Закарпатців із шенгенськими візами не пускають в Словаччину

31-річний Юлій, бізнесмен із Ужгорода, до Словаччини їхав у приватних справах – отримав пропозицію для співпраці від тамтешнього підприємця. Ужгородець мав дійсну шенгенську візу, видану в угорському консульстві. Два тижні тому на словацькому кордоні його до країни не пустили. Пояснень – жодних.

“Мені тихо, але наполегливо пояснили: або я добровільно повертаюся в Україну, або ж мені нададуть письмове пояснення, чому мене не пускають, але після цього до Словаччини я більше не потраплю”, – розповів український бізнесмен.

За його словами, аби потрапити до Словаччини, йому довелося в’їжджати через Угорщину, витратити багато часу, нервів та зайвого палива.

Подібні випадки, стверджують експерти, останнім часом стали масовими.

Директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в Ужгороді Світлана Мітряєва зауважує: “Було багато ситуацій, коли з угорськими шенгенськими візами намагалися перетнути кордон і журналісти, і представники Ужгородської міської ради, і бізнесмени, їх не пускали на територію Словацької Республіки. Ми привезли купу анкет від українських громадян, які не розуміють, чому з шенгенською візою, яка видана в Генеральному консульстві Угорської Республіки в Ужгороді, людина не може в’їхати на територію “шенгенського простору”. То ми маємо справу з двома типами віз, чи що?”.

Закордонні дипломати такі факти визнають, але уточнюють – немає упередженості до угорських віз, не пускають українців і з шенгенськими візами інших членів Євросоюзу.

Прикордонники вимагають пред’явити і запрошення…

Генеральний консул Словацької Республіки в місті Ужгороді Маріан Сладічек пояснює виникнення проблеми тим, що останнім часом багато українців із одноразовими польськими візами перетнули кордони зі Словаччиною. Це викликало підозру в прикордонників, вони вирішили перевіряти всіх. Право на це мають, за його словами, вони користуються шенгенським прикордонним кодексом.

Пан Сладічек уточнив, який документ треба мати при собі, аби безперешкодно перетнути кордон: “Прикордонники вимагають пред’явити документ, запрошення, на підставі якого людина отримала шенгенську візу. Це є право прикордонників, хоча воно й не популярне. Ми радимо мати при собі копію запрошення і просимо українське міністерство закордонних справ роз’яснити це своїм громадянам”.

Українці на такі пояснення реагують негативно: запрошення немає, бо його здають в консульство для отримання шенгенської візи. У майбутньому копії робитимуть, але як бути тим, хто щойно отримав візу, приміром, на рік?

Крім того, громадяни обурюються бездіяльністю МЗС, яке могло б вивісити оголошення з роз’ясненням проблеми у всіх консульствах європейських країн. У свою чергу закарпатські експерти нагадують: днями виповнюється 5 років, відколи Україна відкрила свої кордони для всіх європейських держав. Натомість кордони Європи для українців за цей час стали ще більш закритими.

Надія Петрів, Радіо Свобода

admin