ГРАФІТІ: балончик, стіна і безмежна фантазія…

Субкультура райтерів зародилася в Україні далеко не одразу. Тривала ізоляція культури СРСР призвела до того, що в Неньці кожна нова субкультура проходила свій шлях становлення з нуля. Перші вуличні художники вдосконалювали класичні написи на парканах візерунками, робили літери написів об`ємними. В історії перші графіті як стиль розмалювання стін та будь-яких поверхонь виникли дуже давно — у Стародавній Греції та на Сході. Тоді графіті-малюнок (або надряпані зображення) кваліфікувалися як акт вандалізму.


До сьогодні вуличне мистецтво графіті пройшло справжню еволюцію. Зараз графіті являє собою окремий повноцінний жанр мистецтва із декількома унікальними стилями. Прабатьківщиною вуличного малюнку сучасного стилю є США 1920-х років. Проте справді масовими графіті стали тільки тоді, коли у магазинах країн світу почали з`являтися аерозолі з фарбами, які дозволяли малювати швидко (оскільки здебільшого художній процес такого типу був поза законом).


Вільний стиль на Полтавщині ознака як починаючих та і досвідчених авторів


На Полтавщині графіті представлене майже усіма відомими стилями, які розвинулися тут у мізерний термін. Існування кількох шкіл стилів робить класифікацію вуличного малюнка дуже важкою і можливою лише для професіоналів. У Полтаві вуличний малюнок еволюціонував від типових соцреалістичних зображень на промислових конструкціях, настінного живопису, створеного простою фарбою, до сучасного графіті, намальованого балончиками на різних поверхнях (стінах, трансформаторних будках, вагонах залізниці).


Говорячи про підвиди графіті, варто відзначити теги та трафарети. Тег (підпис) виник у США^ ним користувалися банди, особливо поширені у 1970 роки, для позначення своїх володінь. В сучасній Україні теги — підписи окремих райтерів, що бажають оригінально відмітити ареал своєї творчості. Трафарет — один із найпоширеніших стилів графіті, який малюється через заздалегідь заготовлений тіньовий малюнок на картоні. До стіни картон кріпиться здебільшого двосторонньою клейкою стрічкою, після чого балончиком формується саме зображення. У Полтаві тег і трафарет є напевне головними представниками урбан-культури райтерів. Серед найпопулярніших на Полтавщині стилів варто відмітити «бабл», «Throw-up», «Block-Buster Letters», «Freestyle» , «дикий стиль», «3D стиль», «керак».


Графіті на Співочему полі


Логічне питання: а чим же відрізняється якісне графіті від звичайного малюнку на паркані? Графіті обов`язково має власний стиль написання (округлість літер, їх ламкість чи об`ємність, нахил, величина), свою визначену кольорову гамму (обов’язковість для окремих стилів кольору «заливки» та контуру), власний підпис автора (тег) тощо. Здебільшого автори по-творчому підходять і до місця написання свого твору — графіті малюється не просто на вільній стіні, а там, де, на думку автора, сірі тони та смуток необхідно розфарбувати усіма барвами обмеженої виробником палітри балончиків.


На даний момент графіті-культура здебільшого карається законом як хуліганство, хоча наявність і розширення фестивалів графіті у всіх містах світу і навіть Полтаві популяризує і виводить із тіні творчість багатьох вуличних митців.


Олександр КЛІМОВ, “Полтавщина”

clipnews