Закарпатський Виноградів живе очікуванням фестивалю "Кришталеві грона"

Сивлюш, чи то Севлюш, а з 1946 року Виноградів – місто без засновників. Наче сирота. Проте з багатовіковою історією та харизмою.

Тут, у десятирічному віці свій перший концерт дав всесвітньо відомий композитор Бела Барток, на місцевому кладовищі похований славетний угорець Імре Ревес, а молодий український поет Андрій Любка вперше склав до купи римовані рядки.

«Місто під Чорною горою, яка колись, напевно, була закарпатською Фудзіямою – діючим вулканом, – пише поет вже прозою у своєму електронному щоденнику. – До сьогодні на схилах гори можна знайти величезні камені – вулканічні бомби – якими вулкан розкодувався у часи найбільших пристрастей. Одразу під горою торує свій шлях вже спокійна, рівнинна течія Тиси».

З давніх давен, розповідає Любка, Виноградів оповитий пеленою загадковості, аристократичних інтриг та шляхетної розкоші: «Кожен виноградівець пишається тим, що саме його пращури заснували це старовинне місто, бо достеменно не відомо, хто і коли зробив це насправді».

Відтак, на дні міста, які відзначають в останню неділю серпня, – Виноградів тоне в колективному екстазі свята. А вже 11 років, починаючи з 1999-го, з року в рік чекає на «Кришталеві грона» – фестиваль, заснований саме під свято міста. Три роки тому він отримав статус міжнародного конкурсу пісні і танцю.

Щороку на конкурс з’їжджаються понад 350 учасників з різних куточків України та із-за кордону, аби помірятися вокалом, хореографічною майстерністю, а заразом – знайти нових друзів, насолодитися красою Закарпаття та бодай на трошки поринути в місцевий колорит.

Організатори обіцяють, що «Кришталеві грона-2010» будуть незабутніми: традиційні екскурсії містом та областю доповнять численні вечірки та зустрічі. «Дирекція та оргкомітет прикладають всі зусилля для того, щоб конкурсанти, гості якнайкраще провели ці декілька днів. Фестиваль складається не тільки з конкурсу, а ще з багатьох цікавих заходів: екскурсії по пам’ятним місцям міста, району, області^ вечір знайомств де визначаються Міс та Міні-Міс фестивалю, зустрічі з директорами Міжнародних та Всеукраїнських фестивалів, майстер класи відомих спеціалістів», – розповів організатор конкурсу, член національної ліги українських композиторів Андрій Андрійович Гріга.

Серед почесних гостей цьогорічного конкурсу – директор міжнародного фестивалю молодих виконавців сучасної української пісні «Молода Галичина» Наталія Коваль(Новояворівськ),Тетяна Апанасенко – директор міжнародного фестивалю «Європа молода»(м.Київ), ведуча передачі «Гості з майбутнього» на радіо «Промінь» Дарія Горська, директор Міжнародних фестивалів «Співограй» та «Кримські хвилі» Станіслава Котелянська (м.Феодосія), володар Гран-прі ювілейного Х конкурсу «Кришталеві грона – 2008» Катерина Давиденко з Донецька, Рената Штіфель гран – прі 2009 з Ужгорода, директор Всеукраїнського дитячого фестивалю «Вечори над Латорицею» Ігор Білик, Сергій Миханчук – директор міжнародного фестивалю – конкурсу «Кришталевий жайвір» (м.Тернопіль), Ірина Шипілова – директор міжнародного фестивалю «Бриллианты России» (м.Москва), Валентина Цимбал – директор міжнародного фестивалю «Музична парасолька» (м.Вінниця).

Поза тим, як вдалося дізнатися порталу «Мукачево.нет», на «Кришталеві грона» цьогоріч зібралися й менеджери телеканалу СТБ, аби провести спеціальний кастинг та відібрати учасників для шоу «Україна має талант».

Фестиваль проводиться за підтримки ОДА, обласного управління культури, міської ради, відомих у місті та області людей. Це депутат обласної ради Іван Іванович Бушко, генеральний директор україно-німецького підприємства «Автомотив Україне» Йорг Еверс, підприємці, депутати міської та районної рад Йосип Шерегі, Йосип Фізеші, Юрій Довбак, ТМ – «Фруттела» і багатьох інших.

«Фестиваль став візиткою нашого міста. Це свято юності, краси,творчого злету, натхнення та віри у прекрасне, неперевершених надій і сподівань, це можливість повірити у себе, можливість реалізувати свої мистецькі здібності, задатки. Кожен рік в кінці серпня Виноградів дзвенить голосами юних обдарувань», – запевнив А.Гріга.

Маріанна Савицька, Мукачево.нет

admin