Екскурсія бункерами лінії Арпада триває три години

Бункери будували угорці з 1939-го по 1944 рік. Укріплення входили до оборонної системи — лінії Арпада.

— За селом є 30 бункерів. Під час війни всі були підірвані. Відновлювати почали їх навесні, — розповідає Василь Шиндра, 51 рік, із Колочави. Він допомагав реставрувати підземні доти.

За 300 м від хат за річкою видно перший бункер. Це забетоноване заглиблення в землі.

— Тут розташований караульно-спостережний пункт. Будували його так, аби бачити, коли нападає ворог.

Бункер завдовжки 4 м, прямокутний. Усередині на столиках лежать біноклі, кулемет, автомати. Укріплення реставрували за розповідями старожилів. Уся зброя справжня. Її подарували селяни.

Наступний за маршрутом військовий госпіталь завдовжки 5 м. За металевими дверима стоять двоярусні ліжка, операційний стіл, висять полиці з медичними інструментами.

Наостанок — польова кухня. Довкола багато алюмінієвого посуду. У кутку стоїть піч-“буржуйка”, де воякам готували їжу.

Екскурсія бункерами триває три години.

У селі Гукливий Воловецького району Закарпаття є мілітарі-садиба “Грін Гоф”. Вона збудована на одному з бункерів лінії Арпада, входить до закарпатського військового туристичного шляху.

Власник садиби Євген Сухецький, 23 роки, облаштував усередині дев’ять номерів. Може прийняти одночасно 30 відпочивальників.

— Бункер, на якому збудована садиба, мав завдання підірвати залізничний міст-акведук, якби радянські війська прорвалися через перевал Бескид, — розповідає. — Солдати не виконали завдання і міст залишився цілий. Зараз це частина основної залізничної гілки південно-західного напрямку. В радянські часи тут був підвал, пізніше — приватний будинок. У садибі працює ресторація. Пропонують страви угорської та чеської кухонь.

Протяжність лінії Арпада — 600 км. Бункери сягають 70
м
завглибшки. Тягнуться від польського до румунського кордону.

Сніжана Русин, Gazeta.ua

admin