших груп. Балога якраз не належить до жодної з груп у оточенні президента й у цій ситуації міністерство стає ніби нейтральним».

Михайло Погребинський, директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології: «Що стосується самого сенсу призначення Балоги, то, по-моєму, зрозуміло, що воно політичне і узгоджується з логікою останніх дій команди Януковича, спрямованих на спрощення управлінського механізму, оскільки абсолютно природно, що коли з дороги забирається той, який потенційно чинить опір, життя значною мірою спрощується.
Призначення Балоги це такий собі прояв безпринципності. Партія регіонів ніби демонструє свою «позаідеологічність», для них це не принципово».

Валерій Бебик, доктор політичних наук, голова Всеукраїнської асоціації політичних наук: «Я не думаю, що Віктор Балога при Вікторові Януковичі стане кардиналом — ні сірим, ні білим, ні сіро-буро-малиновим, жодним. На сьогодні є глава Адміністрації Президента Сергій Льовочкін, що має достатньо організаційних можливостей і психологічну стійкість для того, щоб нікому не поступитися роллю головного начальника штабу».

Сергій Соболєв, народний депутат України: «Думаю, що це логічне завершення кар’єри цього політика, який кому лише не прислуговував від Медведчука до Ющенка. А тепер буде Януковичу. Думаю, що Балозі не звикати. Більше того, таких політичних «колобків» у Україні достатньо. І нема чому дивуватися, що Балога тепер у МНС. Питання: хіба в цьому уряді, при цьому президентові хтось дійсно є міністром?! Це просто виконавці волі Януковича і донецької команди».

admin