Бібліоміст – шлях до інформатизації суспільства

Передусім, УБА стоїть на захисті соціальних інтересів своїх членів, але головну місію тут вбачають у всебічному сприянні розвитку бібліотечної справи і забезпеченню реалізації права користувачів бібліотечних послуг на якісне і своєчасне бібліотечне та інформаційно-бібліографічне обслуговування.

За період існування організації, з 1995 року було проведено сотні різних заходів, опубліковано десятки науково-практичних видань, відкрито Центр безперервної інформаційно-бібіліотечної освіти, в якому пройшли навчання тисячі бібліотекарів. Одним із важливих досягнень УБА є членство в Міжнародній федерації бібліотечних асоціацій та установ, де Україна представлена у трьох секціях – національних бібліотечних асоціацій, публічних бібліотек і університетських бібліотек. Ще одним важливим результатом діяльності асоціації стало сприяння відкриттю протягом 2001-2010 років 141-го Інтернет-центру в публічних бібліотеках країни за програмою та коштом Посольства США в Україні, в тому числі, кількох центрів у спеціалізованих бібліотеках для сліпих та людей з обмеженими фізичними можливостями.

Серед інших вагомих здобутків: відкриття тренінгових центрів в усіх регіонах країни, започаткування „Електронної бібліотеки України ElibUkr” та надання інноваційних послуг, участь у численних міжнародних проектах спільно з Гете-інститутом, Британської Радою, Всесвітнім банком та ін.

„ Безумовно, ми дуже пишаємося всіма цими досягненнями, – зазначила президент Української бібліотечної асоціації Ірина Шевченко напередодні святкування Всеукраїнського Дня бібліотек, – проте, ми сьогодні стоїмо на позиціях, що це має бути не просто професійне свято лише тих, хто працює у бібліотечній сфері, а насамперед, це має бути свято усіх читачів і усіх людей – хто шанує книгу, друковане слово, хто хоче спілкуватися і заради цього приходить в бібліотеку”.

На сьогоднішній день, основним стратегічним завданням бібліотечної асоціації, на якому наголошують як її керівники, так і представники Міністерства культури і туризму України, є участь в реалізації наймасштабнішого міжнародного бібліотечного проекту – програми „Бібліоміст”, що адмініструється IREX і є частиною ініціативи „Глобальні бібліотеки”, яка фінансується фундацією Білла та Мелінди Гейтс за підтримки USAID. Зокрема, компанія Microsoft надає програмне забезпечення учасникам програми.
Власне, міжнародна бібліотечна програма „Бібліоміст” має на меті досягнення результатів у чотирьох ключових сферах: оснащення бібліотек і створення єдиної мережі з публічним доступом до Інтернету, підвищення рівня кваліфікації бібліотечних працівників із застосуванням інформаційних технологій, підвищення організаційної спроможності бібліотечних асоціацій, а також залучення державної підтримки і налагодження співпраці з урядом для удосконалення політики.
В Україні програму підтримує Міністерство культури і туризму, де запевняють, що бібліотечна справа є серед найпріоритетніших напрямків культурно-освітньої політики держави. Зокрема, заступник міністра культури і туризму України Ольга Бенч відзначила, що минулого року Кабінет Міністрів розробив за ініціативою УБА концепцію програми створення єдиної інформаційно-бібліотечної системи на 2011-2016 роки. Нею передбачено забезпечення доступу публічних бібліотек до Інтернету, їх дообладнання комп’ютерною технікою, програмним забезпеченням і телекомунікаційним обладнанням.

„Бібліоміст” більше 10 років успішно працює у низці країн, система публічних бібліотек яких не лише має бажання, а й потенціал для впровадження комп’ютерних послуг та доступу до Інтернету, а також забезпечує навчання населення ефективно використовувати сучасні інформаційні технології. За словами представника Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів в. о. директора програми „Бібліоміст –Україна” Матея Новака, в Україні ця програма активно впроваджується з минулого року. За цей час до неї приєдналися 120 бібліотек з різних областей, які були забезпечені комп’ютерами з виходом в Інтернет. За його словами, на сьогоднішній день, компанія Microsoft безплатно надала програмне забезпечення для 200 комп’ютерів загальною вартістю 4 млн. доларів. Всього ж, фонд Білла і Мелінди Гейтс планує вкласти в комп’ютеризацію українських бібліотек 25 млн. доларів інвестицій.

В Українській бібліотечній асоціації наголошують, що у всіх регіонах, які долучаються до програми „Бібліоміст-Україна” створюються спеціалізовані тренінго-навч
альні центри, у яких працівникам бібліотек допомагають розібратися з новим обладнанням. Поки що навчання пройшли понад 150 бібліотекарів, але до 2013 року планується залучити до цієї програми понад 1000 публічних бібліотек, які будуть обладнані програмним забезпеченням для безплатного доступу до мережі Інтернет і майже 1 000 пройдуть навчання.

Особливий наголос робиться на тому, що до участі в міжнародній програмі „Бібліоміст” запрошуються саме публічні бібліотеки, тобто ті, які відкриті для масового читача будь яких вікових і соціальних категорій, як такі, що можуть забезпечити більш широкий доступ користувачів до інформації. Наразі, Матей Новак, відзначив, що „інформація та доступ до неї є наріжним каменем зростання конкурентноспроможності в сучасному світі, який протягом останніх десятиліть робить значні кроки в розвитку економіки, технологій та інновацій”.

Бібліотеки, які раніше стояли осторонь цієї проблеми, повинні допомагати людям бути в курсі необхідної інформації і забезпечувати відкритий доступ до неї. Насправді ж, понад 75% населення в Україні не мають можливості користуватися Інтернетом, а отже мають потребу в забезпеченні інформації і вільного доступу до інформаційних ресурсів, від яких залежить рівень розвитку суспільства і його демократизація.

Голос.ua

admin