Якщо ви син Погорєлова – уперед за доступним житлом!

Закарпатський фонд сприяння молодіжному житловому будівництву за рік допомагає в середньому лише 4-5-ти молодим сім’ям

«Доступне житло» – для довірливих стало пасткою…

Житло для молоді… Молодіжне кредитування… Наскільки ж воно, це житло (навіть у кредит), доступне, спробував з’ясувати кореспондент.

«Краще йдіть на… сайт»

В одній із передач на місцевому телеканалі представники Закарпатського обласного управління у справах молоді та спорту розповідали про рожеве майбутнє для всіх молодих людей, котрі через них звернуться до регіонального Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Отже, звертаємося.

В обласному управлінні один із заступників начальника повідомила, що вони, мовляв, у цьому питанні «не при справах». Єдине, чим займається управління, це отримує державні кошти і передає їх Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Жінка порадила нам відшукати сам фонд і там уже отримати всю потрібну інформацію. Туди і йдемо…

Шукати фонд довелося довго. Його розмістили у підвалі новобудови. На самому будинку – жодної вивіски чи вказівника. Лише обійшовши з десяток квартир у будинку, таки знаходимо приміщення фонду.

“А що тут розповідати, – здивовано запитала нас його директор Галина Дудчук. – Нема про що вам розповідати. Держава не виділяє коштів, тому так і працюємо. На рік, за програмою державного молодіжного кредитування, видаємо, може, 4-5 кредитів, а в черзі стоїть близько 300 осіб. А от за другою програмою (співпраця з банками) у нас робота йде краще. Але зараз вам не скажу, скільки людей через неї отримали житло. Ви зайдіть на наш сайт і там знайдіть собі всю потрібну інформацію…”. Коментувати інші запитання Дудчук і зовсім відмовилась, чим порушила статтю Закону України «Про інформацію».

Ну гаразд, йдемо шукати інформацію в Інтернеті. На сайті www.molod-kredit.gov.ua, який нам продиктувала Галина Петрівна, інформацію отримати не судилося, оскільки він не працює. Натомість знаходимо інформацію про фонд на деяких українських молодіжних форумах. Там з’ясовуємо, що кредит на житло видає не молодіжний фонд (він виплачує компенсацію частини процентної ставки), а комерційні банки, тому перша вимога до покупця-позичальника – платоспроможність. Тобто ви маєте показати банку офіційні та інші доходи, яких вистачить на погашення відсотків, тіла кредиту, та ще й залишиться вам на прожиття.

У чергу – після 300-го номера

Для цього вам, молодій сім’ї до 35 років, потрібно отримати довідку із відповідного органу місцевого самоврядування про те, що ви дійсно потребуєте житла. З нею йдете у фонд. Там, якщо застанете директора, вам дадуть перелік потрібних документів, пред’явивши які можете отримати довідку, що фонд готовий платити за вас. Стаєте в чергу після 300-го номера і чекаєте. Варто зайти в банк і почитати умови кредитування (у кожному банку вони різні), оскільки кредит дає банк, а фонд лише частково погашає кредитну ставку. Купуючи нерухомість, потрібно зробити перший внесок у розмірі 10-30% від вартості житла та мати довідки про доходи, розмір яких дозволяє погашати борг і виплачувати відсотки.

І ще – фонд погашає лише 9% ставки від суми, яку ви сплачуєте у банк. Але за перший місяць не погашає взагалі. Розпочинає лише тоді, коли його керівництво у Києві підпише вашу справу. А це відбувається приблизно через місяць після того, як ви вже придбали житло. Плюс – затримка погашення фондом відсотків не менш ніж на чотири місяці…

А ще в фонді мінімум площі на одну людину: 21 метр квадратний + 20 на сім’ю. Тому сума, яку фонд погашає, враховує лише цей мінімум. Решта – за собівартістю без погашення.

То де ж ті 3%?

Ви, напевно, звернули увагу на рекламні оголошення про кредити на житло під 3% річних для молодих родин. Це означає, що частина банків уклали договори з Фондом сприяння молодіжному житловому будівництву за програмою «Банківський кредит».

Яскраві проспекти в офісах банків розповідають про те, що молоді люди можуть оформити іпотечний кредит і при цьому одержати 9% компенсації. Банк оформляє звичайний іпотечний кредит, видає гроші, документи й папери про те, що він кредитує позичальника під купівлю нерухомості. Позичальник купує квартиру і платить банку відсотки в повному обсязі, а якщо хоче одержати 9% компенсації, повинен іти із цим папером до фонду.

Написанню заяви про компенсацію передує процедура обов’язкової консультації у фонді. Її потрібно чекати місяць! Потім варто написати заяву на компенсацію й знову чекати відповіді від того ж фонду. Відповідь фонд, як правило, дає негативну. Грошей же нема у держави. Тобто позичальник змушений платити всі відсотки в повному обсязі.

Втім, компенсацію одержати все ж можна, якщо скористатися неформальною порадою службовців банку. Вони рекомендують звернутися в певне агентство нерухомості. Це агентство дійсно готове допомогти одержати компенсацію від фонду.

Але за це воно вимагає скромну комісію – 2,5% від вартості квартири. Плюс – гарантія, що купити квартиру ми зобов’язуємося тільки у цьому агентстві. Це, своєю чергою, передбачає оплату послуг брокерів у розмірі 5% вартості квартири, у той час як ціна на аналогічні послуги зазвичай у два рази нижча. Та й квартири в інших агентствах дешевші…

Навіть якщо ви таки дочекаєтесь прийому у фонді і почнете займатися кредитом, то обов’язково натрапите на той факт, що не всі банки кредитують первинний ринок нерухомості, де ціни суттєво нижчі, ніж на вторинному. Крім того, ціна одержання такого кредиту непомірно висока – за його оформлення, скажімо, 50 тисяч доларів, банку потрібно заплатити суму в межах 9-12 тисяч гривень (комісія за обслуговування плюс три види страхування, послуги нотаріуса та послуги ріелтера, якого ви навіть не бачите). То де ж ті 3%?

Разом з тим, іпотечні кредити видаються під 11-15 % річних у доларах США, тобто за 15 років банку потрібно повернути 165% вартості квартири. Якщо ви позичили 50 тисяч доларів, банку доведеться повернути 132,5 тисячі плюс щомісячну комісію банку (плата за інфляційні ризики навіть за умови одержання валютного кредиту), що за 15 років у середньому складе 12-17 тисяч доларів.

Однак, якщо ви син мера, то справа піде набагато краще:

Як приклад, відповідно до рішення сесії міськради ІV скликання з міського бюджету ужгородців на кінець 2004 року на рахунок регіонального відділення Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву починають надходити кошти, заплановані на програму 2004 року, в сумі 440 тисяч гривень, а через два тижні, в січні 2005 року, директор зазначеного фонду Дудчук Галина Петрівна, після роз’яснювальної бесіди в кабінеті тодішнього мера Ужгорода Віктора Погорєлова, починає активно перераховувати кошти згідно з укладеною інвестиційною угодою № 4 (як значиться в документах) в «МЖК Закарпаття» на прізвище Погорєлової З.О. (молода дружина «малозабезпеченої» сім’ї молодшого Погорєлова – прим. ). У результаті перерахувань з одного рахунку на другий та третій, вартість квартири молодої сім’ї Погорєлова вилилася в половину суми, виділеної ужгородським молодим сім’ям з міського бюджету, які стояли на той час в черзі на житло. Звісно, ні органи прокуратури, ні органи КРУ не помітили у подібній оборудці ознак корупційної діяльності. Може, не встигли помітити, бо так скоро ся зробило. Або, можливо, врахували «відповідно» до Закону ранішню відсидку Погорєлова-старшого фактично за майже подібних кримінальних обставин – махінації з виділенням квартир (в тому ч
ислі і власній сестрі. – припис авт.). Або, очевидно, вирішили лишній раз не турбувати таку грішну, але таку поважну людину за однакові гріхи, а могли врахувати і родичанські, як кажуть на Закарпатті, стосунки з прокуратурою, звичайно, «в рамках» українського законодавства».

За рішенням сесії Ужгородської міської ради від 30 грудня 2002 року «Про затвердження міської програми забезпечення молоді житлом на 2002-2012 роки» відбулося перерахування коштів Закарпатським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» на рахунок підприємства «МЖК Закарпаття» по об’єкту 15-квартирного будинку в м. Ужгород по вул. Капушанській (Перемоги,32А) Погорєловій З.О. ( дочка відомого прокурора області – дружина Андрія Погорєлова) у відповідності з інвестиційною угодою №4. Так, до прикладу, за цією угодою згідно з випискою банку на прізвище – Погорєлова З.О. (дружина Андрія Погорєлова) перераховувалося: 21.01.05 – 15113 грн.^ 29.03.05 – 15000 грн.^ 06.04.05 – 20000 грн.^ 13.04.05 – 57249 грн.^ 05.05.05 – 39132 грн.^ 11.05.06 – 18761 грн.

Всього 167 тисяч 255 гривень.

Відомий закарпатський банк спрацював під 0%

Новобудова, в якій отримав квартиру як “малозабезпечений” Андрій Погорєлов

Отож, якщо ви «малозабезпечений» син екс-мера Ужгорода Погорєлова, уперед – за «доступним» житлом…

Доступне малозабезпеченим житло

Ужгород 2010

admin