Закарпатці! Колорадський жук готується до наступу!

За оптимальних температур 20-220С і відносної вологості повітря 70-75 проц., у кінці червня розпочнеться відродження личинок. Захищають сходи картоплі у разі заселення перезимувавшими жуками 10 проц. кущів. Проти личинок обприскують посіви за масової появи їх першого-другого віків одним із інсектицидів: актара — 1,4 гр. на 10 л води (4 л на сотку), а на томати, перець солодкий, баклажани — 0,6-0,8 гр. на 3 л води на сотину^ конфідор-максі — 0,45-0,5 гр. на 8 л води на сотку картоплі^ 0,45-0,5 гр. — на 5 л води на сотку томатів^ бомардир — 0,45-0,5 гр. на 5 л води на сотку посівів картоплі^ ратибор — 1,5-2 мл на 3-5 л води на сотку посівів карторплі^ зеніт — 2,5 мл на 3,5 л води на сотку томатів і інші дозволені препарати^ біологічний препарат — актофіт (4 мл на сотку посівів картоплі).

На початку цвітіння бульб ймовірне проявлення фітофторозу. Перший симптом проявляється на нижніх листках, які торкаються землі. За умов відносно прохолодної вологої погоди після змикання бадилля можливий сильний розвиток хвороби. У фазі бутонізації — цвітіння необхідний профілактичний обробіток одним із фунгіцидів, зокрема, акробат МЦ —50 гр. на 10 л води (4 л на сотку)^ дитан М-45 — 20 гр. на 5 л води на сотку^ лікар-рослина — 10-25 гр. на 5-8 л води на сотку^ ридоміл-голд МЦ — 25 гр. на 5 л води на сотку. До речі, цей препарат на даний період є найефективнішим, бо виготовлений вдосконалішим взамін колишнього препарату, тобто арцериду, який знятий з виробництва і не допускається в торгівлю вже протягом двох років.

Після проявлення фітофторозу на ранній картоплі можливе ураження томатів, у першу чергу, в понижених та загущених посадках. Перший їх обробіток проводять через 15-20 днів після посадки розсади, наступні — у вологу погоду через 10-12 днів, у суху — через 15-20 днів. При захисті томатів від хвороб важливо витримувати період захисної дії фунгіцидів і не допускати перерви в обприскуваннях.

У червні на цибулі можливе проявлення та розвиток пероноспорозу, що спочатку уражає насінники цибулі, пізніше проявляється на посадках цибулі-ріпки та посівах цибулі-сіянки. Обприскування проводять через кожні 7-10 днів одним із фунгіцидів: ридоміл-голд МЦ — 25 гр. на 4-5 л води на сотку, квадрис — 6 мл на 5 л води на сотку, однопроцентна бордовська рідина та інші. Обробітки цибулі на перо заборонені.

На огірках у червні після затяжного дощу при високій денній та низькій нічній температурі проявляється переноспороз. Бактеріоз інтенсивно розвиваєтиься при температурі повітря 25-270С та вологості. У фазі 2-3 листків для попередження розвитку хвороб обприскування слід проводити однопроцентною бордовською рідиною, ридоміл-голд МЦ — 25 гр. на 5-6 л води на сотку. Подальший обробіток через 10-12 днів.

Капусті шкодять гусениці, капустяні савки, білан, попелиця, хрестоцвітні блішки. Обробляють рослини препаратом оперкот — 1,5 гр. на 10 л води, актара — 0,6-0,8 гр. на 3 л води на сотку тощо. Проти інших листогризучих застосовують препарати блискавка — 1-1,5 мл на 3-5 л води, актара — 0,6-08 гр. на 3 л води на сотку.

Купуючи препарати, необхідно впевнитись, що вони сертифіковані і допущені до використання. Треба пам’я-тати, що обробітки сільськогосподарських культур хімічними препаратами перед збиранням урожаю за 20-30 календарних днів припиняються.

Інспекція із захисту рослин надіслала листи головам сільських рад щодо боротьби з борщівником Сосновського. Враховуючи те, що він переважно розможується насінням, росте на зволожених грунтах, знищувати рослину треба механічним способом, тобто багаторазовим скошуванням до цвітіння. Прохання до керівників підприємств, установ, громадськості вчасно скошувати борщівник, бо тільки таким чином можна призупинити його розповсюдження.

Іван ЛЕГОШ, головний державний інспектор із захисту рослин Міжгірського району, “Верховина”

clipnews