Вакцина від страху

Як уже писала «РІО», у зв’язку з останніми подіями українці стали масово відмовлятися від щеплень практично у всіх регіонах. Відмови складають від 30 до 50 % із загального числа потребуючих щеплення. Тільки в Ужгороді на сьогодні таких відмов понад 600.
Батьки дітей, що померли після планових щеплень, вимагають від Генеральної прокуратури об’єднати всі справи щодо загибелі дітей у Донецькій, Луганській і Запорізькій областях і покарати винних. Як вважає батько одного з померлих дітей, окремі справи постараються зам’яти.
Смерті дітей у Донецькій області пов’язані з вакцинацією, стверджує кандидат меднаук, педіатр Зоя Дергачова. За її словами, усі зміни функцій органів і тканин, що виникли протягом місяця після вакцинації, можуть бути побічним ефектом щеплень. Нагадаємо, Сашко Бутко помер через три дні після вакцинації від коклюшу, дифтерії та правця «Пентаксимом», Данило Солод — через 20 днів після щеплення тією же вакциною. А наступного дня після щеплень «Пентаксимом» і вакциною від гепатиту померло 4-місячне маля з Енергодара Запорізької області. Голова української Ліги захисту громадянських прав В’ячеслав Костильов розповідає ще про один випадок смерті дитини в серпні — у Луганську на наступний після щеплення день померла 2-місячна дівчинка.
Як це пояснює Міністерство охорони здоров’я? З приводу Запоріжжя МОЗ України коментарів не давало. Місцева прокуратура вважає, що дитина померла від синдрому раптової смерті дитини. Висновки МОЗ щодо Донецька — один малюк помер від пневмонії, інший — від інтоксикації, викликаної гострою кишковою інфекцією. Жодного зв’язку з введеними дітям препаратами лікарі не вбачають і закликають не панікувати:
«Загалом в Україні з різних причин протягом року помирають понад 5 000 дітей віком до 1 року. Всі вони отримують за рік щеплення проти 10 інфекцій, тобто постійно перебувають у періоді щеплень».
Варто нагадати, що таку ж позицію Міністерство зайняло рік тому після смерті у Краматорську Донецької області сімнадцятирічного Антона Тищенка. Його смерть фактично зупинила вакцинацію проти кору і краснухи і призвела до кримінального переслідування першого заступника міністра охорони здоров’я Миколи Проданчука.
«Свідомо» отримало повний звіт місії лікарів від Всесвітньої організації охорони здоров’я. Під час свого візиту вони не знайшли зв’язку зі зробленим Антонові щепленням. Так ось, звіт показує, що експерти не мали повної інформації. Вони самі пишуть, що їх не допустили до лікарів, які робили щеплення та лікували хлопця. Не дали їм проаналізувати і патологоанатомічні матеріали (частинки органів, які беруться у мертвої людини для аналізів). Також їм не дали листок призначень.
«На цій стадії наявні дані не дають можливості дійти остаточного висновку з вищою мірою визначеності», — зазначено на 31-й сторінці звіту ВООЗівських експертів, датованого 20—23 травня минулого року.
«Свідомо» також отримало інший звіт, який на запит Генеральної прокуратури підготували 12 лікарів Академії медичних наук України. Дата на документі — 8 серпня 2008. Тобто, його написали за чотири місяці після смерті юнака. Українські експерти зробили сім висновків. На два з них ми би хотіли звернути вашу увагу.
«1. Між смертю і проведеною вакцинацією від кору та краснухи є прямий причинно-наслідковий зв’язок.

5. Комісія відзначає, що проведення вакцинації у дітей, особливо з групи ризику, вимагає додаткового обстеження, зокрема загального аналізу крові з визначенням числа тромбоцитів, тривалості кровотечі, реакції кров’яного згустка».
Тобто, лікарі вказали на недостатність обстежень дітей перед щепленнями. До речі, до групи ризику експерти Академії медичних наук посмертно зарахували і Тищенка — через ожиріння. Ще вони зазначили, що одразу після уколу Антона направили робити флюорограму до іншої лікарні. Він пройшов п’ять кілометрів пішки і це, за словами українських експертів, могло посприяти загостренню.
Ми вирішили з’ясувати, що змінилося у системі вакцинації за рік після цього звіту.
Чи припинили робити щеплення тоді, коли їх робити не можна?
Немає даних про всю Україну, яким можна довіряти. Є історії, які надихають — коли лікарі кілька разів відкладають щеплення, щоб зменшити ризики. Наприклад, коли дитина не дуже добре себе почуває або коли хворіє її маленька сестричка. Є інші історії. У червні до нас звернулася мама-киянка, яка розповіла, як медсестра районної поліклініки наполягала на щепленні її семирічного си­на, хоча в нього бул
а температура. Жінка відмовилася і написала скаргу до Міністерства. У відповідь була зібрана комісія, яка визнала дії медсестри помилковими. Вакцинацію Оксана відклала на серпень, але останні історії з Донецька та Запоріжжя знову зупинили її.
Ви маєте змогу самі розібратися, як поводяться лікарі вашої лікарні. Контролюйте стан своїх дітей під час щеплення! Ми попросили лікаря-імунолога Федора Лапія дати поради. Він разом із дитячим фондами ЮНІСЕФ та ВООЗ консультував щодо вакцинації лікарів по всій Україні.
Головна порада — щеплення не можна робити дітям, які мають будь-яке захворювання або ж загострення хронічного. Навіть якщо є лише підозри, то краще їх перевірити і вакцинацію відкласти. Також не можна робити вакцинацію у час, коли проявляється алергія.
У кожній обласній лікарні є лікарі-імунологи, у яких можна проконсультуватися. Є також обласна вакцинальна комісія, до якої можна привести дитину, щоб точно дізнатися, чи можна їй робити щеплення зараз.
«Свідомо»: «Куди звертатися, якщо у дитини поствакцинальне ускладнення?»
Ф. Лапій: «Обов’язково батькам треба мати під рукою номер телефону свого педіатра. Треба дзвонити і запитувати у нього. Це входить до його обов’язків. У крайньому випадку — до служби швидкої допомоги».
Чи надійно збері-гають вакцини?
Це друга проблема. Вакцина — складний препарат, якому потребується спеціальна температура зберігання. Якщо під час транспортування він перегріється або замерзне — вакцинувати вже не можна.
Катерина Булавінова, медичний експерт дитячого фонду ЮНІСЕФ, відзначає при цьому, що від умов зберігання вакцини залежить не безпека препарату, а його ефективність.
ВООЗ разом із МОЗ двічі перевіряла, як перевозять і зберігають вакцини в Україні. Вперше — перед початком масової вакцинації проти кору та краснухи. Вдруге — після смерті Антона.
Ось як оцінює ситуацію колишня працівниця ВООЗ Булавінова: «Національний склад для всіх вакцин розташований в Обухові. Це новий склад, збудований відповідно до всіх вимог. Спочатку всі вакцини надходять туди. Потім вони перевозяться на склади в обласні СЕС. Ось тут не все так добре. Є області, в яких мають місце серйозні проблеми. У деяких із них склади старі й не завжди відповідають нормам.
Із цих складів препарати перевозяться до лікувальних установ, фельдшерсько-акушерських пунктів. Тут справи трохи кращі, оскільки перед вакцинацією проти кору і краснухи ЮНІСЕФ і місцеві адміністрації купили побутові холодильники, холодильні сумки, які можна використовувати».
Експерт з імунізації українського бюро ВООЗ Андрій Тулісов також визнав, що ризик існує. Чим нижчий рівень лікарні, тим більше ризику.
«Проблеми є, безумовно. Більшість їх пов’язані з тим, що устаткування на місцях старе і вимагає заміни».
І, нарешті, головне запитання.
Чи почали вакци-ни перевіряти?
Кожна вакцина незалежно від того, де вона вироблена, за нашим законом повинна бути перевірена на якість і безпеку в Україні.
Але на момент смерті Антона це фактично не робилося! Ось що писала Рахункова палата у звіті навесні минулого року: «Аудитом встановлено, що лабораторія ДП «Центр імунобіо­логічних препаратів» станом на 1.4.2008 не акредитована. Фактично з 32 найменувань вакцин, що використовуються в Україні для проведення включених до Календаря обов’язкових профілактичних щеплень проти 10 інфекційних захворювань, при реєстрації та перереєстрації лабораторний контроль якості пройшли лише три імунобіологічні препарати».
Тобто, 29 вакцин восьми виробників перевірені не були. Довіряли документам виробника.
Ми звернулися до держпідприємства «Центр імунобіологічних препаратів». Саме ця установа і зараз уповноважена перевіряти вакцини.
«Свідомо»: «Як ви ставитеся до фактів, наведених у звіті Рахункової палати?»
Ганна Мойсеєва, директорка «Центру імунобіологічних препаратів»: «Лабораторія наша була запущена і почала працювати у 2007 році. Цей звіт був за період до 2007 року. Те, що вони наводили у своєму звіті, відповідає дійсності».
«Свідомо»: «Чи вистачає у вас обладнання для повної перевірки якості вакцин?»
Ганна Мойсеєва: «Устаткування, яке у нас було до сьогодні, отримане як гуманітарна допомога від канадського бюро. Частково обладнання ми купували самі. У вакцині існує 10—15 показників, які вимагають перевірки. Є основні показники, визначені ЄМА (Європейська медична агенція), ВООЗом, що можуть впливати на якість вакцини при транспортуванні.
Це — токсичність, пірогенность (здатність викликати підвищення температури), і третій показник — це специфічна активність (та кількість вірусу, яка міститься у вакцині). За цими трьома показниками обов’язково. На сьогодні у нас обладнання вистачає».
«Свідомо»: «Ви можете надати перелік перевірених вакцин, щоб батьки могли питати їх у лікарів?»
Ганна Мойсеєва: «Так».
Які вакцини були перевірені з серпня 2008 р. по серпень 2009 р.
Ще ми узагальнили дані «Центру імунобіологічних препаратів» про те, які вакцини викликали ускладнення у 2008 році. Чим більша цифра на 100 тисяч щеплених, тим гірше.
А чи треба взагалі робити щеплення?
Українці зараз масово відмовляються від щеплень. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щонайменше 10 % наших співгромадян уже підписали відмови.
Більшість лікарів до цього ставляться погано, разом із ВООЗ. У них це називається «криза імунізації».
Лапій, наприклад, своїм дітям зробив усі щеплення. Тих же, хто відмовляється, називає безквитковими пасажирами. Каже, щоб контролювати інфекцію, треба, аби щеплення зробили щонайменше 85 % людей.
«А коли відмовлятиметься понад 15 % людей, рівень охоплення імунітету опускатиметься нижче 85 %, інфекція тоді стане неконтрольованою».

Олександр Акименко,
бюро журналістських розслідувань «Свідомо«, для «РІО»

(ДЛЯ ПЕРЕГЛЯДУ ТАБЛИЦІ, ЗБЕРЕЖІТЬ ЇЇ НА КОМП’ЮТЕР)

admin