На Закарпатті перебуває делегація Пряшівського самоврядного краю Словаччини

Серед пріорітетних напрямків співпраці, відкриття нової, першої на Україні словацької школи в м.Ужгороді.

Станіслав Обіцький подякував керівництву Закарпатського краю за підтримку і допомогу словацькій нацменшині і наголосив, що українців, які мешкають у Словаччині, також мають з боку їхньої влади підтримку щодо збереження та розвитку рідної мови, традицій і звичаїв. На підтвердження тому він привіз в подарунок україномовні видання, що вийшли друком у Словаччині, серед яких – “Перлини народної архітектури”, “Науковий збірник: музей української культури у Свиднику” та ін.

Нагадаємо, що у 2004 році в обласному центрі було відкрито школу № 21 зі словацькою та українською мовами навчання. Школа добре забезпечена як підручниками, методичними засобами, дитячою літературою, так і спортінвентарем. Перекладами займаються викладачі словацької кафедри Ужгородського національного університету. До речі, між міністерствами освіти і науки України та Словаччини існує Угода про визнання українських документів про середню і вищу освіту там, у Словаччині, і в нас, в Україні.

Нині словацька делегація на чолі з Петером Худіком зустрінеться з представниками словацької громади смт. Середнє.

Довідково. Під час останнього перепису населення словаками записали себе близько 6 тисяч закарпатців, але, на думку самих словаків, їх на Закарпатті значно більше. Проживають вони компактно в Ужгороді та районі, зокрема, у таких селах, як Анталовці, Глибоке, Новий Кленовець, Родникова Гута, Середнє, Сторожниця, а також у селі Тур’ї-Ремети Перечинського району та у Великому Березному діє обласна культурно-освітня організація „Матіца словенська на Закарпатті”.

У 1996 році запрацювала редакція словацьких передач на Закарпатській державній телерадіокомпанії. у 1998 році вийшов перший номер власного друкованого органу „Підкарпатський словак”. Газета виходить раз на місяць і є єдиним в Україні періодичним виданням словацькою мовою.

Словаки проводять низку культурних заходів, таких як щорічний фестиваль “Словенска веселіца”, обласний огляд-конкурс “Словацький бетлегем”, конкурс словацької пісні “Золотий соловейко”, відомий і масштабний “Фашіанговий бал”, де збираються закарпатські словаки та гості з-за кордону. Разом зі словацькою Академією наук проведено велике дослідження історії, культури та побуту закарпатських словаків і видано двомовні монографії “Народна культура словаків України” та “Історія і культура словаків Закарпаття”. Та чи не найбільше вони гордяться дитячою книжкою закарпатських авторів словацького походження “Казки підкарпатських словаків”.

clipnews