Тимошенко і Путін домовилися змінити газові контракти

Прем’єр-міністри України та Росії Юлія Тимошенко та Володимир Путін домовилися переглянути деякі положення чинних газових контрактів, укладених між двома державами у січні.

Про це повідомила газета “Комерсант-Україна” з посиланням на джерела в російському “Газпромі”. Нагадаємо, напередодні президент Віктор Ющенко висунув вимогу негайно переглянути газові угоди з РФ.

Офіційних коментарів ця вимога не отримала, але джерело видання, близьке до “Нафтогазу України”, розповіло, що компанія вже запропонувала “Газпрому” зафіксувати зниження обсягів закупівель і підвищення ставки транзиту.

“Ми виконаємо доручення президента і запропонуємо “Газпрому” увести принцип take or pay для транзиту. Але навряд чи це питання можна вирішити на нашому рівні. Угоди такого роду можуть укладатися лише між прем’єр-міністрами”, – розповіло джерело.

У “Газпромі”, в свою чергу, заявили, що готові зафіксувати закупівлі газу Україною в наступному році на рівні 33 мільярдів кубометрів. “Про це вже домовилися прем’єри Росії й України, і йдеться лише про формалізацію домовленостей”, – відзначили в компанії.

Там також запевнили, що, відповідно до попередніх домовленостей, плата за прокачування тисячі кубометрів російського природного газу на 100 км у 2010 році виросте з нинішніх 1,7 долара до $2,68-2,72 долара.

Утім, у “Газпромі” вважають запровадження принципу take or pay в угоді про транзит газу малоймовірним: “У жодній країні Євросоюзу, на які рівняється український президент, такі заходи не передбачені”.

Нагадаємо, угоди між “Нафтогазом” і “Газпромом” від 19 січня 2009 року передбачають споживання цього року на рівні 41,6 мільярда кубометрів газу, а з 2010 по 2019 роки – по 52 мільярди кубометрів.. Україна може купити на 20% менше зазначених обсягів, але має попередити про це Росію за півроку. Якщо обсяги відбору газу виявляться менше 80%, то “Нафтогаз” усе одно має заплатити за газ (принцип take or pay).

Угода не передбачає застосування аналогічних заходів за зниження обсягів транзиту російського газу через Україну. Ставка транзиту за угодою становить 1,7 долара за прокачування тисячі кубометрів на 100 км, що в 1,5 рази менше, ніж у країнах ЄС.

Ющенко зажадав зафіксувати в угоді зниження обсягів закупівель газу в наступному році з 52 до 33 мільярдів кубометрів, збільшення ставки транзиту газу до рівня, прийнятого в країнах Євросоюзу, і застосування принципу take or pay у відношенні транзиту російського газу через територію України.

admin