Закарпаття: Від каміння в нирках позбавлять електромагнітні хвилі

Як розповів обласний уролог Дмитро Ковальчук, донедавна всі хворі на сечокам’яну хворобу оперувалася. Причому, видаливши каміння оперативним шляхом жоден уролог не може дати гарантій, що через певний час не буде рецидиву. Тепер, завдяки сучасній апаратурі та новітнім технологіям, хворі можуть без оперативного втручання позбутися каміння у нирках. На сьогодні сечокам’яна хвороба не лікується. Існує багато теорій чому виникає ця патологія, але достеменно так ніхто і не знає звідки беруться каміння у нирках. Фактично вся сучасна урологія скерована на лікування вже наслідків хвороби – каменів. Тому наявність такої апаратури дозволяє хворим не оперуватися, не переносити кілька втручань протягом всього життя, а позбутися каменів за допомоги сучасної апаратури. Причому за допомоги літотріптера, який працює нині в Мукачівській ЦРЛ, можна дробити каміння не тільки в нирках , але й в сечовому міхурі.

За словами Дмитра Ковальчука, таких потужних і надсучасних літотріптерів у нас в Україні всього три (два в Києві і один в нашій області). Це дуже дорогі апарати вартістю до мільйона доларів. Не кожна область може дозволити собі закупку такого обладнання. На жаль, дотепер багато хворих не поінформовані, що така методика існує в нашій області і їдуть до інших лікувальних центрах за межі Закарпаття.

Разом з тим, як відзначив лікар-уролог Микола Стрижак, на апараті вже виконано 746 літотріпсій 532 пацієнтам. Наймолодшому пацієнту – 8 років. Практично 95 % всіх пацієнтів амбулаторні хворі – після операції можуть вільно йти додому. До стаціонару день-два кладуть тільки пацієнтів похилого віку та дітей.

Як пояснив Микола Стрижак, принцип літотріпсії надзвичайно простий: ударні хвилі, які генеруються спеціальним пристроєм, проникають через тканини тіла і розтрощують каміння у нирках на пісок. Прицілювання на камені відбувається за допомоги рентген-дуги та ультразвукового апарату. Причому результати дроблення можна спостерігати безпосередньо під час дроблення на моніторах УЗІ та ренгенапарату. Сама процедура зазвичай триває від 30 до 50 хвилин. Єдине обмеження на проведення цієї процедури – вага пацієнта, яка не повинна перевищувати 130 кг та розміри каменів – (до 30 мм).

Із впровадженням цієї методики за останній час суттєво зменшилась кількість оперативних втручань, які проводились на базі урологічного відділення обласної лікарні, – зазначає обласний уролог Дмитро Ковальчук. І радить кожному більш уважно ставитися до власного здоров’я і звертатися до лікарів не тоді, коли хвороба дасть про себе знати нестерпним болем, а вже при перших ознаках хвороби та відчутті дискомфорту в області нирок. Адже будь-яку хворобу, в т.ч. і сечокам’яну, легше вилікувати на початкових стадіях.

Олена Уманців, для CLIPNEWS.info

clipnews