В Ужгороді зростає кількість дітей дошкільного віку

– Уже восени 1249 цьогорічних дошкільнят-випускників сядуть за парти. Й водночас дошкільні виховні заклади, виходячи зі своїх можливостей, приймуть приблизно таку ж кількість нових вихованців, – розповідає начальник управління освіти Ужгородської міської ради Володимир Огар. – До речі, протягом останніх років у місті спостерігається поступове зростання кількості дітей дошкільного віку. Так, якщо, наприклад, 2003-го їх було 4173, то 2009-го – вже 5025. Зрозуміло, що збільшується й потреба в “садківських” місцях. Тож аби задовольнити попит на дошкільну освіту, яка згідно із Законом “Про дошкільну освіту” є обов’язковою первинною складовою системи безперервної освіти в Україні, щороку, починаючи з 2006-го, ми відкриваємо нові групи. За цей час їх з’явилося 31, ще 4 плануємо “запустити” в новому навчальному році. Для цього доводиться поступово вивільняти приміщення, віддані у 90-х роках під навчальні класи. Тоді, за умови малої кількості дітей дошкільного віку внаслідок зменшення народжуваності та з метою розвантаження загальноосвітніх навчальних закладів через збільшення першокласників у зв’язку з переходом на навчання з 6 років, як тимчасовий захід садки реорганізовувалися в навчально-виховні комплекси. Так, на базі ДНЗ № 10 з’явився НВК “Престиж”, 41-го – НВК “Веселка”, 34-го – “Первоцвіт”, 17-го – “Пролісок”, 3-го – “Ялинка”, 8-го – “Дзвіночок”, 29-го – “Дивосвіт”, 36-го – АНВК. Ці комплекси у своїй структурі поєднували дошкільний навчальний заклад та загальноосвітню школу І ступеня. Крім того, в ряді дитсадків, наприклад №№ 19, 31, 42, розташувалися 1 класи. За 10 років ситуація змінилася, і нині вже відчувається брак місць у дитячих садках, виникла черга на влаштування дітей у них, а ті групи, що працюють, перевантажені: на 100 місцях, передбачених проектною потужністю наявних будівель ДНЗ та НВК, виховується 155 дошкільнят. Тому при формуванні мережі навчальних закладів, спираючись на перспективне планування, було прийнято рішення про поступове вивільнення від класів дошкільних закладів. На сьогодні всі класи повернуті в школи. Планується, що запрацює як садок НВК “Дивосвіт”, а НВК “Ялинка”, “Дзвіночок”, “Веселка” та “Дивосвіт” з нового навчального року не набиратимуть учнів у 1 клас. Про це колективи згаданих закладів були попереджені загодя, ще у вересні 2009 року. Втім де ще дозволяє ситуація, ми залишаємо НВК. Крім того, й надалі діятимуть у нинішньому статусі “Первоцвіт”, “Пролісок” та “Престиж”, відомі сильною початковою школою, де працюють по 2 класи на паралелі, учні яких показують високі досягнення в навчанні не лише на рівні міста й області, а й на всеукраїнському, зокрема в конкурсі Петра Яцика.

Зрозуміло, наші кроки не всім подобаються. Так, батьки дітей, що відвідували дошкільні групи в НВК “Ялинка”, домагаються відкриття тут і цьогоріч 1 класу. Ми чудово розуміємо, що їм так зручніше. Проте мусимо дбати про потреби інших батьків, котрі чекають на місце для свого малюка саме в цьому садку, – набагато ж важче водити маленьку дитинку за межі мікрорайону, ніж школяра. А дані станом на 5 вересня 2009 року свідчать, що 63 “шахтинських” дітей ходять до інших садків (до речі, це 3 повні групи – відповідно до Закону України “Про дошкільну освіту”, чисельність дошкільної групи не має перевищувати 20 дітей, ясельної – 15), ще 145 дошкільнят із цього мікрорайону не відвідують жоден, утім будь-коли можуть виявити бажання піти в садок. Тому замість вивільненого класу плануємо відкрити в “Ялинці” 1 ясельну групу (потреба в них у місті зростає, оскільки ще 3-4 роки тому мами сиділи з дітками вдома, а нині багато хто з них виходить на роботу до того, як дитинці виповниться 3 роки) та 1 додаткову за замовленням, тобто виходячи з того, якого віку діти потребуватимуть забезпечення дошкільним вихованням. 2 нові групи запрацюють в НВК “Веселка” та 1 – у “Дзвіночку”. Таким чином, завдяки цілеспрямованому відновленню в НВК дошкільних груп ми знімемо в місті напругу із улаштуванням дітей у дошкільні заклади. До речі, в Ужгороді найвищий в Україні відсоток охоплення 5-річок дошкільним вихованням.

Зазначу, що ситуація із поверненням НВК статусу дошкільних навчальних закладів характерна не лише для Ужгорода – наразі вона спостерігається по всій Україні. Тому Міністерство освіти і науки України, реагуючи на численні звернення громадян щодо влаштування дітей у дитсадки, видало лист “Про використання приміщень дошкільних навчальних закладів” від 13 травня 2010 року, в якому, зокрема, зауважено: “У зв’язку із перевантаженням дошкільних навчальних закладів у містах виникає необхідність використання приміщень таких комплексів (НВК – ред.) виключно для дітей дошкільного віку”. Крім того, Міносвіти розпорядилося довести зміст документа до відома керівників навчальних закладів, педагогічної та батьківської громадськості, а також вирішити питання про закриття всіх навчально-виховних комплексів та забезпечити використання приміщень дошкільних навчальних закладів за прямим призначенням. Тож, як бачимо, міська влада наперед спрогнозувала і знайшла шляхи вирішення цієї проблеми для задоволення освітніх потреб населення.

“Ужгород”

clipnews