5 травня — Міжнародний день акушерства

5 травня — Міжнародний день акушерства. Цього року його вперше відзначають в Україні. В Закарпатті розвиток акушерства пов’язаний з іменем лікаря Андрія Новака — фундатора регіональної медицини в цілому. У 1894 році він відкрив перші акушерські ліжка в Ужгороді, що власне започаткувало обласну клінічну лікарню. Роль медсестер виконували монахині. Пізніше історія закарпатського акушерства щільно поєдналася з прізвищами патріарха українського акушерства Миколи Бакшеєва (він організував першу кафедру акушерства й гінекології) й Івана Рембеза (автор визначних праць з оперативного акушерства й гінекології).

Про сьогоднішній день Ужгородського міського перинатального центру розповів його керівник Руслан Федько. Відрадно, що МПЦ став єдиним в області закладом вищого рівня акредитації з надання акушерської допомоги й виконує обсяг функції обласного перинатального центру. Ужгородський міський перинатальний центр з 2006 року має почесний статус “Лікарні, доброзичливої до дитини”, а також працює за американським проектом “Здоров’я матері і дитини”, який пропагує партнерські пологи. Європейське бюро ВООЗ у 1998 році розробило й затвердило концепцію “Здоров’я для всіх у XXI столітті”, основними положеннями якої є надання ефективної перинатальної допомоги та організація вигодовування дитини в неонатальному періоді та протягом першого року життя. Міністерством охорони здоров’я України видано наказ та розроблено рекомендації щодо критеріїв та порядку оцінювання закладу охорони здоров’я на відповідність статусу “Лікарня, доброзичлива до дитини”. Ці критерії є доволі високими й жорсткими, і досягти їх вдається далеко не кожному закладу. Тому присвоєння цього статусу Ужгородському МПЦ є дуже вагомим досягненням

За перший квартал поточного року ужгородські акушери прийняли 935 пологів. Слід відзначити, що тільки 16 відсоткам породіль було зроблено кесарів розтин, що відповідає стандартам ВООЗ і є досить хорошим показником, каже Руслан Федько. До прикладу, в США цей показник становить до 30 відсотків. За минулий квартал 75 відсотків пологів у МПЦ відбулися без будь-яких втручань, що також радує керівництво перинатального центру, а 95 відсотків пологів проводилися за програмою партнерських пологів.

Ужгородський міський перинатальний центр як заклад вищого рівня акредитації надає кваліфіковану допомогу в передчасних пологах породіллям з усього Закарпаття й виходжує новонароджених із критично малою та малою вагою тіла. На сьогодні в перинатальному центрі перебуває дитина, яка при народженні мала всього 840 грамів. Малюк вже “набрав” вагу півтора кілограма, його стан стабільний і це надає медикам оптимізму, що коли його вага досягне двох кілограмів, його можна буде виписувати.

Минулого року в Ужгородському міському перинатальному центрі з’явилося на світ дев’ятеро таких недоношених діток. Чи не найбільшою проблемою у таких випадках є незрілість легеневого дерева новонароджених, необхідність адекватного забезпечення їх такими препаратами, як куросурф англійського виробництва ( вартість 7 тис. грн.) та значно дешевший неосурф (український аналог), а також устаткування для штучної вентиляції легень тощо.

Насамкінець Руслан Федько сказав: “Всі наші здобутки й позитиви були би неможливими без злагодженої, цілісної праці всьо
го колективу Ужгородського міського перинатального центру. Тому принагідно хочу привітати своїх колег і подякувати за їхню складну, відповідальну, напружену щоденну роботу, а також мої щирі вітання усім лікарям-гінекологам Закарпаття.”

admin