Чи потрібний Ужгороду аквапарк?

З глибини 1600-1950 м зафонтанувала високо вуглекисла, з температурою до 600С на виході, мінералізацією – 47,5 г/л мінеральна вода хлоридного натрієвого складу. Вода містить найвищі, серед мінеральних вод області, кількості біологічно активних компонентів – бор, миш’як, бром, йод, залізо. Весь спектр хімічного складу, сольові та температурні параметри, при незначній корекції прісною водою, є найбільш сприятливі для зовнішнього використання води у вигляді ван та в басейнах. Поряд була пробурена ще одна свердловина, де з глибини 391- 430 м почала виливатися теж мінеральна вода з мінералізацією 2,1 г/л, температурою 29-300С. За хімічним складом – це гідрокарбонатна натрій кальцієва вода, яка теж містить ряд біологічно активних компонентів, але в менших кількостях. За хімічним складом – це прекрасна столова вода, особливо для людей з підвищеною кислотністю шлункового соку. Довгі черги за нею, а також імпровізований душ Шарко, коли ще працювала на самовиливі глибока свердловина – цим тішили себе ужгородці, надіялися і чекали, що колись і в Центр Європи завітає Європа і буде місце відпочинку, як і у всіх. Виходячи з хімічного стану вод двох родовищ, автором була запропонована схема їх круглорічного використання із спорудженням закритого басейну з стріхою із увіолевого скла, яке дало б можливість отримувати і взимку натуральну засмагу. Але особливого ентузіазму у керівників області у свій час ця ідея не викликала і ужгородці чекають аквапарк і по цей день.

Ми маємо приклад наших найблищих сусідів – Ніредьгаза, Дебрецен, де ці місця відпочинку є оазисами як в час літньої спеки, так і взимку. Велика кількість різноманітних за хімічним складом, температурою вод, що наповнюють різні за глибиною басейни, та прекрасно розвинута сфера обслуговування, починаючи з охайних туалетів, кабінок, лежаків і різного виду наїдків, напоїв і т.д. дає можливість відпочити, оздоровитись, не відходячи від хати, а місту мати додаткові кошти. Заведена гнучка система оплати з пільгами для дітей, пенсіонерів, створені умови для осіб з фізичними вадами. Навіть у басейн з термальною водою м. Берегово, де умови далекі від бажаних, з’їжджаються мешканці навколишніх (навіть з Ужгорода) міст та сіл, а до аквапарку Ніредьгази були організовані одноденні поїздки.

Позитивне вирішення цього питання – це в першу чергу – здоров’я наших співвітчизників і поповнення досить цуравої казни міста. Але наш менталітет – це є наш менталітет. Обов’язково, при вирішенні таких питань певну частину осіб починає душити жаба – «а що вони з того матимуть, і чому не я». Як показує досвід останніх років, на жаль, певна доля істини в цьому є. Але, в першу чергу, треба зважити на загальну корисність такого закладу для здоров’я людей. І можливість керівникам міста проявити себе альтруїстами, справою довівши свої передвиборчі гасла та обіцянки.

Розташування лісопарку в межах міста з наявністю родовищ різних за хімічним складом мінеральних вод, придатних як для зовнішнього використання, так і для пиття, є подарунком, який гріх було б не використати.

Слава БІЛАК, кандидат геолого-мінералогічних наук, Ужгород, директор ПП «Оріана», “Трибуна”

admin