На Закарпатті відкриється нова соляна шахта, стверджує голова ОДА Олександр Ледида

Найцікавіші фрагменти спілкування газета «Закарпатська правда» пропонує своїм читачам.
«У планах – відкриття нової соляної шахти…»
– Президент дуже жорстко ставить питання ліквідації заборгованості виплат зарплат. Що вдалося зробити?
– Дійсно, це питання дуже актуальне. Адже людина, відпрацювавши місяць на роботі, не може не отримувати платню. За це для керівників підприємств передбачена кримінальна відповідальність. А загалом, хотів би розділити дане питання на три частини. Перша – це заборгованість на підприємствах, які нині є банкрутами. По завершенню процедури банкрутства, їхнє майно буде продаватися. За отримані кошти, в першу чергу, передбачається відшкодування зарплат, податків, інших зобов’язань. Друга частина – це економічно активні підприємства, які працюють, реалізовують продукцію, і, в той же час, мають заборгованість із виплати зарплат. В області створена спеціальна комісія за участі виконавчої влади, прокуратури, управління економіки, яка аналізує ситуацію на кожному такому підприємстві. Проводяться зустрічі з керівниками фірм-боржників, з’ясовуються проблемні питання, складається протокол, де обидві сторони беруть на себе певні зобов’язання. Далі – за графіком погашаються борги із заробітної плати. Зазначу, що за останній час заборгованість із виплат зарплат серед таких підприємств знизилась майже на 10%.
– Третя частина питання щодо ліквідації заборгованості виплат зарплат, мабуть, тісно пов’язана з Солотвинським солерудником. Це – проблема, з якою Закарпаттю самотужки не впоратися. Чи є з цього приводу порозуміння у Києві?
– Насамперед відзначу, що Солотвинський солерудник – державне підприємство, яке належить Міністерству Агрополітики. Певною мірою, це звучить парадоксально, але область має до нього лише опосередковане відношення. Натомість, проблеми, яке воно створює – повністю лягають на плечі Закарпаття. У тому числі, це стосується і ліквідації заборгованості з виплат зарплат.
– Через затоплення прісною водою шахт солерудник закриють?
– Згідно з висновком трьох наукових інститутів, восьму та дев’яту шахти солерудника необхідно консервувати та закривати. Однак, хочу наголосити, що це не означатиме, що на Закарпатті припиниться видобуток солі. В області запаси білого золота достатньо великі. Нещодавно я мав розмову з міністром агропромислового комплексу, який чітко дав зрозуміти, що у планах – відкриття нової соляної шахти. Це дасть можливість поновити видобуток солі та врятувати тисячі хворих на астму.
– Що нового в ситуації з Ужгородським аеропортом?
– Не секрет, що три місяці тому спеціальна комісія проводила атестацію аеропорту. Вона ж поставила ультимативну вимогу: або в стислий термін усунути всі недоліки, або закрити летовище. Я одразу ж відвідав аеропорт, зустрівся з колективом. За наслідками зустрічі, було вирішено змінити на цьому підприємстві керівництво. Можу однозначно запевнити: аеропорт буде працювати. Більше того: його робота стане ефективною. Для покращення діяльності аеропорту нині розглядаються кілька інвестиційних проектів.
«До грудня премікс повністю вивезуть за межі області…»
– Нещодавно з області почали вивозити премікс. Варто відзначити, що на цю подію закарпатці чекали кілька років. Чи вважаєте Ви, що хтось має відповісти за те, що він свого часу потрапив на Закарпаття?
– Раніше я вже говорив, що не шукатиму недоліків у роботі моїх попередників. Тому це, радше, питання до правоохоронних структур.
– Наскільки швидко області вдасться цілковито позбутися цієї отрути?
– Очищення краю від різного роду отруйних речовин, які забруднюють воду, повітря, землю – серед пріоритетів моєї роботи. Наразі можу впевнено заявити: до грудня премікс повністю вивезуть за межі області і майже десятирічна його епопея буде завершена. На цьому ми не зупинятимемося. На одній з останніх сесій облради було прийнято рішення щодо виділення 1,2 мільйона гривень на утилізацію ХЗЗР – отрутохімікатів, якими за радянських часів обробляли наші поля. Сподіваюся, що до наступного літа в області не залишиться ані грама отрутохімікатів.
– На Закарпатті традиційно значна частина населення користується скрапленим газом. Останнім часом почастішали скарги людей на зловживання у цій сфері, на здорожчан
ня палива. Чи готова влада змінити ситуацію?
– Ми не лише зупинили зростання вартості скрапленого газу для населення, але й майже наполовину знизили ціну. Якщо раніше 50-літровий балон коштував 180 гривень, то з 15 вересня – 115 гривень. Це сталося завдяки втручанню уряду, який вирішив ввести дотації на цей вид палива. Щодо зловживань… Запевняю, влада вживатиме рішучих дій щодо порушників. Користуючись нагодою, прошу усіх закарпатців повідомляти на телефони «гарячої» ліній про факти продажу скрапленого газу за завищеними цінами.
«Здоров’я треба берегти з дитячого віку…»
– Новий навчальний рік почався для Закарпаття з приємної події – відкрилася школа у Дротинцях. В області також триває будівництво кількох важливих соціальних комплексів – медичних, освітніх, культурних. Відкриття яких закладів відбудеться найближчим часом?
– Приємно відзначити, що на Закарпатті відкриваються сучасні школи, яким може позаздрити навіть столиця. Навчальний заклад у Дротинцях – яскравий приклад того, що і в звичайних селах для дітей можна створити необхідні умови для здобуття якісної освіти. До кінця року плануємо ввести в дію школу в селі Сокирниця Хустського району, дитячий комплекс в Дубриничах, що на Перечинщині, хірургічний комплекс в обласній лікарні. До речі, хотів би відзначити гарну тенденцію: цього року в краї у перший клас пішло на 200 діточок більше, ніж минулого року.
– У зв’язку з освітніми новаціями, передбачається обов’язкове дошкільне виховання дітей. Як влада планує виходити з ситуації, враховуючи, що в багатьох селах садочків просто нема?
– Дійсно, садочків не вистачає. Натомість у нас є школи з наповненістю у 50%. Там уже є вся інфраструктура: тепло, світло, комунікації, дороги. Тож, не варто вигадувати велосипед, – необхідно скористатися європейським досвідом. У Європі, зокрема, для потреб дитсадка виділяється половина або третина середньої школи з окремим входом. І школа, і садочок функціонують в одній будівлі, в автономному один від одного режимі.
– Ви значні зусилля приділяєте розвитку спорту на Закарпатті. В якому стані перебуває реалізація проекту побудови дитячих футбольних майданчиків?
– Ще навесні нами було прийнято рішення – акцентувати увагу на створенні умов для масових занять населення спортом та фізичною культурою. Вважаю, що здоров’я треба берегти з дитячого віку. Якщо в дитсадках і школах немає умов для заняття фізичною культурою та спортом, то про яке здоров’я можна взагалі говорити? Цього року в області буде облаштовано 19 спортмаданчиків. Для цього з обласного бюджету вже виділено 4,2 мільйони гривень. Для порівняння, загалом в державі для побудови майданчиків було виділено 10 мільйонів гривень.
– Ще одна спортивна тема, яка цікавить громадськість – побудова льодового палацу в Ужгороді…
– Побудувати його наразі за бюджетні кошти не можливо. Тому, було вирішено звести льодовий палац коштом бізнесу. Нині тривають підготовчі роботи. Через 10-15 днів запрацює будівельна техніка для монтажу конструкцій. А на початку зими такий майданчик повинен запрацювати.
Спілкувалася Тетяна Вашаргелі, телеканал «Тиса-1», “Закарпатська правда”, KarpatNews.in.ua
admin