З 1 грудня горілка й пиво знову подорожчають

У Верховній раді були зареєстровані законопроекти, що пропонують підвищити акцизний збір, внаслідок чого горілка може подорожчати вроздріб більш ніж на 3 грн, а пиво на 36 коп.

Два законопроекти пропонують з 1 грудня збільшити ставку акцизного збору на пиво з 0,32 грн/л до 1,2 грн/л, і з 34 до 50 грн за літр стовідсоткового спирту.

Автори обох законопроектів заявляють про надмірне споживання алкогольних напоїв у країні. За їхніми даними, пересічний мешканець України за рік випиває майже 60 літрів пива. “За останніх 10 років пивних алкоголіків у країні стало вдесятеро більше… Алкоголь посідає третє місце серед причин смертності в країні. А майже 40% підлітків віком 14-18 років регулярно вживають спиртні напої”, – йдеться в пояснювальних записках до законопроектів.

“І пиво, і спирт повинні дорожчати, тому що народ у нас спивається”, – говорить один з авторів законопроектів бютівець Олег Ляшко. “Ми проаналізували ринки сусідніх країн – Росії, Молдови, Білорусі та Польщі – і дійшли до висновку, що у нас ставка набагато нижча”, – говорить народний депутат Сергій Соболєв (БЮТ). На його думку, через підвищення акцизу припиниться контрабанда спирту з цих країн.

За розрахунками депутатів, в результаті прийняття законів ціна пива виросте на 36 коп, горілки – на 3,2 грн (+21%) за пляшку 0,5 літра. При цьому держбюджет збільшить надходження на 1,8 млрд грн від акцизу на пиво і на 2,9 млрд грн – від акцизу на спирт за умови збереження нинішніх обсягів продажів.

Примітно, що авторами двох законопроектів є більше 20 депутатів, які представляють майже всі фракції парламенту, зокрема БЮТ і Партію регіонів.

Нагадаємо, акцизи на пиво та спирт парламентарі пропонують підвищити не вперше: з 1 липня ставка акцизного збору на пиво була підвищена з 0,34 грн/л до 0,6 грн/л, а на спирт – з 21,5 грн/л до 34 грн/л.

Але 14 жовтня 47 народних депутатів подали звернення до Конституційного суду щодо законності підвищення акцизу на пиво. Раніше у липні підвищення акцизів на спирт та алкогольну продукцію оскаржували депутати Партії регіонів. Рішення за зверненнями ще не прийнято.

admin