Сьогодні розпочинається Різдвяний піст

У суботу, 28 листопада, у православних і греко-католиків всього світу починається Різдвяний піст, який завершиться 7 січня – у свято Різдва Христового.

Головна мета посту, встановленого ще в ранні століття християнства, – духовне очищення людини. Тому піст – це відмова не тільки від тваринної їжі, але і від гріховних думок, згубних пристрастей і звичок, для того, щоб можна було з чистим серцем зустріти свято Різдва.

Пилиповим цю піст називають іноді тому, що він наступає на наступний день після дня пам’яті апостола Пилипа.

Різдвяний піст за тривалістю майже дорівнює Великому поста, але менш суворий.

Якщо немає ніякого свята, то в понеділок, середу та п’ятницю можна вживати рослинну їжу без олії, а у вівторок і четвер – з олією, у суботу ж і неділю аж до 2 січня до них додається риба.

Крім того, риба дозволяється й у великі свята – Введення в храм Пресвятої Богородиці (4 грудня), день святителя Миколи Чудотворця (19 грудня), а також у дні пам’яті деяких святих – апостолів Матвія (29 листопада), Андрія Первозванного (13 грудня) і князя Олександра Невського (6 грудня).

Суворість посту посилюється в останній тиждень перед Різдвом, максимально строгий піст припадає на Святвечір – 6 січня.

Встановлення Різдвяного посту відноситься до ранніх століть християнства. З IV століття він згадується в творах отців Церкви, у тому числі Августина Блаженного.

Спочатку Різдвяний піст тривав близько тижня. На соборі 1166 при патріархові Константинопольському Луці та візантійському імператорі Мануїлу християнам було покладено тримати піст перед великим святом Різдва Христового сорок днів.

admin