Затвердження обласного бюджету – основне завдання ОДА: ключові показники

Сьогодні, 5 травня ц.р. голова облдержадміністрації Олександр Ледида провів засідання колегії ОДА, на якому й розглядалось питання формування обласного бюджету Закарпатської області на 2010 рік.


У засіданні також взяли участь голова обласної ради Михайло Кічковський, голова бюджетної комісії облради Федір Харута, перший заступник голови ОДА, депутат облради Іван Бушко, заступники голови ОДА – депутат облради Іван Качур, Володимир Гоблик і Віктор Феєр, начальник головного управління економіки ОДА Віктор Погорєлов та ін.


Учасники засідання заслухали основну інформацію начальника головного фінансового управління ОДА Петра Лазаря щодо показників бюджету Закарпаття на 2010 рік, які затверджуватимуть депутати на найближчій сесії обласної ради. Загальний обсяг доходів обласного бюджету на 2010 рік прогнозується в сумі 1 604,0 млн.грн.


У головному фінансовому документі області на 2010 рік буде акцентовано основну увагу, за словами промовця, на забезпечення прийнятих раніше соціальних стандартів життя краян, а також на продовження реалізації обласних програм, затверджених депутатами облради на пленарних засіданнях.


Відтак члени колегії обговорили ключові показники та захищені статті бюджету області, і, звісно, бюджетні питання щодо основних інвестиційних об’єктів.


– Відрадно, – зазначив Михайло Кічковський,- що у бюджеті 2010 року закладено параметри забезпечення раніше ухвалених соцстандартів і гарантій нашим громадянам відносно заробітної плати, пенсій та соцвиплат, а також стимулювання розвитку економіки, створення робочих місць і економного використання ресурсів. Водночас багато важливих проблемних питань для області не знайшли належного фінансового забезпечення. Для прикладу, на фінансування протипаводкового захисту басейну річки Тиса виділено лише 100 млн.грн. із передбачених відповідною державною програмою 312 млн.грн. Зовсім не виділено кошти на відселення людей із зсувонебезпечних місць, ліквідацію наслідків стихійного лиха 2008 року, на виконання невідкладних заходів щодо Солотвинського солерудника і т.д. Це тривожить і потребує зваженого підходу і результативної роботи з відповідними міністерствами та відомствами, нардепами тощо. Приймаючи обласний та місцеві бюджети, – далі вів голова облради, – ми повинні покласти в основу затверджену в грудні минулого року Програму економічного і соціального розвитку області на 2010 рік, максимально врахувати звернення та пропозиції громадян, депутатів та органів самоврядування територіальних громад щодо розбудови соціальної сфери, особливо у гірських глибинках. Крім того, дуже важливо використати міжнародний та транскордонний інвестиційний ресурс для господарського та інфраструктурного комплексу. До прикладу, за рахунок міжнародних грантів в області реалізується більше 50 проектів за програмою ПРОООН „Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”. Отут якраз і потрібна дієва робота з громадськістю стосовно залучення коштів по співпраці та спів фінансування проектів. Інакше кажучи, маючи на руках міжнародний грант, можна школу чи ФАП у сільській місцевості побудувати за півціни. Чимало таких можливостей відкриває налагодження транскордонного співробітництва міст і районів Закарпаття з територіальними громадами Угорщини, Польщі, Словаччини, Румунії. Це наочно ми побачили на прикладі співпраці Закарпаття із краєм Височіна (Чехія), крайова рада якого впродовж трьох років виділила з їхнього бюджету 15 млн. чеських крон ( більше 7,5 млн.г
рн.) на реалізацію спільних проектів.


Нещодавно, – підкреслив Михайло Михайлович, – завершився також конкурс проектів, поданих в рамках програми транскордонного співробітництва „Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна”.За попередніми даними, дофінансування отримають 13 проектів, аплікатами яких або партнерами є організації Закарпаття, у т.ч. і створені органами місцевого самоврядування. Це, безперечно, – хороший успіх, але без відповідної суми, а це – 10 відсотків з української сторони, проекти не можуть реалізуватися.

На це Олександр Ледида сказав твердо:„ Думки- слушні, варті уваги, а тому доручаю своїм заступникам скликати начальників відповідних відділів райдержадміністрацій, провести з ними навчання, після чого кожен повинен скласти свого роду іспит: написати відповідну програму для участі в міжнародних грантах, подати її на конкурс і через півроку доповісти про результати”.


Михайло Кічковський на завершення висловив думку щодо необхідності доопрацювання важливих бюджетних питань і доцільності скликання сесії, оскільки депутати облради не мали можливості вивчити проект головного фінансового документа з тим, аби, ухвалюючи його, не виникало ні в кого жодних сумнівів і питань.

7 травня проект обласного бюджету 2010 року заплановано розглянути на спільних засіданнях депутатських комісій обласної ради.

Анна Романенчук

admin