Закарпаття — перевалочна база у міжнародному наркотрафіку

– Проблема наркотиків існує в усьому світі, характерна вона й для України та Закарпаття зокрема, – розпочав свою розповідь капітан Маслюк. – І хоча наш край, в першу чергу завдяки високій релігійності та моральності населення, не так уражений цією бідою, як, скажімо, східні області України (на офіційному обліку в міліції у нас перебуває лише близько тисячі осіб, які вживають наркотики), усе ж наркоманія прогресує і на Закарпатті. Прикордонне розташування Закарпатської області робить її перевалочною базою у міжнародному наркотрафіку, скажімо, у так званому Балканському шляху постачання героїну. Через наш край наркотики йдуть із країн Західної Європи по всій Україні. Наркоторгівля є третім найбільшим джерелом заробітків для міжнародної мафії після торгівлі зброєю та людьми.

Якщо брати споживання наркотиків власне закарпатцями, то тут, за словами міліціонера, переважає не “синтетика” (вона дорога), а наркотики природного походження – марихуана та, в меншій мірі, опійний мак. Ін’єкційних наркоманів (ті, що коляться й, відповідно, є переносниками СНІДу та інших інфекцій) у нас відносно небагато. Такі люди настільки залежні від наркотиків, що задля чергової дози не зупиняться навіть перед вбивством.

У краї триває операція “Мак-2010”. Кримінальна відповідальність настає за посів 100 і більше рослин маку та за 10 коноплі. А буває, що міліціонери нараховують на городах селян і по кількасот стебел. В результаті цьогорічної спецоперації порушено вже понад сорок кримінальних справ.

– Кожний такий випадок ми розглядаємо окремо, залежно від ситуації,- запевняє заступник начальника ВБНОН ГУ МВС. – Звісно, ніхто не збирається застосовувати каральні санкції щодо сільських бабусь, які посадили для власних потреб 10-20 стебел маку – на пиріжки з маком для онуків. Але трапляються випадки, коли такими особами похилого віку прикриваються справжні наркоділки, висіваючи на городах пенсіонерів цілі наркоплантації. До них міліція підходитиме з усією суворістю закону. І наше головне завдання – знешкоджувати розповсюджувачів наркотиків, перекривати міжнародні канали, вилучати наркотики в особливо великих розмірах.

І міліція це успішно робить. З початку року з незаконного обігу вилучено загалом 496 кілограмів наркотичних засобів. Зокрема, на Свалявщині знешкоджено злочинну групу, яка займалася розповсюдженням психотропної речовини “екстезі” у великих розмірах. Справа ця вже на розгляді в суді. В Ужгороді затримали злочинну групу, яка займалася розповсюдженням штучно вирощеної марихуани, так званої “гідропоніки”.

– Користуючись нагодою, хочу застерегти бажаючих заробити на біді, яка зветься наркоманією,- каже Олександр Маслюк.- Чимало закарпатців працюють за кордоном. Роботи там тепер теж обмаль, багато підприємств припинило свою діяльність, тож дехто із заробітчан намагається привозити з країн Західної Європи з метою перепродажу в Україні наркотичні речовини. Застерігаю від такого “бізнесу”: повірте, це лише призведе до плачевних результатів, а зароблені таким чином гроші добра нікому не принесуть.

ВЗГ ГУ МВС України в Закарпатській області

admin