Банкіри хочуть добитися девальвації національної валюти

Приплив депозитів в банківську систему веде до росту збитковості фінансових установ, які зобов’язані виплачувати вкладникам відсотки, не маючи можливості направляти гроші на кредитування.

У вересні порятунком банкірів від надлишку ліквідності будуть ПДВ-облігації, але вже в жовтні фінансове лобі спробує добитися легкої девальвації гривні, щоб перенаправити кошти вкладників на купівлю валюти.

За підсумками серпня 2010 року гривневих депозитів в банках було всього на 9,5 млрд гривень менше, ніж в 2008 році – на початку фінансової кризи. За об’ємом валютних вкладів банки також доки не досягли докризового показника – вкладам в доларовому еквіваленті не вистачає 0,8 млрд доларів, щоб досягти докризового рівня.

Незважаючи на загальний позитив, ця тенденція чітко характеризує процеси, що відбуваються сьогодні в економіці України. Незважаючи на подолання кризи усіма світовими економіками, українські виробники досі не змогли повернутися до нормальної роботи.

У поточних умовах нові депозити, які в банки несуть в першу чергу громадяни, є сущим покаранням для фінансових установ. У розпорядженні банківської системи на сьогодні – близько 10 млрд гривень (залишки на коррахунках за вирахуванням резервів) зайвих грошей.

Не маючи можливості вкладати залучені кошти в економіку, банкіри вимушені постійно нести процентні витрати, оплачуючи вкладникам відсотки по внескам.

За підсумками восьми місяців поточного року банківська система вже понесла збитків на 8,5 млрд гривень, левова частка яких сформована не за рахунок резервів під проблемні кредити (ці резерви в більшості своїй були сформовані за підсумками 2008-2009 рр.), а за рахунок негативної операційної рентабельності.

Індикатором поганого фінансового стану банківської системи є співвідношення CIR (Cost/Income Ratio) – співвідношення операційних витрат банку до операційних прибутків. Для вітчизняної банківської системи цей показник складає близько 69%, хоча прийнятним в банківській практиці вважається рівень до 50%.

Нагадаємо, раніше в уряді запевнили, що В Україні немає підстав для девальвації гривні.

“Тенденції повинні бути якраз направлені на те, щоб гривня посилювалася, тому, що ми маємо, по-перше, валютні резерви постійно зростаючі, ми зараз маємо програму з Міжнародним валютним фондом … Сьогодні підстав говорити про те, щоб гривня девальвувала, – ніяких”, – зазначив віце-прем’єр Тігіпко.

tsn.ua

admin