На Міжгірщині зникає єдиний у Європі музей лісосплаву

У середині ХІХ століття на Чорній Ріці були збудовані дві греблі для сплаву лісу з гір у долину. Одна з цих гребель, споруджена за проектом австрійського інженера Клаузе, збереглася до нашого часу, саме на ній і влаштований єдиний у Європі Музей лісу і сплаву.

До катастрофічних повеней тут можна було побачити побутові та житлові приміщення відважних лісорубів та плотогонів-бокорашів (бокор — пліт), які сплавляли річкою зрубаний ліс, відпочити на греблі, помилуватися чудовими краєвидами, вдихаючи цілюще повітря. Звідси починались туристичні стежки по горам. В музеї показували та розказували про старовинні знаряддя праці. Можна було побачити й підйомні механізми XVIIIXIX століття, які піднімали ворота, щоб відкрити шлях плотам, опори, крізь які випускали плоти-бокори, мости, дерев’яні жолоби, якими спускали деревину з лісосік, різні транспортні засоби, стайню, колибу…

Сплавляти ліс припинили у 1954 році минулого століття через будівництво електростанції, а гребля для сплаву лісу з гір у долину, яку побудували ще у ХІХ столітті, разом. із приміщеннями, збереглась. Саме тут й було закладено музей. На штучному озері перед унікальною гідротехнічною спорудою було обладнано плаваючий бокор(пліт).. На протилежному березі – колиба – житло лісозаготівельників. Провели реставраційні роботи. Музей відвідували тисячі туристів

Але 1998 року в Карпати прийшла біда – велика повінь. Музей було частково зруйновано . Надія на відродження музею поглинула нова катастрофа – паводок 2001 року, який остаточно знищів унікальний музей. Експонати чудом збереглись. Зараз вони виставлені в візит-центрі Національного заповідника “Синевир” .Саме там формується музей лісосплаву та історико-краєзнавчий музей.

Під дахом виділено кілька кімнат, де розкладені автентичні речі, проводять екскурсії, але старовинний дух музею загублений –фотографії не можуть передати особливостей роботи бокорашів – майстрів плотогону. Вже більше як півстоліття не існує цієї гірської професії. Останні бокораші вмирають. Залишаються лише світлини. І, якщо не відродити музей на греблі, розпорошиться і пам”ять про цих спритних та сміливих горців.

Реставрувати музей почали у 2008 році. Навіть була здійснена спроба передачі Музею лісу і сплаву та обєктів інфраструктури поблизу озера Синевир із державної власності у комунальну. Зрозуміло, така передача дозволяла простягнути руки різноманітним інвесторам до музею та національного парку.

Міжгірська районна рада та заповідник “Синевир” виступили проти цього. Але наштовхнулася на опір. Зараз питання єдиного у Європі музею лісосплаву просто зависло у повітрі, як і його баланс. Відтак будівельний майданчик на Чорній річці, де мала постати вже відновленою ця історична й туристична родзинка, заростає лісом. А від унікальної пам’ятки залишилися лише руїни. музею лісу й сплаву.

Clipnews.info

admin