За гріхи Балоги заплатить обласний бюджет?


Про те, які дивні речі творилися навколо скликання чергової сесії Закарпатської обласної ради, ми вже розповідали тиждень тому у публікації «Хто хоче обмахляти депутатів: Кічковський чи Ящищак?» Коротко нагадаємо: на інтернет-сайті обласної ради значилося, що депутати мають зібратися 8 липня, а в друкованому органі обласної ради, газеті «Новини Закарпаття», дата депутатського зібрання вже була іншою – 9 липня. Автор тоді висловлював припущення, що це робиться навмисне: «Розрахунок дуже простий. Депутати в основному орієнтуються на опубліковане в газеті – сесія відбудеться у п’ятницю, 9 липня . Разом з тим, «своїм» депутатам (як мінімум – 46, необхідним для прийняття рішення) можна й передзвонити і попередити: сесія відбудеться у четвер, 8 липня . Явка обов’язкова – будемо вирішувати потрібні для нас питання».


Які-такі «потрібні» питання? Різні (див. порядок денний). Але найголовніше те, що значиться під номером другим: «Про внесення змін до рішення обласної ради від 7 травня 2010 року №1109 «Про обласний бюджет на 2010 рік». Тобто, депутати ділитимуть НАШІ гроші. Саме наші, бо якби закарпатці нич не робили і з них не стягували би податки – то не знати чим би цей обласний бюджет повнився.


Отже, закарпатці заробили – їхні обранці ділитимуть. Кому саме? Задля цього депутати і мали зібратися у максимально повному складі, аби врахувати інтереси всіх, а не окремо взятої м’яко кажучи – «групи», а кажучи прямо – клану. У світлі цього запитання: «Кому ж було вигідно дезінформувати депутатів стосовно дати проведення сесії?» – виглядає наївним до смішного.


А тепер варто пригадати три моменти з перебігу подій на сесії попередній, позачерговій.


Момент перший. Один з депутатів з мукачівською пропискою (на прізвище Жупан) починає жалітися на те, як сильно постраждали селяни села Ракошино. Велика вода, мовляв, понесла все, що пливло. Ракошинці залишилися голі, босі та голодні, варто би їм допомогти.


Момент другий. Інший депутат, вже з ужгородською пропискою (на прізвище Гойс), цікавиться: а чому, власне, Ракошино попливло? У деяких ЗМІ, мовляв, з’явилася інформація, що село затопило через те, що хтось недобрий без будь-яких узгоджень і попереджень спустив воду з власного озера. Тобто, аби не затопило своє обійстя – затопив 400 чужих. Хто то є? – запитував депутат. Нехай той, хто збитків завдав, сам ці збитки і відшкодовує, зі своєї власної мукачівської кишені…


З-за трибуни пояснили: так, справді є інформація, що затоплення Ракошина сталося через спуск води з озера одного мукачівського підприємця. Що то за підприємець – наразі ніхто не знає, бо правоохоронні органи ведуть розслідування, а до його завершення нічого не кажуть, посилаючись на таємницю слідства.


І тут – момент третій. Відразу після цих роз’яснень піднімається ще один депутат з мукачівською пропискою (Іван Балога йому ім’я-прізвище) і «б’є на сльозу»: люди, мовляв, чекають допомоги, а не результатів розслідування. Давайте виділимо кожному з потерпілих по 2 тисячі гривень – най хоч щось у них буде, допоки надійде компенсація від Кабінету Міністрів. Якщо маємо хоч краплю співчуття до потерпілих – давайте проголосуємо.


Деякі ЗМІ (теж з мукачівською пропискою) вже на другий день піднесли ці слова як «заклик Доброї волі», а самого Івана Балогу виставили чи не найблагороднішим депутатом обласної ради «всіх часів і народів».


В той час як люди з «незабарвленою» совістю назвали це ницим блюзнірством. І мали на те всі підстави.


Інформація, на яку посилався депутат Петро Гойс, гримнула на центральних інтернет-сайтах і відлунила майже на всіх місцевих. Цитуємо першоджерело:


« У ніч з 5 на 6 червня внаслідок скиду понад 90 тис. куб / м води з приватного озера Клячанівське на Закарпатті сталося додаткове підтоплення 81-го житлового будинку та 400 дворогосподарств у селі Ракошине Мукачівського району. Про це ForUmу повідомили у прес-службі Міністерстві надзвичайних ситуацій України.


За фактом несанкціонованого скиду води комісія з питань техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій Мукачівської районної адміністрації проводить розслідування ситуації та встановлює власника озера.


З неофіційних джерел ForUmу стало відомо, що це озеро начебто належить Віктору Балозі та Василю Петьовці. Чи ця інформація відповідає дійсності, ForUmу дізнатися у політиків не вдалося » .


Кінець цитати. Початок запитанням:


1. Якщо це неправда, то чому Віктор Балога не вибухнув благородним гнівом? Де його спростування інформації, наведеної джерелами ForUmу ? Хтось чув про судовий позов до ForUmу з вимогою «захисту честі, гідності та ділової репутації»?


2. А якщо це правда (з усього випливає, що так воно і є), то чому за гріхи Балоги має платити обласний бюджет?


Хтось думає, що обласний грошовий міх лускає від перенаповнення? Помиляється – цей міх «худий як два рублі», та ще й дірявий.


Хтось думає, що у Закарпатті всі проблеми вже повирішувано? Теж помиляється, проблем у нас – хоч греблю гати.


Хтось думає, що ці проблеми можна повирішувати за помахом чарівної палички? Нема таких чарівних паличок (смугасті ДАІшні – не той випадок).


Хтось думає, що закони в нашій державі не діють? Так, дійсно, за попередньої влади закони не діяли. Але люди повикидали гнилі «помаранчі» на смітник історії і сподіваються, що за нової влади закони таки діятимуть.


І перший крок у цьому напрямку наша обласна рада могла би зробити вже на сесії 8 липня. Зробить?!Борис Баюра,


Центр журналістських досліджень

clipnews