Депутати без допомоги міліції знайшли дзвін викрадений 36 років тому з музею (ФОТО)

Про це вони поінформували журналістів та представили відео-докази.

Тоді органи боротьби з розкраданням соціалістичної власності порушили кримінальну справу про зникнення дзвону, але згодом вона “пішла під сукно”. “Ми знайшли цей дзвін у с. Лінці Ужгородського району”, — повідомив Павло Федака. Він вважає це доказом вищої справедливості і переконаний, що правоохоронні органи мали би поцікавитися, як і чому дзвін зник із музею та покарати викрадачів, а дзвін повернути у музей народної архітектури.

Депутат Закарпатської обласної ради Віталій Постолакі розповів, як у 2008 році до нього, як секретаря постійно діючої депутатської комісії з питань законності і правопорядку звернулися кілька працівників Закарпатського краєзнавчого музею і заявили про низку зловживань з боку дирекції музею. У вересні-жовтні 2008 року Постолакі підготував чотири депутатські звернення до правоохоронних установ Ужгорода, УМВС та Міністерства культури України стосовно законності функціонування на території музею ресторанів, використання виділених на ремонт музею бюджетних коштів, підробки старовинних монет, крадіжки картин. У відповідь керівництво УМВС в Закарпатській області відповіло, що «за фактами крадіжок цінних старовинних монет, що містять історичну й культурну цінність, вирішується питаннящодо проведення експертизи визначення вартості пошкоджених і викрадених монет з метою встановлення суми збитків, завданих службовими особами музею, та порушення кримінальної справи». А матеріали про виявлені КРУ та УБОЗом порушенння направлені до обласної прокуратури. Про результати перевірки керівництво УМВС у Закарпатській області обіцяло повідомити пізніше, однак досі, як запевнив депутат Постолакі, віповіді він не отримав.

Майже два роки в Закарпатському краєзнавчому музеї виявлено крадіжку понад 1600 монет, виготовлених з дорогоцінних металів, про що в жовтні 2008 року зробили депутатські запити до правоохоронних органів Ластівка і Постолакі, повідомив на прес-конференції у прес-центрі “Нове Закарпаття” голова управи крайового товариства «Просвіта», депутат Ужгородської міської ради Павло Федака. Проведеною звіркою було виявлено повну невідповідність у інвентарній книзі записів щодо 773 старовинних монет, частково не співпали надписи на 649 монетах тощо. В результаті проведеної інвентаризації зафіксовано відсутність 16 експонатів, у т. ч. чотирьох картин, які було вкрадено. “Ми прекрасно знаємо, що ключі від музейних фондів знаходилися у двох осіб: тодішнього охоронця та директора Шеби”, — каже Павло Федака. — У порушенні кримінальних справ за фактами зникнення музейних цінностей депутатам відмовлено, а історично-мистецькі н адбання попередніх поколінь досі не не повернені до музею».

У неофіційних розмовах призупинення слідчих дій з приводу зникнення культурних цінностей з музею, заявив Постолакі, органи міліції пояснюють дороговизною експертиз. «Виходить, якщо експертизи щодо культурних цінностей дороговартісні, то можна красти?», – запитує народний обранець.

Якже тоді на рахунок «політичної справи закарпатського преміксу»? Коли на обласне СБУ було виділено 200 тисяч гривень, потрачено на проведення експертизи завезеного «Преміксу» на Закарпаття, а небезпечні відходи і нині на території області?

Справу або пригальмували, або ж не знайшли «крайнього», робить висновок Віталій Постолакі. «На мою думку, покривати ситуацію може управління культури Закарпатської ОДА, оскільки без погодження з ним жоден крок у музеї не міг бути зроблений… Сподіваюся, що зі зміною керівництва ОДА належні висновки таки будуть», — сказав гість прес-центру.

Павло Федака наполягає на відстороненні директора Шеби і об ’єктивному розслідуванні ситуації в Закарпатському краєзнавчому музеї, інакше нашим нащадкам залишаться … муляжі замість історичних цінностей.

admin