Українська промисловість виходить з кризи

Вплив світової фінансової кризи на українську промисловість почав потроху слабшати. За даними Держкомстату, у вересні темпи падіння промислового виробництва виявилися найменшими з початку року – 18,4%, а темпи падіння за дев’ять місяців скоротилися до 28,4%.

Попри зменшення виробництва в металургії, позитивна динаміка спостерігається у хімічній галузі і машинобудуванні. А одна з галузей вперше з початку кризи показала зростання до аналогічного місяця минулого року – виробництво коксу і нафтопереробка збільшилися на 6,4%.

За прогнозами експертів, до кінця року темпи падіння скоротяться до 21%, що означає початок тривалого відновлення економіки.

Стрімке зниження темпів спаду викликане низькою базою порівняння. Промислове виробництво вперше скоротилося в серпні 2008 року – на 0,5%, вже у вересні темпи падіння прискорилися до 4,5%, а в жовтні досягли 19,8%. Збереження чинних темпів виробництва дозволить Держкомстату тільки за рахунок цього чинника зафіксувати приріст за підсумками жовтня.

Враховуючи статистичний ефект, економісти радять звертати увагу на динаміку виробництва до показника попереднього місяця. Порівняно з серпнем, промислове виробництво минулого місяця зросло на 1,9%. Позитивна динаміка зафіксована у всіх галузях, за винятком видобувної промисловості (-0,5%) і металургії (-7,1%).

Спад в металургії до показників попередніх місяців триває вже другий місяць поспіль: якщо в серпні металопродукції виробили всього на 0,3% менше, то у вересні – вже на 7,1%. На думку фахівців, спад триватиме ще кілька місяців.

Водночас у машинобудуванні, харчовій, хімічній і нафтохімічній галузях відбулося незначне поліпшення. Економісти впевнені, що показники вересня вказують на поступове поліпшення ситуації в промисловості. За їхніми прогнозами, за підсумками року падіння становитиме всього 21%.

admin