Сергій Ратушняк: «Моя програма теплозбереження вже приносить мільйони економії… »

Особливо гостро ця проблема присутня в багатоквартирних будинках, де несплата за спожите тепло, водопостачання та водовідведення набула хронічного характеру і поставила комунальні підприємства тепло- і водопостачання на межу банкрутства. А якщо до цього додати надзвичайно низький коефіцієнт тепловіддачі радянських котелень-монстрів і невиправдані втрати з транспортування теплоносіїв від котелень до кінцевого споживача, то всі зусилля влади в реформуванні житлово-комунального комплексу нашої держави – дорога в нікуди.

Ужгород чи не найперше місто в Україні, де намагаються кардинально вирішити цю проблему в нових економічних реаліях, у яких наша спільнота опинилася двадцять років тому. З нинішньої каденції міського голови Сергія Ратушняка в Ужгороді розпочали активно впроваджувати систему індивідуального опалення у багатоквартирних житлових будинках. Це дало змогу практично ліквідувати проблему несумлінних споживачів, які вперто не бажали платити за спожиті комунальні послуги за умов колективної відповідальності мешканців багатоквартирних будинків.

Тим же шляхом Ужгородська міська влада вирішує теплопостачання бюджетних об’єктів. Зокрема, це стосується шкіл і медичних закладів. Нині ми поступово почали забувати ситуацію, коли початок опалювального сезону ставав надзвичайною ситуацією в місті – з мобілізацією всіх фінансових, технічних і людських ресурсів для ліквідації «надзвичайного стану», оскільки діти в школах та хворі в лікарнях страждали від холоду, або їх «жалісливо» відправляли мерзнути дома. До цієї безрадісної картини додавалися хронічно протікаючі покрівлі тощо.

Нині ситуація кардинально змінюється. Незважаючи на аномальну літню спеку, активно ведуться роботи з реконструкції будівель освітніх закладів, де навчаються наші діти. Ремонтують також покрівлі шкіл та лікувальних закладів.

Про стан доріг міста годі й говорити – ця проблема також закладена в Ужгороді ще з радянських часів, коли будувалися не дороги, а шляхові покриття. Саме тому поняття «ямковий ремонт» вже давно є чи не найголовнішим технологічним пунктом у роботі шляховиків. На будівництво якісних доріг у держави немає коштів і в найближчому майбутньому не передбачається. З цього приводу навіть є приказка: «В Україні, дороги сходять разом зі снігом».

Наприкінці робочого тижня журналісти зустрілися з міським головою Ужгорода Сергієм Ратушняком. Мова йшла про питання, які хвилюють не тільки міську громаду, але й міську владу. Адже відомо, що справний господар готується до зими вже влітку. Крім того, Програма теплозбереження, яку запровадив міський голова, уже приносить велику економію для міського бюджету. А це – дає можливість направляти вивільнені кошти на інші програми забезпечення належних умов життєдіяльності ужгородської громади у важкі часи загальнодержавної фінансової кризи, спровокованої не лише світовими тенденціями, але й недолугою діяльністю на київських пагорбах помаранчової влади. За таких умов управління міським господарством – завдання вельми складне…

Якими проблемами переймається нині Ужгородська міська влада і її голова? – поцікавилися журналісти у міського голови Сергія Ратушняка.

Нині здійснюються численні ремонти покрівель житлових будинків у різних куточках міста. Також здійснюється теплозбереження та гідроізоляція у школах та міських поліклініках. Зрозуміло, що у першому півріччі цього року неможливо було виконувати ці ремонтні роботи тому, що не було бюджету. Сергію Миколайовичу, скажіть, будь ласка, як сьогодні вдається фінансувати ці роботи?

Сьогодні важко вдається фінансувати численні ремонтні роботи по всьому місту. Бюджет міста перебуває у такому ж складному фінансовому стані, як і кожна середньостатистична українська родина. Податки відходять в тінь, відповідно, зменшуються надходження до бюджету. Таким чином, бюджет не виконується, і у людей, немає довіри до влади та, на жаль, до майбутнього держави взагалі.

Окрім поповнення міського бюджету надходженнями від оренди та продажу землі і фонду заробітної плати, відбулася відверта розмова з керівниками комунальних підприємств (КШЕП, А громікс, жрери). Суть розмови полягала у тому, що комунальники працюватимуть в кредит. Усі комунальні підприємства відпрацьовують більшу суму, ніж виділено бюджетом. Хочемо на декілька мільйонів зробити дорожнього покриття в кредит. А взимку, коли роботи виконувати неможливо, але надходження будуть, комунальні підприємства зможуть повністю розрахуватися.

22 липня ми провели перемовини зі словацько-чеським автомобільним концерном, який будує автобани у Чехії та Словаччині. Цей концерн готовий за п’ять років полагодити всі дороги міста. Два дні велися розрахунки, у ході яких визначили, що Ужгороду потрібно 142 кілометри твердого покриття і ще 23 кілометри без покриття. Загальна вартість цих робіт сягає близько 51-53 мільйони євро. Автоконцерн готовий розпочати роботу за умови, що наш уряд дасть гарантію повернення коштів протягом п’яти, хоча я просив десяти років.

Наприкінці перемовин автомобільний концерн виклав свої пропозиції на папері. Сьогодні я текстово відпрацьовую ці пропозиції і хочу відправити їх в уряд. Також буду телефонувати своїм друзям в уряді, щоб вони підтримали пропозиції словацько-чеського автоконцерну. Хотілося б уже в цьому році виконати ремонтні роботи на дорогах хоча б на 5 мільйонів євро. Якщо іноземному концерну буде недостатньо наших міських гарантій, я буду просити про підтримку гарантій Ледиду і обласну раду.

Також плануємо закласти під заставу готель-ресторан «Коруна». Приміщення ресторану нині використовується як навчальний заклад, який і не платить оренду за користування, і не викуповує територію, зате безкоштовно користується чотирма тисячами квадратних метрів. Таким чином, закладемо його під банківську гарантію. Банк буде видавати спеціалізованій фірмі 12 мільйонів, за які виконають будівництво і ремонт чотирнадцяти котелень.

Місто буде на сто відсотків готовим до зими: будуватимуться нові котельні, ремонтуватимуться старі. Коли я йшов у мери, то поставив перед собою завдання: відмовитися від радянських великих котелень центрального опалення і перейти на індивідуальне опалення не тільки медичних закладів і шкіл, але й окремих осель, квартир та кімнат. На жаль, повністю завершити це завдання не вдалося через кризу, але на 85% ця програма вже виконана – як бюджетним сектором, так і населенням. Решту ми завершимо за рік-два. Всі знають, що Ужгород – восьме місто в Україні по комфорту проживання. Скоро ми будемо першим містом, яке зруйнує всі котельні центрального опалення і повністю перейде на індивідуальне опалення.

Ужгород стане містом, в якому і прибирання вулиць, і використання сонячної та вітрової енергій будуть пов’язані в один енергетичний комплекс. Це заощадить нам десятки мільйонів гривень. Моя програма теплозбереження (нові вікна на котельні у школах, нове внутрішнє опалення) сьогодні вже приносить мільйони економії протягом одного опалювального сезону. Ужгород буде першим містом, яке не тільки не витрачатиметься на опалення великими котельнями, але й зекономить великі кошти, які підуть на покращення комфорту ужгородців. Я особисто сам вкладатиму у цю сферу свої капітали. Я хочу у своє рідне місто вкладати кошти, зокрема у напрямок тепло- й енергозбереження.

Розмовляла Аніта Лисак

Європейський медіа-центр

admin