Туреччина не дозволила у себе будувати газогін в обхід України

Президент Росії Дмитро Мєдвєдєв не зміг переконати турецьку владу прийняти документ, який дозволив би вести будівництво російсько-італійського газопроводу South Stream на території Туреччини, пише “КоммерсантЪ” в статті “South Stream не поставили на карту”.

Під час візиту російського президента передбачалося підписати “дорожню карту” з умовами прокладання South Stream у винятковій економічній зоні Туреччини в Чорному морі.

Мєдвєдєв вчора висловив надію, що дві країни зможуть просунутися в реалізації проектів South Stream і Blue Stream-2, які “також направлені на зміцнення енергобезпеки наших країн і дозволяють відкривати транспортні коридори, забезпечувати ефективніше країни Європи та інші країни”.

Глава East European Gas Analysis (США) Михайло Корчемкін вважає, що документ не був підписаний в Анкарі, оскільки російська сторона вписала в “дорожню карту” умови, неприйнятні для Туреччини.

“Напевно, Москва хоче отримати ексклюзивне право на транзит енергоресурсів, що припускають відмову Анкари від участі в проекті Nabucco. Не виключаю, що Кремль переконував владу Туреччини в нежиттєздатності цього альтернативного проекту у зв’язку з відсутністю у нього ресурсів. Проте в Туреччині дотримуються іншої думки. Адже чим довше Анкара зволікатиме з рішенням, тим більше отримає вигод і пільг від Москви”, вважає експерт.

Як повідомлялося, існує також альтернативний шлях прокладення газогону South Stream, який проходить територією України. Цей первинний варіант маршруту газопроводу був включений в ТЕО газопроводу.

Про запасний варіант пригадали на випадок, якщо Росія не зможе отримати дозволу Анкари на будівництво газопроводу South Stream по чорноморському шельфу Туреччини.

ТЕО проекту “Південний потік”, в якому український маршрут вже вказаний як один з можливих, буде передано до кінця травня фахівцям італійської Eni, яка є співзасновником оператора проекту. Друга половина проекту належить “Газпрому”.

Варто відзначити, що нова українська влада неодноразово заявляла, що українська ГТС могла б стати для Москви вигідною альтернативою прокладці “Південний потоку” в обхід української території. Москва, проте, дала зрозуміти, що від цього проекту не відмовиться.

“Південний потік” планується побудувати вже до 2013 року. Газопровід буде прокладений по дну Чорного моря ка Болгарії, після чого його розділять на дві вітки: через Грецію на південь Італії і через Сербію і Угорщину до Австрії. Пропускна спроможність газопроводу складе 47-63 мільярди кубометрів газу в рік.

Вартість підводної ділянки оцінюється в 6-10 мільярдів доларів, а потужність трубопроводу складе 30-65 мільярдів кубометрів газу в рік. Загальний кошторис проекту може скласти до 25 мільярдів доларів.

КоммерсантЪ

admin