Влада Киргизії вже втратила рахунок загиблим, у країні День жалоби

Представник Міжнародного комітету Червоного Хреста Христина Кардон заявила, що жертвами зіткнень на півдні Киргизії стали кілька сотень людей.


За офіційними даними МОЗ країни, кількість загиблих в результаті сутичок в Оші та Джалал-Абаді збільшилася до 179 людей, понад 1800 дістали поранення. Водночас глава тимчасового уряду республіки Роза Отунбаєва визнала, що точне число загиблих не відомо нікому.


“Ми схиляємо голову перед усіма безневинними людьми, які загинули під час тих подій”, – сказала Отунбаєва.


МОЗ також не виключає, що кількість жертв може бути більшою, оскільки багатьох загиблих родичі ховали самотужки, не доставляючи тіла до медичного закладу чи моргу.


У Киргизії 16 червня оголошено Днем жалоби за жертвами масових заворушень, які тривали в південних регіонах республіки з 11 по 15 червня. У країні будуть приспущені державні прапори і скасовані всі розважальні заходи.


За останніми даними, минула ніч в Оші і Джалал-Абаді пройшла відносно спокійно. Нових сутичок у містах і прилеглих до них районах, за даними правоохоронців, не зафіксовано. Тим часом, за інформацією джерел, вночі серед місцевого населення, як і кілька днів тому, поширювалися панічні чутки про чергову хвилю протистояння.


В окремих районах Оша, де проживають переважно узбеки, все ще зберігається напружена обстановка, райони фактично є закритими для правоохоронних органів або медичних працівників. Мешканці пояснили, що бояться провокацій, тому вважають за краще тримати проїзди закритими, хоча це подекуди призводить до нестачі води та продуктів харчування.


За даними ООН, кількість біженців, переважно етнічних узбеків, досягла 100 тисяч людей. Узбекистан був змушений закрити кордон, відкритими залишилися тільки три КПП, через які узбецькі прикордонники пропускали поранених – всього близько 60 осіб з вогнепальними пораненнями. Це викликало хвилювання в натовпі, що зібрався на кордоні і сподівався потрапити до Узбекистану. “Наші села спалені вщент. Ми не бажаємо тут залишатися. Чому нам не дають піти?”, – задавалися питанням люди. На іншому боці кордону місцеві мешканці бояться напливу біженців з Киргизії. “Якщо вони всі сюди прийдуть, ми просто помремо з голоду”, – вважає учитель однієї з прикордонних шкіл.


Біженці розповідають кожен свою історію про рідних і близьких, яких втратили за кілька днів кривавого протистояння. “Мій дядько був убитий, коли виходив з мечеті в Оші. Один із солдатів вистрелив у нього кілька разів і сміявся”, – пригадала жінка на ім’я Маршал. Молодий чоловік на ім’я Муталла розповів, як пострілом снайпера в голову був убитий його 25-річний брат. Свідки стверджують, що жертвами протистояння ставали не тільки чоловіки, але жінки і навіть немовлята.


Нагадаємо, масові безлади почалися в південному обласному центрі Оші в ніч на 11 червня. Наступного дня заворушення перекинулися на сусідню Джалал-Абадську область.


Киргизька влада оголосила у зоні зіткнень надзвичайний стан і запровадила комендантську годину. Військовим і міліціонерам було дозволено застосовувати бойову зброю у разі виникнення загрози їхньому життю або безпеці мирних громадян.


Для стабілізації обстановки на південь були перекинуті додаткові сили міністерства оборони, МВС і внутрішніх військ, а також сформовані загони добровольців з ветеранів силових структур, МВС і дружинників. У Киргизії оголошена часткова мобілізація.


В організації заворушень влада республіки звинуватила рідних і близьких колишнього керівника республіки Курманбека Бакієва, стверджуючи, що саме вони фінансували безлади і роздавали людям зброю. Водночас сам Бакієв, який перебуває в Білорусі, категорично спростував свою причетність до організації погромів і поклав всю відповідальність за те, що відбувається, на тимчасовий уряд.Вести

clipnews