Технології президентської компанії – 2010

Відомі українські фахівці проаналізували ті виборчі технології, які застосовують під час президентської кампанії-2010 штаби основних претендентів.

Тарас Березовець, директор PR-групи “Політтех” (Київ) зауважив, що закарпатські політики відіграють неабияку роль у будь-якій виборчій кампанії, а внесок Закарпатської області може бути вагомим і для президентської кампанії. За його словами, жоден з претендентів на Закарпатті не має впевненої перемоги, тому великого значення набуватиме адміністративний ресурс. Основна боротьба, на думку експерта, триватиме у другому турі за голоси тих, хто підтримував непрохідних кандидатів.

Основне нововведення цьогорічної виборчої кампанії — коротший термін (замість 120 днів агітація триватиме лише 90). “Оскільки кампанія протікатиме взимку, то замість чисельних мітингів вона переміститься до ЗМІ, на які підуть 60 % бюджету. Особливого застосування набудуть комунікативні технології за зразком переможної кампанії американського президента Барака Обами”, — вважає Т. Березовець. За його словами, головний секрет перемоги Обами полягав у застосуванні інтерактивних політичних технологій, так званих горизонтальних. Натомість в Україні найбільше поширена вертикальна схема – месидж кандидата, розроблений його технологами, надходить до людей через рекламу. Вплив такої технології з кожними виборами стає все менш ефективним, адже довіра до політичної реклами падає. “Люди перестали довіряти прямій політичній рекламі, вони вирізняють проплачені матеріали кандидатів у ЗМІ. Тому політикам слід працювати більш вишукано. Так з’явилися горизонтальні, або так звані мережеві схеми. Завдяки їм переміг і чинний мер Києва Леонід Чернівецький. Схема діє так – я ділюся з своїми друзями переконанням, що підтримую того чи іншого кандидата, пояснюю чому, і це реально працює на користь кандидата. Один такий агітатор залучає десятьох своїх друзів, кожен з яких залучає ще 10 виборців”, — пояснює політтехнолог. Він також переконаний, що українці вже не голосуватимуть за красивий рекламний ролик, це подіє лише на той електорат, який і так підтримує рекламованого кандидата, а нових прихильників не залучить.

Володимир Поляков, директор центру “Соціополіс” (Київ) вважає, що усі програми кандидатів цієї президентської кампанії — практично однакові, усі “пропонують” краще життя та подолання кризи. “Так звані сірі і чорні технології виходять на перший план. Щоб люди не вибирали, хто кращий, а вибирали краще з гіршого. Рівень технологій стає все більш примітивним, на виборців впливатимуть “фрейдівськими” темами”, — каже В. Поляков. За його словами, ще один чинник, який впливатиме на ці вибори — постійна загроза їхнього зриву. “Зокрема, якщо Янукович вдруге програє виборчу кампанію, то втретє на нього ставити вже не будуть. Багато в чому результати виборів залежатимуть від позиції чинного президента, від того, на користь якого кандидата буде спрямований належний йому ресурс”, — каже експерт.

admin