Україні загрожує міжнародний скандал через чеченського біженця

Тероризм та боротьба з російськими збройними силами. Такий вирок Ахмеду Чатаєву виніс суд міста Грозного. Але, як повідомляють на сайті Кавказ-центр, зізнання з Чатаєва вибили: «Йому без наркозу відрізали поранену руку, а тоді підключали до рани електричний струм».

Ахмеду Чатаєву вдалося втекти з Росії, і вже кілька років він мешкає в Австрії, з офіційним статусом біженця. Коли на новорічні свята він приїхав до України, 3 січня його затримали працівники міліції Ужгорода. А 6-го – місцевий суд вирішив утримувати його у слідчому ізоляторі для подальшої екстрадиції до Росії.

Те, що сталося, є грубим порушенням прав людини та міжнародних зобов’язань України, переконаний голова Харківської правозахисної групи Євген Захаров, який веде альтернативне розслідування цього випадку.

«Чатаєв жив у Австрії з дружиною і трьома дітьми, після тих катувань він інвалід другої групи. В Україні його затримали працівники обласного УБОЗу. Для суду запит Росії на екстрадицію виявився важливішим, ніж статус біженця. Його не можна екстрадувати. Буде міжнародний скандал, які щодо України вже мали місце», – говорить Захаров.

Адміністрація Закарпатського слідчого ізолятора, керівництво обласної міліції та СБУ відмовляються від коментарів, мотивуючи новорічними святами. А помічник Міністра внутрішніх справ України з прав людини у Закарпатті Степан Киях вважає, що чеченського біженця затримали цілком законно.

«Є постанова суду, що його затримано відповідно до закону. Він оголошений у міжнародний розшук. Є рішення суду Чеченської республіки, відповідно до нього наш суд вирішив тримати його в слідчому ізоляторі. Я не бачив усіх документів, і точно не знаю, чи має він статус біженця, чи повертатимуть його до Росії, і коли саме».

Не єдиний випадок

Але це не єдиний випадок, коли країни Європи затримують та повертають біженців із Чечні, говорить чеченський журналіст Асланбек Дадаєв. На його думку, це викликано тиском на ці країни з боку російських спецслужб.

«Поруч із заявами, що в Чечні відновився мир, що там панує демократія – десятки тисяч чеченців не поспішають повертатися з Європи – це дуже показово. Те, що Чатаєва просто в російському аеропорті почнуть катувати – це теж перебільшення. Потрібне всебічне розслідування, і остаточне рішення має ухвалити українська влада. Але це рішення має бути чесним. Бо деякі європейські країни, ігноруючи протести гуманітарних організацій та правозахисників, екстрадують біженців у Росію», – каже чеченський журналіст Асланбек Дадаєв.

Українські правозахисники припускають, що українська влада, побоюючись міжнародного скандалу, скасує рішення суду, і Ахмед Чатаєв зможе повернутися до Австрії.

У 2006-му році світова спільнота засудила Україну за екстрадицію 10 узбецьких біженців, а у 2008-му – за передачу російським спецслужбам біженця-росіянина.

www.radiosvoboda.org

admin