Угорські токсичні відходи чекають в Україні 19-20 жовтня

Дунайська гідрометеорологічна обсерваторія МНС України та Державна екологічна інспекція з охорони навколишнього середовища Північно-західного регіону Чорного моря проводили аналіз води річки Дунай на вміст небезпечних речовин. Станом на 08.00 11 жовтня всі показники в межах норми, – повідомляє центр пропаганди ГУ МНС України в Одеській області.

Україна підготувалася до зустрічі отруєної води з Угорщини

Головне управління МНС України в Одеській області розвернуло оперативний штаб, визначено і приведено у готовність необхідну кількість сил і засобів ГУ МНС України в Одеській області, які можуть бути залучені до реагування на можливі надзвичайні події на території Одеської області внаслідок аварії на заводі в м. Айка (Угорщина).

Нагадаємо, що екологічна катастрофа, яка сталася на початку жовтня в Угорщині, за останніми даними, призвела до загибелі 7 осіб, більше 150 осіб отримали травми. Витік хімікатів з резервуара комбінату з виробництва глинозему сталася в місті Айка в 160 км на південний-захід від Будапешта.

Влада ряду країн, через які протікає Дунай, постійно стежать за рівнем забруднення цієї річки. Влада Угорщини прийняли рішення про евакуацію жителів містечка Колонтарь, найбільш постраждалого від аварії на глиноземному заводі.

Президент України Віктор Янукович у зв’язку з екологічною катастрофою в Угорщині дав низку доручень, серед яких – забезпечити перевірку стану екологічно небезпечних об’єктів України та вжити невідкладних заходів для недопущення надзвичайних ситуацій

На думку українських екологів, забруднена вода, яка досягне України, вже не буде представляти собою великого ризику. Між тим, через екологічну катастрофи в Угорщині Дунай може бути отруєний на сто років. Протягом цього часу триватиме шкідливий вплив важких металів, що потрапили у води річки разом з червоним шламом, який витік з резервуарів глиноземного заводу.

Тим часом, угорська влада надала нові дані за рівнем забруднення води в річці Дунай, куди через кілька приток потрапили відходи. За словами прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, ліквідація наслідків катастрофи проходить успішно.

“Гарна новина полягає в тому, що нам вдалося впоратися з кризовою ситуацією, і, цілком ймовірно, забруднена вода, що представляє небезпеку для навколишнього середовища, більше не буде потрапляти в Дунай”, – повідомив він.

У свою чергу, глава угорської служби з ліквідації наслідків катастроф Тібор Добсон повідомив, що рівень забруднення Дунаю впав. За його словами, рівень лугів у воді знизився з pH9 до pH8-8.2. Нейтральним вважається рівень у pH7, а безпечним – від pH6.5 до pH8.5.

“Давайте навіть не будемо розцінювати забруднення, яке потрапило в Дунай як реальне забруднення, тому що речовина, що потрапило в річку, має рівень лугів нижче дев’яти, який, з огляду (великий об’єм) води, знизиться за кілька кілометрів (вниз за течією)”, – сказав міністр внутрішніх справ Угорщини Сандор Пінтер.

Нагадаємо, що раніше українське МНС відкидало можливість, що отруйні відходи досягнуть території Україні.

Санітарні лікарі Одеської області, яких екологи попередили, що промислові відходи з Угорщини можуть потрапити в українську частину Дунаю вже через десять днів, запевняють – у них є все необхідне, щоб не прогавити забруднену воду.

Система вимірів якості води давно відпрацьована. Санлікарі щодня перевіряють воду на вміст важких металів. А з недавніх пір у спецлаболаторіях особливу увагу приділяють аналізу вмісту сполук алюмінію. Як тільки зафіксують, що їх вміст перевищує норму, почнуть працювати в режимі надзвичайного стану.

Надія Заєва, лікар-гігієніст санстанції, говорить, що у разі небезпеки будуть працювати цілодобово, як це було вже не раз. Якщо забруднена вода все ж таки потрапить в українську частину Дунаю, відразу ж закриють шлюзи на Кілійському водопроводі. Звідти питну воду подають понад сімдесят тисячам жителів Одеської області. Його резервуари можуть не поповнювати більше місяця – значить, спрага людям не загрожує. Екологи сподіваються, що цього робити не доведеться. Адже повноводний Дунай має здатність самоочищатися. А от щодо того, що течією не принесе мертву і хвору рибу, впевненості менше. На цей випадок готують заборону на риболовлю.

admin