Мешканка Закарпаття навчилася видряпувати на яйцях шедеври ренесансу

Майстриня надає перевагу не звичайним полотнам, а яєшній шкаралупі. На ній вона зображує дивовижні портрети, пейзажі та натюрморти.

Тетяна все життя малювала картини та працювала з керамікою. На яйці свої здібності вперше випробувала 10 рОків томУ. За техніку взяла – традиційну українську шкрябанку. Майстриня каже – такий розпис вимагає великої зосередженості, спокою й терпіння.

Художниця робить красу за допомоги тоненького леза. На одне яйце лягають до двох мільйонів штрихів, а робота триває близько трьох тижнів. Найважливіше не зіпсувати писанку найменшим порухом руки. Але найскладніше – знайти для роботи яйце. Із десятьох відварених у цибулинні хіба одне буде підходящим.

Тетяна Бартош, художниця-писанкарка: “Яке воно по своїй фактурі, наскільки воно міцне, наскільки воно пористе і наскільки до нього пристало лушпиння з цибулі. Буває, що потреш – і воно все стирається. Тоді взагалі нічого не роблю на ньому”.

На тренування пішли роки. Але художниця все ж домоглася свого: замість традиційних народних орнаментів на її шкрябанках з`явилися знамениті сюжети ренесансних художників Леонарда да Вінчі, Рафаеля, Мікеланджела.

Марія Копанська, викладачка школи мистецтв, художниця: “Вона цю техніку застосовує по своєму і робить свої композиції. Звичайно, що вони є своєрідні і неповторні. Це є своєрідна інтерпретація творів великих майстрів на сферичній формі”.

Твори художниці коштують недешево. Покупці – здебільшого депутати, політики й бізнесмени. Вони, зазвичай, просять вишкрябати на яйцях власні обличчя чи коханих жінок. Мініатюрні шедеври художниці зберігають у колекціях в Угорщині, Німеччині, Іспанії та Росії. Найбільше вона прагне видати каталог із власними роботами. Над чим тепер і працює.

novy.tv

admin