Пам’яті губернатора Підкарпатської Русі Антонія Бескида

Він обійняв цю посаду після важкого режиму Еренфельда, і на нього народ нашого краю, інтелігенція покладали великі надії. До певної міри вони виправдалися.

Для нас, ужгородців, період правління А. Бескида особливий, бо при ньому почалося будівництво одного з імпозантних районів міста — Галагова, котрий був поділений на Малий і Великий.

Ще в 1921 р. архітектор Адольф Лібшнер розробив масштабний проект, згідно з яким уперше тут застосували стиль модернізму й конструктивізму. Під будівництво нового району міста було виділено площу в 60000 кв. м та 150 млн. чеських крон. Зводилися будинки по сучасних набережній Незалежності та вулиці Олександра Довженка. Серед них слід згадати такі, як нинішні будівлі СБУ, Апеляційного суду, Центрального поштамту, Національного банку, Рафанди тощо.

За А. Бескида був ліквідований Малий Уж, який протікав до млина^ проведена регуляція річки Уж^ збудовано кінотеатр “Ужгород”, Ужгородську електростанцію та маргариновий завод, Ужгородський м’ясокомбінат^ готель “Карпатія” на нинішній вулиці Мукачівській (перед переїздом)^ будинки двох культурно-просвітницьких Товариств “Просвіта” та Народного Руського Дому ім. А. Духновича, упорядковано площу Масарика (сучасна площа Шандора Петефі). У містах-і селах зводилися лікарні, адміністративні будинки, нотарські та жандармські станції та ін.

Так чи інакше цій уже не молодій людині (помер у віці 78 років) удалося зробити багато корисного для наших краян. Тому й заслуговує Антоній Бескид на добру пам’ять, незважаючи на його русофільські погляди.

На жаль, він не удостоївся отримати, бодай посмертно, звання почесного громадянина краю, Ужгорода, назви однієї з вулиць нашого міста, встановлення меморіальної дошки на будинку Бескида, колишнього дитячого санаторію, а зараз “Приватбанку”.

Та пам’ять не в усіх коротка. Тому й зібралися 18 вересня на честь 125-річчя від народження А.Бескида активісти русинських організацій, аби вшанувати пам’ять цієї неординарної постаті в історії краю та Ужгорода. На міському кладовищі Кальварія, на могилі, де почивають його тлінні останки, була відправлена панахида, а опісля проведена наукова конференція.

Людвіг ФІЛІП, колишній депутат Ужгородської міськради (1990—1994 pp.), старший науковий співробітник Закарпатського краєзнавчого музею

admin