Новий Податковий кодекс: над ким нависне загроза, а хто отримає вигоду?..

Голова Ради територіальних відділень Асоціації платників податків України в Закарпатській області Марта Волощук 12 серпня взяла участь у Регіональних громадських обговореннях проекту Податкового кодексу України у Львові, де до обговорення долучилися представники Міністерства фінансів, ДПА, Митної служби України, місцевих органів влади, бізнесових кіл, об’єднань профспілок, громадських організацій, а також представники восьми західних областей України.

Учасники громадського слухання висловлювали своє бачення і конкретні пропозиції стосовно адміністрування податків, зближення податкового та бухгалтерського обліку, спрощеної системи оподаткування. Зокрема, щодо поліпшення обліку грошових надходжень за рахунок запровадження реєстраторів розрахункових операцій, вилучення з податкового обліку податкових різниць, доповнення проекту в частині запровадження податку на нерухомість, прогресивної шкали оподаткування доходів громадян. Основні зауваження стосувалися ускладненої процедури заповнення документів і сплати податків, а також відшкодування ПДВ.

Розповідаючи про це під час прес-конференції у прес-центрі “Нове Закарпаття”, Марта Гнатівна наголосила, що за 40 років своєї праці в податковій системі вона вперше відчула таке серйозне ставлення держави до обговорення Податкового кодексу й зацікавленість думкою власне платників податків. Наразі наша податкова система на 181-му місці серед 183 країн за оцінкою міжнародних експертів.

Багатьох турбує майбутнє малого і середнього бізнесу. Скажімо, проектом кодексу за необлікований товар на тисячу гривень передбачений штраф 2 тис. грн., а за незафіксовану виручку на 5 тис. — штраф на суму 10 тис. грн. На думку Марти Волощук, необхідно зберегти до 2014 року спрощену систему оподаткування, щоб люди, які працюють за цією системою, не пішли з протягнутою рукою…Вона вважає також недоцільним введення такого поняття, як “податкові канікули”, що створюватиме загрозу і бізнесу, і державі. Податковим кодексом може бути знівельоване і поняття багатодітності тощо.

Марта Волощук переконана, що можна сподіватися й на позитивні зміни в податковій сфері після впровадження нового Податкового кодексу. Згідно з новим Податковим кодексом, планується зниження ставок основних податків, наприклад ставка податку на додану вартість (ПДВ) на сьогодні 20 %, а планується 17 %, податок на прибуток (базова ставка 25 %) планується 20 %. Проте планується знижувати податки поступово протягом п’яти років. Рада територіальних відділень Асоціації платників податків України в Закарпатській області внесла пропозицію не чекати 5 років, а вже з 1 січня 2011 р. впровадити нові податки. Інша пропозиція стосувалася оподаткування нерухомості, адже ми чи не єдині на пострадянському просторі не ввели податок на нерухомість. Доцільним, на думку Марти Гнатівни, було б і введення податку з обороту, тоді не буде торгівлі за тіньовими схемами.

Певними «плюсами» є те, що новим Податковим кодексом зменшено кількість податків. Із 42 сьогоднішніх (28 загаль
нодержавних, 14 місцевих) залишили 19 загальнодержавних і 4 місцеві. Загалом ухвалення Податкового кодексу має сприяти економічним реформам у країні, обмеженню тіньового бізнесу, мінімізації податкових зобов’язань, виплаті необлікованої заробітної плати, створить рівні умови для підприємницької діяльності, стимулюватиме сумлінного платника податків. Що вийде насправді, скоро побачимо. Головне, щоб Податковий кодекс не став загрозливим для більшості людей, що працюють, та вигідним виключно для багатих.

admin