Сьогодні 11 річниця загибелі В’ячеслава Чоpновіла

25 березня виповнюється 11 років з дня трагічної загибелі одного із засновників і лідера Руху, видатного політичного і громадського діяча В’ячеслава Чорновіла. У різних містах України проходять пам’ятні заходи.

У Києві в панахиді взяли участь колишній президент Віктор Ющенко, голова ради партії “Наша Україна” Вера Ульянченко, народні депутати і громадські діячі. Вони поклали квіти до могили Героя України В’ячеслава Чоpновіла на Байковому кладовищі.

Пізніше Ющенко також взяв участь в покладанні квітів до пам’ятника Чорноволу на розі вулиці Грушевського і Музейного провулку. Після покладання квітів Ющенко зателефонував Атені Пашко – дружині і соратниці В’ячеслава Чоpновола. У телефонній розмові вони поділилися спогадами про видатного українця.

У Львові поклали квіти до пам’ятника Чорновілу біля Львівської облради. В одній з церков пройшла панахида, а увечері відбудеться піший пам’ятний хід від пам’ятника Тарасу Шевченку до пам’ятника Чоpноволу.

“Це дань пам’яті великій людині і заходи, які сьогодні проходять, також природні: молитва, спілкування. Ми свідомо не хотіли влаштовувати помпезні заходи, а увечері закликаємо і запрошуємо всіх львів’ян прийти на 18 годину до пам’ятника Шевченку і разом з нами пройти в ході пам’яті від Шевченка до Чорновола. Це пам’ятний хід, так звана стометрівка. А вже тут, біля пам’ятника йому, говоритимемо про його досягнення і спадщину, яка він нам залишив “, – сказав лідер львівських рухівців Андрій Корнат.

А в Миколаєві до роковин загибелі В’ячеслава Чоpновіла в приміщенні Народного Руху, в бібліотеці, відкрилася виставка, організована обласною організацією НРУ.

На виставці будуть представлені матеріали про життя, діяльність і загибель Чорновіла. Також будуть представлені матеріали друкованих видань, які висвітлювали загибель лідера Руху.

Також всі охочі зможуть ознайомитися з публіцистичною спадщиною Чорновола.

В’ячеслав Чорновіл загинув у автокатастрофі під Києвом на 5-му кілометрі шосе Борісполь-Золотоноша 25 березня 1999 року, коли його автомобіль Toyota Corolla зіткнувся з КамАЗом, який розвертався посеред дороги. У тій аварії загинув також водій Чорновола.

Вже наступного ранку після загибелі тодішній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко, не чекаючи попередніх результатів слідства, заявив, що Чорновіл загинув у результаті ДТП і що “версія замаху на Чорновола як причина його загибелі навіть не розглядалася”.

Справа про загибель Чорновіла була закрита менш ніж через три місяці – в червні 1999 року.

Через деякий час несподівано помер від серцевого нападу головний свідок автокатастрофи – Іван Шолом, який знаходився у кабіні КамАЗа.

4 квітня 2005 року тодішній генпрокурор Святославом Піскун відновив слідчі дії у справі Чорновола. Були зібрані додаткові матеріали, але після відставки Піскуна у жовтні 2005 року розслідування знов зупинилося і було відновлене у серпні 2006 року.

У березні-червні 1999 року слідство розділило провину за загибель Чорновола порівну між обома водіями – КамАЗа Володимиром Куделею і Toyota – Євгенієм Павловим, який загинув на місці ДТП.

Проте нещодавно Генпрокуратура повністю реабілітувала Павлова, якого, як і водія вантажівки Володимира Кужеля, звинувачували в порушенні Правил дорожнього руху, що і стало причиною трагедії.< /SPAN>

23 січня 2009 року члени НРУ Ярослав Кендзьор і Іван Стойко заявили, що мають дані про те, що В’ячеслав Чорновіл і його водій після зіткнення з вантажівкою були живі, але їх добив кастетом невідомий.

За матеріалами: Корреспондент

admin