В УЖГОРОДА БУДЕ НОВЕ МІСТО-ПОБРАТИМ

Зокрема до нас завітали Генеральний консул ЧР у Львові Давід Павліта, голова крайового уряду Височінського краю Зденєк Кадлец та Петр Поспіхал, заступник мера Їглави, яка, ймовірно, стане ще одним містом-побратимом Ужгорода.

Міський голова Сергій Ратушняк радо прийняв закордонних гостей, розповівши, що обласний центр багато чим завдячує чехам, за яких у 1919-1939 роках набув свого архітектурного вигляду. Для того, аби вшанувати тодішнього президента Т.Г.Масарика, міська влада хоче перенести його погруддя ближче до центру міста, встановивши неподалік пам’ятник архітектору А.Крупці, котрий спроектував ужгородський район Галагов. Обласний центр і тепер продовжує підтримувати дружні та партнерські відносини із Чехією, зокрема, Чеська Ліпа вже давно є його містом-побратимом. У нас також діють Спілка чеської культури Я.Коменського та Клуб Т.Г.Масарика. Сергій Ратушняк запропонував чеським гостям ще тіснішу співпрацю, наприклад, обіцяв сприяти відкриттю в Ужгороді класів із чеською мовою викладання, виставки товарів та послуг Закарпаття й Височіни з тим, аби ужгородці більше знали про цей край, їздили туди лікуватися або відпочивати. На це Генеральний консул ЧР у Львові Давід Павліта відповів, що такі плани у чеського уряду й справді є, зокрема, лише світова криза завадила виділенню коштів для відкриття в одному з наших університетів відділення, де б молодих спеціалістів навчали чеської мови. Крім того, в поточному році планується відкрити представництво консульства Чеської Республіки в Ужгороді, є й чимало інших проектів.

На зустрічі виступив також Зденєк Кадлец, котрий очолює доброчинний фонд «ВІЗа». Лише 2009-го цей фонд витратив на Закарпатті 5 млн. корун (близько 1,5 млн. гривень), за які були проведені капітальні ремонти із заміною вікон, дверей та системи опалення у двох школах Рахівського району, ремонт у Будинку дитини м. Тячева тощо. Цьогоріч «ВІЗа» також допомагатиме Закарпаттю, зокрема, відремонтує один із дитячих садочків Великоберезнянщини та створить інформаційний центр Карпатського біосферного заповідника. Благодійники кажуть: віддають кошти безкорисливо, адже наші народи так тісно переплелися, що не можуть не вважатися братніми.

Результатом зустрічі стало обговорення можливості підписання Меморандуму про співпрацю між містами Їглавою та Ужгородом. Якщо сторони досягнуть домовленостей, у нашого міста з’явиться ще один побратим. Їглава – чеське місто з багатою історією – налічує понад 50 тис. мешканців і пишається багатьма пам’ятками архітектури доби ранньої готики й епохи Відродження, завдяки кількості і збереженню яких належить до найбільш відомих міст середньої Європи.

«Ужгород»

admin