Хто може заслужити довіру виборців в Ужгороді?

Воно й не дивно, адже багато хто з нинішніх претендентів на крісло депутата обласної ради живе і працює саме в обласному центрі, тож його мешканці добре знають переваги й недоліки кожного кандидата. І все ж напередодні 31 жовтня варто провести короткий огляд найбільш «сильних» кандидатів, які хочуть представляти Ужгород в облраді.

Отже, до дня виборів у Закарпатську обласну раду Ужгород буде поділений на 3 одномандатні мажоритарні округи: правобережну частину, а також мікрорайон Дравці (округ № 7), територію Нового району включно з мікрорайоном Горяни (округ № 8) та частину, яка охоплює площею Петефі, вул. Володимирську, весь проспект та район залізничного вокзалу (округ № 9).

Щодо 7-го округу, то тут найбільше шансів перемогти мають заступник Ужгородського міського голови Володимир Химинець, депутат обласної ради Володимир Гісем (представляє Партію регіонів), міський депутат Богдан Кинів, котрий перейшов із «Пори» до лав «Фронту змін», та Юрій Переста, декан стоматологічного факультету УжНУ («ЄЦ»). Кожен із цих кандидатів має сильні й слабкі сторони, тож важко спрогнозувати, які чинники візьмуть до уваги ужгородські виборці.

Наприклад, проти Володимира Гісема може зіграти його чергова нова політична спрямованість, адже Партія регіонів, від якої він іде на вибори, останнім часом значно втратила свою популярність і наразі курс президента та його уряду підтримують не так багато ужгородців. Так само проти Гісема зіграє і скандал навколо гуртожитку «Патенту». Не додає йому плюсів і сама нинішня робота в облраді, бо на сесіях облради його майже не видно. Натомість Володимир Химинець, котрий іде в обласні депутати від Народної партії, має непогані шанси завдяки тому, що кілька останніх років працює на посаді заступника Ужгородського міського голови, а отже багато спілкується з городянами і заслужив у них певний авторитет. Переваг йому додає і прізвище, адже батько пана Володимира Василь Химинець відомий багатьом ужгородцям старшого покоління як успішний партійний діяч. Варто звернути увагу і на кандидата Юрія Пересту, який іде від балогівського «Єдиного центру». Ужгородці добре знають, що саме балогівці викачували гроші з міського бюджету в рідне Пересті й Балогам Мукачево. Статистика управління економіки Закарпатської ОДА свідчить, що тільки за минулий рік виплати з обласного бюджету на одного ужгородця склали 8 грн., тоді як на одного мукачівця — 56 грн. Тобто, зі злої волі Балог і їхнього «ЄЦу» ужгородці отримали в 7 разів менше за мукачівців. То за що мають ужгородці полюбити кандидатів від Балоги?

Цікавим, на нашу думку, є висуванець від «Нашої України» пан Ябрик. Його прізвище маловідоме ужгородцям, але агітаційних матеріалів за нього дуже багато. Як виявилося, прізвище Ябрик у цього кандидата з’явилося недавно, а раніше його знали як Грибанов. І виборці могли би здогадатися, що прізвище він, певно, змінив через якісь нездорові оборудки.

За довіру виборців мажоритарного округу № 8 боротимуться не менш «сильні» кандидати. Діючий депутат обл-ради Володимир Смоланка має перевагу завдяки своєму високому авторитету одного з найкращих нейрохірургів України, але знову ж таки ризикує програти через те, що балотується від «Єдиного центру» Балоги. Його опонент Олег Адамчук, котрий іде до обл-ради від Партії регіонів, також має дуже високі шанси перемогти, адже має репутацію ділової людини, що віддалена від політики. Власне, те, що останні кілька років Олег Адамчук зовсім не «світився» у ЗМІ та громадських акціях, може стати й негативним фактором, адже ужгородці встигли призабути його як особистість і політика. Народна партія висунула начальника міського управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді Анатолія Муртазіна, котрий досить відомий серед ужгородців завдяки своїй активній службовій діяльності.

Та, мабуть, найзапекліша конкуренція спостерігатиметься в окрузі № 9, де за довіру виборців боротимуться однаково «сильні» кандидати. Так, Мирослава Каламуняк, котра добре відома ужгородцям як неодноразовий депутат облради, керівниця комісії з законності та правопорядку, а ще більше як директорка швейної фабрики, нещодавно заплямувала свою репутацію гучною кримінальною справою, в якій вона звинувачується за те, що переписала фабрику на інших осіб, продала гуртожиток та спеціалізований магазин тощо. Цікаво, що коли Мирослава Каламуняк лише приступала до керівної діяльності на фабриці, там працювало близько 1200 людей, нині ж їх десь 180. Розповідають, щ
о в будинку, який вона нібито будувала для працівників фабрики, основна квартира площею 240 кв. м належить знову ж таки директорці. Так само негативно Мирослава Каламуняк показала себе на посаді в. о. голови Великоберезнянської РДА, показники якої різко пішли вниз, внаслідок чого пані Каламуняк досить скоро зняли з посади, навіть не затвердивши її офіційно керівником без в. о. Ці та інші негативні відгуки про незаконну та непрофесійну діяльність пані Каламуняк вкупі з її рекордами по зміні політичних поглядів і новою політичною орієнтацією (цього разу вона йде на вибори від «Єдиного центру» Балог) суттєво знизять прихильність до неї ужгородців. Так само «сильним» кандидатом є відомий у краї лікар Василь Русин (йде від Партії регіонів), котрий має переваги як досвідчений медик та очільник комісії з питань охорони здоров’я Закарпатської облради. Проте він у політичному сенсі заплямував свою репутацію в часи Помаранчевої революції та через численні репресії, які чинилися, коли він очолював УжНУ. Проти цих двох кандидатів грає і те, що вони вже обиралися в облраду, але жодним чином не проявили себе, не виправдавши тим самим довіру виборців.

Серед кандидатів по 9-му округу є і діючий депутат Ужгородської міської ради Роберт Левицький. Він погруз у земельному скандалі під «Дастором», а напередодні виборів взагалі подався до балогівців прогинатися перед Погорєловим.

Власне, не менше шансів перемогти в 9-му окрузі має й наймолодший серед представлених кандидатів, лідер опозиції облради та експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай (балотується від «Батьківщини»). Його перевагами можна беззаперечно вважати досвід та знання, адже Олександр Солонтай вперше став депутатом Ужгородської міської ради у 21 рік, наступної каденції пройшовши вже до обласної ради (за статистикою обласний депутат Солонтай протягом останніх років подавав найбільше депутатських звернень та запитів серед своїх колег). Тому, оцінюючи його громадянську активність, досвід та політичну послідовність, політологи дають йому непогані шанси на перемогу.

Що ж, кінцевий вибір залежить, звісно, не від політологів, а від виборців, котрі повинні добре зважити всі «за» і «проти» кожного кандидата в обласні депутати. Зважаючи на те, що від кожного з 3 мажоритарних округів Ужгорода до обласної ради пройде тільки один переможець, умовна битва між кандидатами йде запекла.

РІО

admin