Спостерігачі критикують українські вибори

Спостерігачі з СНД та ЄС уже розійшлися в оцінках української передвиборної кампанії. Місія Міжпарламентської асамблеї Співдружності (МПА СНД) вважає, що «виборче законодавство в основному відповідає міжнародним стандартам і створює підґрунтя до проведення вільних, чесних виборів». Делегація Парламентської асамблеї Ради Європи, навпаки, оцінила новий закон про вибори президента України як «крок назад за багатьма напрямами». Єдине, у чому поки збіглися думки спостерігачів зі Співдружності та з Євросоюзу, це у побоюваннях щодо можливості зриву виборів.

Керівник місії МПА СНД, перший заступник голови Ради Федерації РФ Алєксандр Трошин днями сказав в одному інтерв’ю, що труднощі можуть виникнути і з тієї причини, що вибори в Україні вперше будуть проводитися у період свят – 17 січня, і через труднощі з фінансуванням. «Це делікатне питання, і, можливо, нам не слід було його підіймати. Але про це говорить навіть президент Віктор Ющенко», – прокоментував Трошин ситуацію.

Глава держави звинувачує уряд у недостатньому фінансуванні виборчого процесу. Представник президента у Центрвиборчкомі та Конституційному суді Марина Ставнійчук днями сказала, що рівень фінансування не перевищує 0,6% від плану. Вона звернула увагу на той факт, що ЦВК заявила про проблеми тільки наприкінці бюджетного року, напередодні свят.

Хоча президент вимагав від Кабінету Міністрів негайно допрацювати проект держбюджету на 2010 рік і затвердити документ у парламенті ще цього року, але бюджетний процес зірвали депутати. Раніше опозиційні фракції різко критикували макроекономічні показники бюджету, заплановані прем’єром Юлією Тимошенко, а коли обговорення документа остаточно заплуталося у формальностях, пішли на канікули до президентських виборів.

Юлія Тимошенко учора заявила: «Фінансування виборчої кампанії президента проходить і буде проходити суворо за узгодженим графіком». Віце-спікер Верховної Ради, який представляє фракцію Блоку Юлії Тимошенко, Микола Томенко підтвердив, що, незважаючи на відсутність затвердженого держбюджету, уряд профінансує всі необхідні витрати – і виплату зарплат і пенсій, і проведення виборів. Томенко звернув увагу на той факт, що фракції, які найбільше турбуються про організацію голосування, стали ініціаторами дострокових канікул Верховної Ради.

Представники БЮТ підозрюють опозицію і Президента також у підготовці до фальсифікацій результатів виборів – на тій підставі, що соратники Ющенка і Януковича так і не затвердили поправки до закону про вибори президента. Тому частина норм закону, які Конституційний суд визнав неконституційними, не діє. Зокрема, відкритими залишилися питання про терміни і порядок внесення змін до списків виборців, про процедуру голосування на дому і навіть про можливість оскаржити результати виборів у судовому порядку.

До речі, днями українські агентства повідомили про патову ситуацію у Вищому адміністративному суді – інстанції, що за українським законодавством повинна розглядати суперечки про результати виборів. Ще в листопаді цей суд заявив, що призупиняє роботу через постійне недофінансування, «відсутність коштів навіть на надсилання поштової кореспонденції, оплати послуг, закупівлі паперу та дисків». Щойно ситуація врегулювалася, виникла нова проблема: почалася судова тяганина через визначення легітимності одного з двох призначених за різними процедурами керівників суду. Низка скандалів може призвести до того, що навіть у разі доведених порушень виборчого законодавства в Україні буде ніде розглядати подібні справи, зазначають експерти.

Делегація ПАРЄ поїхала недавно з Києва з визн
анням, що нинішня передвиборча кампанія ведеться надзвичайно цинічно. «Ми з жалем зауважуємо, що політична боротьба є боротьбою особистостей, амбіцій і фінансових інтересів, а не змаганням політичних платформ і ідей», – сказав журналістам керівник місії європейських експертів Матяш Еорші. Він зазначив, що Євросоюз уважно відстежує ситуацію в Україні. Тому напередодні президентських виборів в країну приїде «безпрецедентно велика група європейських спостерігачів», пообіцяв Еорші.

Українські політологи повідомляють, що Вашингтон теж тримає руку на пульсі української передвиборчої кампанії. Напередодні виборів до Києва відправили нового посла США Джона Тефта, який, як відомо, має досвід роботи в Грузії у період так званої революції троянд. Саме тому політологи вважають, що вибори президента України відбудуться в термін, хоча їх підсумки поки що ніхто не може спрогнозувати.

Пересічні громадяни, схоже, розчарувалися результатами виборів ще до їх проведення. За даними грудневого соціологічного опитування, проведеного Інститутом імені Горшеніна, 51,1% українців упевнені, що підсумки голосування буде фальсифіковано. При цьому 73,6% вважають, що якість їх життя залежить від того, хто стане наступним президентом України.

Тетяна Івженко

admin