В Угорщині заарештовано голову колишньої газової компанії Фірташа

Департамент з боротьби з економічними злочинами Національного бюро розслідувань Угорщини заарештував генерального директора газової компанії EMFESZ Іштвана Гоцці.

Раніше Гоцці був викликаний на допит у правоохоронні органи, а в офісах EMFESZ пройшли обшуки. Главу компанії, що контролює чверть угорського газового ринку, підозрюють в причетності до великих розтрат під час продажу EMFESZ.

Компанія EMFESZ раніше належала українському бізнесменові Дмитру Фірташу, однак у квітні 2009 року вона була продана швейцарської RosGas AG. За однією з версій, Гоцці, скориставшись довіреністю на здійснення подібних операцій, продав EMFESZ за один долар. За даними компанії Фірташа Group DF, на момент продажу на рахунках угорського газового оператора знаходилося близько 150 мільйонів доларів.

Нові власники EMFESZ залишаються невідомими. Раніше Гоцці заявляв, що продав компанію якимсь російським бізнесменам, щоб врятувати її від банкрутства. Джерела в EMFESZ повідомляли, що RosGas належить “Газпрому”, однак у російської газової монополії це повідомлення спростували. Також у ЗМІ з’являлися дані, що одним із співвласників RosGas є бізнесмен Сергій Прокоп’єв, який, за його словами, брав участь в операції “за вказівкою зверху”.

До квітня 2009 EMFESZ була найбільшим газовим активом Дмитра Фірташа. Компанія займалася реалізацією російського газу на ринок Угорщини, який отримувала від трейдера RosUkrEnergo. Трейдером, свою чергу, у рівних долях володіють “Газпром” і Фірташ. У січні 2009 року через газовий конфлікт Росії та України RosUkrEnergo була виключена зі схеми закупівель газу і не змогла займатися поставками палива за кордон.

Варто відзначити, що RosUkrEnergo і EMFESZ мають один до одного судові претензії. Так, угорська компанія вимагає з газового трейдера 1,78 мільярда доларів. RosUkrEnergo, у свою чергу, в зустрічному позові вимагає від EMFESZ 500 мільйонів доларів за борги за постачання газу.

admin