У Росії дозволили проводити досліди на людях

Держдума Російської Федерації (РФ) в першому читанні прийняла законопроект “Про обіг лікарських засобів”, розроблений Міністерством охорони здоров’я і соціального розвитку, незважаючи на заперечення безлічі організацій. Основним його недоліком є невикористана можливість виправити помилкові положення старого закону, в тому числі щодо психічнохворих.

Всупереч протестам громадськості до Федерального закону “Про лікарські засоби”, прийнятого Держдумою ще в 1998 році, була включена стаття 40, що допускає випробування ліків, призначених для лікування психічних захворювань, на психічнохворих, позбавлених дієздатності. Використання в клінічних випробуваннях психічнохворих, визнаних недієздатними, відкриває дорогу медичних дослідів на людях без їх згоди. Сучасна Росія тим самим йде слідом за нацистською Німеччиною.

Стаття 25 (пункт 8) нового законопроекту, повторюючи статтю 40 (пункт 8) колишнього закону, говорить: “Допускаються клінічні дослідження лікарських препаратів, призначених для лікування психічних захворювань, на особах з психічними захворюваннями та визнаних недієздатними в порядку, встановленому Законом Російської Федерації” Про психіатричну допомогу і гарантії прав громадян при її наданні”. Клінічні дослідження лікарських препаратів у цьому випадку проводяться за наявності письмової згоди законних представників зазначених осіб”.

В усьому світі правила проведення клінічних досліджень передбачають інформовану згоду випробуваного. Крім того в міжнародній практиці існує норма проведення досліджень і у людей, які не в змозі дати згоду на них.

Ні в нинішньому російському законодавстві, ні в запропонованому законопроекті, нічого цього немає. Всі юридичні поняття, що звучать і виглядають як міжнародні, мають з ними лише номінальну схожість, що є давно усталеною традицією російської правозастосовної практики.

Фахівці відзначають, що в новому законі про ліки повинні були б міститися не тільки всі положення Гельсінкської декларації в редакції 2008 року, але й додаткові уточнення, заздалегідь враховують реальну російську практику. Відтепер етичні комітети, які повинні слідкувати за клінічними дослідженнями, легко перетворюються на фіговий листок і самі мають потребу в громадському контролі своєї роботи і свого складу.

Тим не менше, Мінздоровсоцрозвитку Росії неодноразово і наполегливо лобіював позбавлене всіх уточнень загальне формулювання, яке обіцяла не тільки економію коштів, але навіть прибуток: за безнадійно витратних хворих фармацевтичні фірми будуть добре приплачувати. Те, що це рішення, прийняте за рахунок хворих, є антигуманним, було зрозуміло з самого початку. Не викликає сумнівів той факт, що чимала частина довірених осіб та опікунів недієздатних громадян не встоять перед приплатами, подарунками та обіцянками. Добре відомо, що інтереси опікунів часто істотно розходяться з інтересами їх підопічних, а неприязні стосунки між ними і протести недієздатних не приймаються в розрахунок.

За матеріалами: Подробности

admin