Тисячі закарпатців "носять у кишені" по два паспорти?

На жаль, в Україні склалася така суспільно-економічна ситуація, що більшість наших громадян шукає притулку за кордоном. За різними даними, близько семи мільйонів українців перебувають у пошуках заробітку на чужині. Значна частина заробітчан уже отримала дозвіл проживати за рубежем легально або бути громадянином тієї чи іншої держави.

І тут виникає правова колізія: як бути “новим” росіянам, полякам, угорцям та іншим заробітчанам з їхнім рідним українським паспортом? Адже вітчизняне законодавство забороняє подвійне громадянство.

Про актуальність цієї проблеми промовисто свідчать факти — чимало жителів українського Криму виробили собі російське громадянство, львів’яни і волиняни мають польські документи, А закарпатці приймають угорське, чеське, словацьке, румунське підданство та громадянство. При цьому всі вони залишаються громадянами України.

Проблема ця пояснюється просто: маючи закордонний паспорт чи посвідку “свого”, українцям простіше перетинати кордон, легше знайти там роботу. Хтось виробляє собі статус іноземця, аби лікуватися в цій країні, хтось таким чином купує за кордоном іномарку і уникає її розмитнення на батьківщині. Один мій знайомий розповів: отримавши статус “закордонного чеха” (його батьки свого часу проживали на Закарпатті, яке було тоді у складі чеської держави), він отримав практично всі права, які має корінний чех, крім права голосувати під час виборів президента цієї країни.

Але як бути при цьому з українським громадянством? Держава Україна де-юре не визнає подвійного громадянства, і ставить перед “подвійниками” вибір, ким бути: або українцем, або угорцем, поляком і т.д. Українське законодавство передбачає процедуру як добровільного позбавлення громадянства (при цьому українець сам повинен звернутися в офіційні установи з відповідною заявою), так і примусове. Міліцейські підрозділи ГІРФО на місцях повинні здійснювати облік осіб, які припинили громадянство України через набуття статусу іноземного громадянина і виїхали на проживання за кордон. Зібрані документи міліція надсилає на розгляд комісії при Президентові України з питань громадянства, а також вилучає в таких осіб внутрішні паспорти України. Аналогічними повноваженнями наділені також Міністерство закордонних справ, дипломатичні представництва та консульські установи нашої держави за кордоном.

Однак на практиці тисячі українців продовжують “носити в кишені” по два паспорти, використовуючи кожен з них відповідно до ситуації.

Спроби приструнити таких хитрунів, які фактично підривають державні інтереси України, час від часу здійснює українське законодавство. Так, ще рік тому Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроект, який передбачає українцям за приховування від держави факту свого подвійного громадянства –покарання у вигляді штрафу до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 тисяч гривень) або обмеження волі на строк до п’яти років. Однак час спливає, але поки що не чути, аби цей доволі суворий закон запрацював.

Володимир ПАВЛЮХ, ВЗГ ГУМВС України в Закарпатській області

admin