Експерти з’ясували, чому в Україні дорожчають харчі

Ціни на найпопулярніші продукти харчування в Україні досягли свого п’ятирічного максимуму. Проте політичної змови немає: є зростання світових цін, пише журнал “Корреспондент”.

Вперше за п’ять років українці знову почали користуватися кишеньковими калькуляторами і ретельно обчислювати свій раціон. За кілька тижнів товари, які формують споживчий кошик пересічного мешканця країни, подорожчали на 30-50%, що стало найбільшим показником, починаючи з 2005 року.

Подорожчання торкнулося практично всіх основних продуктів – цукру, молока, сиру, соняшникової олії, картоплі і навіть хліба, на який у низці регіонів вже перебили цінники.

Лідером гонки цін став цукор, який за кілька тижнів підскочив з 8 до 12 грн. На другому місці за темпами зростання вартості виявився твердий сир – у найбільших торгових мережах він вже продається в середньому по 70 грн за кілограм, що як мінімум на 20 грн вище за грудневі ціни. Уряд поспішив заявити про штучні причини такого зростання цін і у всьому звинуватив крупних промисловців, які нібито необґрунтовано завищуючи ціни, створюють негативний імідж прем’єр-міністру Юлії Тимошенко.

Але експерти переконані, що справа зовсім не в політичному шкідництві, – на вартість продуктів харчування, зокрема, цукру, впливає ціла низка зовнішніх чинників. “Цукор подорожчав через значне подорожчання буряка на світових ринках”, – заявив заступник гендиректора Української аграрної конфедерації Олександр Ярославський. Експерти упевнені, що ціни продовжать своє зростання і надалі.

До зростання цін на лідера нинішньої цінової гонки – цукор, на думку аналітиків, призвела дорожнеча на міжнародних ринках у цілому і недостатнє фінансування агропромислового сектора країни, зокрема. За словами Ярославського, уряд за два роки зменшив фінансування українських аграріїв з 6 млрд грн до 0,2 млрд грн, через що посіви цукрового буряку скоротилися і внутрішній дефіцит цукру залишився на високому рівні – близько 500 тисяч тонн.

Пояснити зростання вартості інших продуктів в Україні Ярославському простіше. Подорожчання соняшникової олії, картоплі і навіть хліба носить, на його думку, тимчасовий характер і, швидше за все, пов’язано з цукрово-молочним ціновим стрибком. Але в майбутньому українцям все ж таки доведеться затягнути пояси. На думку аналітиків міжнародного агентства Bloomberg, 2010-ой може стати роком швидкого зростання цін на продовольство.

Експерти прогнозують зростання світових цін на рис, зерно, овес, сою, корми і рослинні масла на рівні 60%. Крім того, на 39% може подорожчати сухе молоко, яке є основою для цілого сегменту молочних продуктів. Головною причиною для цього аналітики агентства називають зростання попиту на продовольство в промислово розвинених країнах, що почали оправлятися від рецесії, а також в Індії і Китаї, і падіння виробництва цих продуктів, яке виявилося найнижчим за останні три роки.

За матеріалами: Корреспондент

admin